Językoznawstwo > Języki naturalne

Resztki nosówek w słowiańskich

(1/3) > >>

Mścisław Bożydar:
Oczywiście niemal wszyscy znamy losy nosówek w różnych językach słowiańskich. W niektórych przypadkach mamy coś takiego, że po głosce będącej spadkobiercą nosówki mamy jeszcze coś (np. -m- -u-). Wystepuje to m.in. w języku czeskim (sou), jak i chorwackim (narzędnik od ja: mnom).
Macie jeszcze jakieś przykłady czegoś w tym stylu w innych słowiańskich?

Wedyowisz:
W czeskim ta dyftongiczność jest afaik wtórna (tj. ǫ > u(:), u: > ou).

Silmethúlë:

--- Cytat: pittmirg w Wrzesień 12, 2011, 15:21:10 ---W czeskim ta dyftongiczność jest afaik wtórna (tj. ǫ > u(:), u: > ou).

--- Koniec cytatu ---

Abyś sy uświadomił, autorze tematu różnicę od zwykłego przejścia od nosówki, spojrzyj na słowo długi po czesku: dlouhý < dlúhý. Żadną wczesną formą nie było jakieś dlǫgyji czy inne dziwa w tem stylu.

Podobnie z głupim: hloupý < hlúpý

A co do innych przykładów, wydaje mi się, że śląski wůngiel tutaj pasuje.

Silmethúlë:
EDIT: dobra, chyba nie załapałem :P

anyway, dla udowodnienia, że nie z ruskiego :P
http://en.wiktionary.org/wiki/%D0%B3%D0%BB%D1%B9%D0%BF%D1%8A

spitygniew:

--- Cytat: Kwadracik w Wrzesień 12, 2011, 17:33:37 ---
--- Cytuj ---Podobnie z głupim: hloupý < hlúpý
--- Koniec cytatu ---

E tam, "głupi" to rusycyzm, polskim odpowiednikiem byłoby "głąbi". Mamy przecież słowo "głąb". Wymiana "b" na "p" w formie rosyjskiej analogiczna do polskiego "łeb" - "łepek".

--- Koniec cytatu ---
Bezdura, słowa z "u" zamiast oczekiwanego "ą" w polskim to nie rusycyzmy i czechizmy, ani nie powstały samoistnie w polskim (jak tego chciał Bruckner), ale występowały już w prasłowiańskim, bo spotykne są też w scs.-ie i słoweńskim (gdzi, jak wiadomo, tylna nosówka dała "o"). Uważa się, że wcześnie w paru wyrazach "o" nosowe dało nieregularnie dyftong "ou", który to potem normalnie przeszedł w "u".

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej