Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fanael

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 09, 2011, 16:36:35
Jeżeli ktoś mi powie, że język angielski to język, który szanuje jakąkolwiek etymologję, to publicznie go wyśmieję.
Jeżeli ktoś mi powie, że przejmuje się tym ktokolwiek poza garstką świrów, to publicznie go wyśmieję. Chcesz być pierwszy? :P
  •  

Mścisław Bożydar

Tak samo Dynozaur nie mówi "eldarowie" i "m&msy"
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

zavadzky

Cytat: Fanael w Wrzesień 09, 2011, 17:29:25
Cytat: Dynozaur w Wrzesień 09, 2011, 16:36:35
Jeżeli ktoś mi powie, że język angielski to język, który szanuje jakąkolwiek etymologję, to publicznie go wyśmieję.
Jeżeli ktoś mi powie, że przejmuje się tym ktokolwiek poza garstką świrów, to publicznie go wyśmieję. Chcesz być pierwszy? :P
+1

A padło już pytanie o odmianę słowa 'wirus' po dynopolsku?
  •  

Henryk Pruthenia


Dynozaur

#124
Cytat: Fanael w Wrzesień 09, 2011, 17:29:25Jeżeli ktoś mi powie, że przejmuje się tym ktokolwiek poza garstką świrów, to publicznie go wyśmieję. Chcesz być pierwszy? :P

Myślałem, że to JEST forum świrów.

Lingwistyka jest nauką wybitnie nieciekawą dla postronnych.

Cytat: zavadzky w Wrzesień 09, 2011, 17:42:50+1

A padło już pytanie o odmianę słowa 'wirus' po dynopolsku?

Żadna filozofja - usuwasz -usa ze wszystkich przypadków oprócz mianownika i biernika.

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 09, 2011, 17:51:27
Rozjebali mnie.
Naprawdę.


Swoją drogą, zawsze rozwalało mnie to "jes" w Esperancie.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

BartekChom

Zakına mьne odъ təgo bolætь glova. Vystarkæ̈jǫ́tȷo dugȷo jestъ klopotóvъ zъ rodımǫ́ ətïmol'ogjǫ́, geby jestȷe sę martvıtь obъtȷǫ́. J̇estъ jedъ́nъ čipsъ, jedъ́nъ sərafınъ, jedъ́nъ Windowsъ i dъva virusy.
  •  

Dynozaur

#126
Moim zdaniem to, że -us jest końcówką, a nie częścią rdzenia nie jest aż TAKIM wielkim problemem.

Jeszcze do niedawna tego przestrzegano. Na prawdę, czy innych ludzi to nie drażni, że w opracowaniach Quo Vadis przeczytamy o jakimś "Glaukusie", podczas gdy w książce przeczytamy najwyżej o Glauku?

A "wirusologja" to już totalny idjotyzm. Zwłaszcza, że większość języków ma "wirologję".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 09, 2011, 17:51:27
Rozjebali mnie.
Naprawdę.


CytatMi ne forton por la amludo.

Co to za konstrukcja, w esperanto można opuścić "mieć" (czy jaki tam czasownik by tu pasował)?

Poza tym, stwierdzam, że nauka języków romańskich wpływa negatywnie na rozumienie esperanta...

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pingǐno

  •  

Dynozaur

#129
Cytat: Pingijno w Wrzesień 09, 2011, 18:36:33
Dynozaur, wolałbyś "wirologia"? :P

Oczywiście. Tak jest wszędzie poza Blokiem Wzchodnim.

Wiem, że Vilen znowu będzie się podśmiewał, ale wygląda na to, że "wirusologję" wymyślili radzieccy naukowcy. Wystarczy przeglądnąć interwiki artykułu o tejże nauce.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Pingǐno

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 09, 2011, 18:41:23
Cytat: Pingijno w Wrzesień 09, 2011, 18:36:33
Dynozaur, wolałbyś "wirologia"? :P

Oczywiście. Tak jest wszędzie poza Blokiem Wzchodnim.

Ale to brzmi jakbyś mówił o wiatrakach or something. :)

  •  

Dynozaur

Cytat: Pingijno w Wrzesień 09, 2011, 18:43:22Ale to brzmi jakbyś mówił o wiatrakach or something. :)

Wierzę, że wykształcony człowiek wie, że do rodzimych słów -logji się nie dodaje.

A niewykształceni o wirologji nie gadają...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Cytat: Kwadracik w Wrzesień 09, 2011, 20:20:05Więc przy zapożyczeniach ważne jest, żeby zachowywać rozróżnienie na rdzeń i końcówkę...? ¿Qué?

Szczerze? Najlepiej dla nas wszystkich byłoby te -usy zawsze usuwać, bezwarunkowo. I tak się robi w większości wypadków, ale im młodsze zapożyczenia - tym mniej konsekwentne.

Cytat: Kwadracik w Wrzesień 09, 2011, 20:20:05Nie wiem, czy ty w ogóle wiesz, na czym polega proces zapożyczania, ale zachowywanie podziału morfologicznego zapożyczenia z języka A w języku B (który ma zupełnie odmienną morfologię i składnię), jest nawet nie tyle durne, co nienaturalne*.

Oj, jakby w angielskim nie brakowało nieregularnych liczb mnogich... Tu nie chodzi o to, żeby taki przeciętny anglofon kumał różnicę między rdzeniem a końcówką, ale przynajmniej potrafił użyć właściwej formy.

Cytat: Kwadracik w Wrzesień 09, 2011, 20:20:05Wyobraź sobie, że "viruses" to "vir" z sufiksem "uses", oszczędzi Ci to wykurwu czy czego tam. Nie chcę już nawet wiedzieć, co sądzisz o "forums"...

A nietoperz to zwykły szczur, tylko ma skrzydła.

Cytat: Kwadracik w Wrzesień 09, 2011, 20:20:05A w słowie "Jezus" (z piątej deklinacji)? Mamy przecież "Jezu" w wołaczu (co odpowiada oryginalnej formie greckiej/łacińskiej), więc powinno też być "o kim - o Jezu" albo "za kim - za Jezu/Jezuem/Jezem".

Teoretycznie, tak powinno być.

Z Jezusem bywa różnie (głębokie przyzwyczajenie), ale przy Chryście już się pilnuję.


Cytat: Kwadracik w Wrzesień 09, 2011, 20:20:05Mam też nadzieję, że w Twoim idjolekcie miejscownikiem od "korpus" jest jakieś "korporze": "korpor-" bo to rdzeń, a "-e" bo to końcówka dla rodzaju nijakiego? Czy może "korpus" jest nieodmienne, jak "gimnazjum"?

Mówię "o korpie", chociaż wiem, że to nieprawidłowe. Ale przecież nie chodzi o to, by kopiować wszystkie reguły łaciny i zapożyczać końcówki. Uważam, że można co nieco uprościć, ale najważniejsze zasady zostawić.

Za to mówię - ta Caritas - o Caritacie.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 09, 2011, 16:36:35

Sorry, ale wszystkie najgorsze neologizmy (-holiki i podobne) przyszły z angielskiego. Jeżeli ktoś mi powie, że język angielski to język, który szanuje jakąkolwiek etymologję, to publicznie go wyśmieję.
A właśnie, skoro potępiasz -holiki, to w takim razie powinieneś potępiać również słowo "autobus" (bo -bus to mylna dekompozycja z "omnibusu)?
P.S. To prawda.
  •