Twórczość w użyciu > Tłumaczenia

Porównanie języków sztucznych

<< < (6/7) > >>

Henryk Pruthenia:
Co do pierwszego - są jakiekolwiek na to dowody, czy tylko takie gdybanie?

Co do drugiego - rozumiem, ale osobiście potępiam. Xd

Yenzor:
Trzymam się wersji z Wikipedii, że wywodzi się z PIE *ū.

Henryk Pruthenia:
To i ja wiem, ale o takiej realizacji nie świadczy. A dane z polskiego, rosyjskiego i białoruskiego (gdzie *y to samogłoska centralna) i ukraińskiego i łużyckich (gdzie jest bardziej przednia) w ogóle nie poświadcza wymowy tylnej w jakimkolwiek bliższym etapie języka. Dodatkowo samogłoski długie tylne mają raczej tendencję do przesunięcia do przednich (romańskie, celtyckie), czy przejścia z przymkniętych do półprzymkniętych (germańskie?), niż do stracenia zaokrąglenia.

Kazimierz:

--- Cytat: Henryk Pruthenia w Maj 23, 2020, 10:30:48 ---czy przejścia z przymkniętych do przymkniętych (germańskie?)

--- Koniec cytatu ---
???

Yenzor:

--- Cytat: Henryk Pruthenia w Maj 23, 2020, 10:30:48 ---To i ja wiem, ale o takiej realizacji nie świadczy. A dane z polskiego, rosyjskiego i białoruskiego (gdzie *y to samogłoska centralna) i ukraińskiego i łużyckich (gdzie jest bardziej przednia) w ogóle nie poświadcza wymowy tylnej w jakimkolwiek bliższym etapie języka. Dodatkowo samogłoski długie tylne mają raczej tendencję do przesunięcia do przednich (romańskie, celtyckie), czy przejścia z przymkniętych do przymkniętych (germańskie?), niż do stracenia zaokrąglenia.

--- Koniec cytatu ---
Jeśli dobrze rozumiem, szło to wg ciebie raczej jakoś tak: /u/ > /ʉ/ > /ɨ/? No ok, nie wykluczyłbym  Ale to też gdybanie. I akurat to, że w większości języków słowiańskich (nawet nie wszystkich, bo rusiński) kontynuanty *y są dziś bardziej lub mniej przednie to żaden argument. Tak samo fakt, że /u/ często przesuwa się do przodu bez utraty zaokrąglenia (ten akurat proces zaszedł też w moim pomorskim, podobnie jak w niektórych gwarach kaszubskich) sam w sobie o niczym nie świadczy. Kontrprzykładem zdaje się np. japoński, gdzie /u/ jest płaskie - choć pytanie, jaka jest jego etymologia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej