Językoznawstwo > Nauka natlangów

Segítsen nekem a magyar

<< < (6/6)

Wedyowisz:
Zabójcza ta stara pisownia, w polskich nazwiskach najwyżej się jakiś Zamoyski trafi.

Dzięki za pomoc, jak mi się znowu przyśnią wielcy przedwieczni to może będę coś dalej grzebał w węg.

Spodnie:
Jeżeli chodzi o podręczniki - zdecydowanie odradzam podręcznik Zs. Pontfex pt. Język węgierski dla początkujących. Ma on kilka znaczących wad. Przede wszystkim:
- podręcznik jest tłumaczeniem z angielskiego. Autorka wyjaśnia reguły gramatyczne tak, żeby były zrozumiałe dla kogoś umiejącego angielski;
- uczymy się niepotrzebnego słownictwa;
- między 7, a 13 lekcją nie wiadomo, o co chodzi, bo autorka przyspiesza z prezentacją wiadomości;
- autorka pomija zaprezentowania imiesłowów i paru innych ważnych rzeczy;
- autorka nie zna się na uczeniu książkowym;
- do dzisiaj nie wiem, kiedy zastosować koniugację przedmiotową, a kiedy - podmiotową.

Obecnie pochłaniam węgierski z Internetu na własną rękę. Jeśli ktoś ma jakieś pytania dotyczące jego - proszę z nimi do mnie.

Wedyowisz:
tisztíttattok, tisztíttatjátok czy tisztíttettek, tisztíttetitek?

Moja gramatyka węgierskiego tworzy tu kauzatyw przyrostkiem „tylnym”, podczas gdy wg wikisłownika jest to czasownik „przedni”.

Można utworzyć kauzatyw np. od tesz? Jaki byłby użyty temat?

Jakie znacie największe nagromadzenie sylab zawierających tylko spółgłoskę  /t/ w węgierskim?

Hapana Mtu:

--- Cytat: Gubiert w Czerwiec 28, 2013, 13:47:45 ---tisztíttattok, tisztíttatjátok czy tisztíttettek, tisztíttetitek?

Moja gramatyka węgierskiego tworzy tu kauzatyw przyrostkiem „tylnym”, podczas gdy wg wikisłownika jest to czasownik „przedni”.
--- Koniec cytatu ---
Tisztít 'czyścić' jest "tylny"; to jeden z tych wyrazów, które mają funkcjonalnie tylne i (jak hív, híd, síg). Por. ewidentnie tylne tiszta 'czysty'.

--- Cytuj ---Można utworzyć kauzatyw np. od tesz? Jaki byłby użyty temat?
--- Koniec cytatu ---
Są nawet dwa, jeden z przesuwką semantyczną.
Tetet 'zrobić coś kimś, kazać coś zrobić, zlecić zrobienie czegoś'
Tettet 'udawać'

--- Cytuj ---Jakie znacie największe nagromadzenie sylab zawierających tylko spółgłoskę  /t/ w węgierskim?

--- Koniec cytatu ---
Może nie do końca o to chodziło, ale skojarzył mi się taki słynny łamaniec językowy:
Te tetted e tettetett tettet? Te tettetett tettek tettetett tettese, te!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej