Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Nie macie czasem wrażenia, że filozofia, jak również wszystkie dziedziny życia społecznego kosmicznie by zyskały na wprowadzeniu ewidencjalności?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Cytat: Noqa w Kwiecień 07, 2012, 01:02:12
Nie macie czasem wrażenia, że filozofia, jak również wszystkie dziedziny życia społecznego kosmicznie by zyskały na wprowadzeniu ewidencjalności?

Spytaj Bułgarów.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

#737
A ich ewidencjalność to nie jest taka pół-ewidencjonalność? Bo z tego co widzę to nie różni się to jakoś wielce od "Samolot musiał się rozbić" czy "Pojechałaby na wczasy?, o tej porze roku.". Tylko typ "mówi się" chyba można im przyznać.

EDIT: Poprawka, teraz znalazłem przykłady, że ta ewidencyjność jest tam całkiem powaznie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Cytat: Noqa w Kwiecień 07, 2012, 01:02:12
Nie macie czasem wrażenia, że filozofia, jak również wszystkie dziedziny życia społecznego kosmicznie by zyskały na wprowadzeniu ewidencjalności?
I na wprowadzeniu TAM-a z hopi.
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

#739
Litewskie nazwy dni tygodnia przed reformą Jablonskiego:
Panedėlis utarninkas sereda četvergas pėtnyčia subata nedėlia

Nie sądzicie, że ładniejsze od tych Jablonkowych wymysłów "pierwydzień" "wtórydzień" it.d.? (nawet niedziela to "siódmydzień", kurwa mać, co za debilizm, nawet Łotysze mieli na tyle godności, że nazwali niedzielę "świętydzień"). Owszem, mogły być trochę "inteligentniejsze" (np. **ketvirgas zamiast četvergas), ale czego można się spodziewać od niepiśmiennych pogan?

Tak czy inaczej, reforma Jablonskiego ssie. Teraz poluję na nazwy miesięcy, ale też nie mogę ich nigdzie znaleźć (wiem tylko, że Ustawa Rządowa z dnia 3 Maja, to w ówczesnym litewskim "Protwa pastanawita treczio Dieno Moios", ale ten "mojos" to jakiś przypadek zależny).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 09, 2012, 21:06:33
Litewskie nazwy dni tygodnia przed reformą Jablonskiego:
Panedėlis utarninkas sereda četvergas pėtnyčia subata nedėlia
Ciekawa rzecz, one są z pochodzenia ruskie (a może nawet specyficznie białoruskie, patrz na wtorek!), nie polskie... nie spodziewał bym się.
  •  

Dynozaur

Właśnie jak czytałem litewski oryginalny tekst Ustawy Rządowej 3 Maja (gdzieś na Wikiźródłach), to pierwsze co mi się w oczy rzuciło to nawał białorutenizmów "mużykai", "pamaczliwa siła", a nie polonizmy. Nie żeby tych drugich brakowało, a wiele przykładów jest też dwuznacznych.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Mścisław Bożydar

Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Dynozaur

#745
Cytat: Fēlēs w Kwiecień 10, 2012, 16:17:20
Etnograficzna mapa Ukrainy

Legko abstrahując, dziwi mnie trochę podział administracyjny Większej Małorusi.

Granice zachodnich obwodów dość wiernie odwzorowują granice międzywojennej Polski. A zawsze wydawało mi się, że sowieci wyznaczali granice obwodów tak, aby nie odzwierciedlały one żadnych historycznych ani etnicznych granic (pomijając etniczne obwody autonomiczne).

A obszar określony na tej mapie jako "Średnie Podniestrowie" to jest właśnie Ukraina. Ukraina w właściwym znaczeniu tego terminu. Tylko Małorusini nigdy nie przyznają się, że nazwa, którą określają swoją nienaturalnie wielką jednostkę polityczną odnosi się tylko do małego skrawka tejże jednostki.

A to, że dążą do tego, by jeszcze powiększyć tę swoję jednostkę może wywołać tylko pusty śmiech. To rozwinięcie słynnej mądrości ludowej - daj im rękę bo Lwów, Tarnopol, Stanisławów, Wołyń i Polesie to za mało, by nazwać to "palcem", chcą wszystko do pasa.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 10, 2012, 18:21:11
A obszar określony na tej mapie jako "Średnie Podniestrowie" to jest właśnie Ukraina. Ukraina w właściwym znaczeniu tego terminu. Tylko Małorusini nigdy nie przyznają się, że nazwa, którą określają swoją nienaturalnie wielką jednostkę polityczną odnosi się tylko do małego skrawka tejże jednostki.
TO!
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Wedyowisz

Perełki z aktualnej "Wiedzy i rzyci" ;):

Cytat
Obwieslogia - stosunkowo nowa dziedzina z zakresu nauk interdyscyplinarnych, zajmująca się badaniem rzeczy oczywistych. Termin utworzony od angielskiego obviouslogy (od It is obvious, so test it - to oczywiste, więc sprawdźmy), chyba jednak niezbyt fortunnie - zamiast angielskiej kalki lepsza byłaby np. "oczywistologia".

Podkreślenie moje. Kolejne coś jak

Cytat: Jerzy Bralczyk
Ten idealny kształt, ten początek wszystkiego, musi mieć nazwę starą i podstawową. W słowiańskich językach zawiera ona pierwszoosobowy zaimek (ja), nazwa niemiecka daje ten zaimek w angielskiej wymowie ([aj]), angielska przypomina też egoistyczny zaimek łaciński (egg - ego). Ja, Ei, egg. W wielu językach jej zapis zawiera albo wyłącznie, albo w ogromnej większości litery nazywające samogłoski lub półsamogłoski - w romańskich to ovum, huevo, oeuf, ovo, ou.

Jaja to zdwojone ja! Wycinamy je tępą żyletką!
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

Nie łapię. To jakiś żart aprilisowy?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •