Forumowy Conworld

Zaczęty przez Ghoster, Wrzesień 10, 2011, 19:12:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

Witajcie, ostatnimi czasy myślałem nad pewnym conworldem, nad którym mógłbym popracować; po prostu dla zabawy, z nudów. Jak jednak niektórzy wiedzą, stworzenie własnego świata tak proste nie jest i zazwyczaj po jakimś czasie zapał upływa, bo ostatecznie takie coś zmierza donikąd; nowego uniwersum na forum się nie stworzy.
Jednakowoż chciałbym wam zaproponować, byśmy razem, wspólnie i w duchu braterstwa (xd) stworzyli całkowicie aprioryczny conworld, w którym moglibyśmy tworzyć kraje oraz języki, których się w nich używa. Nie myślałem nad jakąś tam małą planetą, a nad gigantem, na którym znalazłoby się ponad kilkanaście kontynentów. Każdy zainteresowany mógłby oczywiście dodać coś od siebie, a żeby nie było marudzenia; w parze z jakąś ugodą z innymi... No, z braku lepszego określenia "graczami".
Naturalnie istniałyby pewne zasady; otóż w planie ma być to conworld aprioryczny, dlatego nie widziałbym w nim (i teraz zostanę zlinczowany) tysięcy slavlangów, chociaż języki nimi inspirowane jak najbardziej. Byłoby to miejsce, w którym językotwórcy mogliby tchnąć życie w swoje języki, przemieszać je między sobą czy z racji geograficznych cech pomodyfikować języki z określonych rodzin tak, że zapożyczenia sprawiłyby, iż owe konlangi przestałyby przypominać to, czym były wcześniej.
By nie było nudno możnaby także wprowadzić coś na wzór licznika czasu, w którym to moglibyśmy zaprezentować to, co tyczy się krajów/języków/zdarzeń, a konkretnie zmian na przestrzeni lat. Dajmy na to; raz na miesiąc wewnętrzny kalendarz naszego conworldu posuwałby się rok do przodu, do pierwszego weekendu miesiąca "gracze" mogliby zaprezentować w określonych tematach zmiany jakie zaszły w ich krajach/językach, przy czym mile widziana jest kooperacja i współpracowanie z innymi, lub lepiej, handel językami/krajami. Toczenie wojen też by ładnie wyglądało; oczywiście musielibyśmy unikać takiego zachowania, że jakiś użytkownik chciałby zagarnąć wszystko, nie dając tym samym nic od siebie. No i oczywiście nie trzebaby odrazu tworzyć wielkich rodzin językowych czy kontynentów, możnaby zacząć od wysp, wprowadzić się na istniejące już kontynenty innych graczy i powoli rozwijać swoją artystyczną wenę w tej materii.

Tak więc na sam początek stawiam kilka podstawowych pytań:

  • Ilu konlangerów byłoby chętnych do takiego projektu?
  • Czy administrator nie miałby nic przeciwko otworzeniu dodatkowego forum na naszą "grę"?
  • Jak miałby się nasz świat nazywać?
Chciałbym by zainteresowani wpisali się w tym temacie, nawet nie przysięgali, iż już coś tu naskrobią, ale chociaż włożyć coś od siebie do projektu i nawet zostawić, ale by po danym forumowiczu pozostał jakiś ślad; bardzo fajnie by było, gdyby ktoś chciał przenieść własny conworld do naszego, forumowego.

Żeby nie być gołosłownym; od siebie wrzucam mapkę z paroma moimi kontynentami, jest na nich kilkadziesiąt krajów, aktualnie myślę nad dwoma z nich, mapkę w razie czego można powiększyć i zawsze mogę zmodyfikować nieco ten schemat, toteż jak ktoś chce to może i do moich kontynentów powpinać jakieś swoje.

Mapa Świata

Czekam na odzew ze strony zainteresowanych.
  •  

Canis

Stary, przysięgam, dziś rano miałem już w myślach projekt nowego conworldu forumowego, który byłby:
- ogromny
- aprioryczny
- był na zasadach raczej gry, niż takiego kompletnie dowolnego tworzenia

Jestem absolutnie za tym. Ale proponuję wprowadzić pewne utrudnienia, by sprawa była bardziej emocjonująca. :P
  •  

Pingǐno

Ja chcę!
Chociaż ta mapa mnie dziwi, bo ląd jest tylko na dole...? A wokół olbrzymi ocean?
Ale możecie się zainspirować moim conworldem, i tym, że tam są istoty rozumne mieszkające pod wodą. ^^

I ja nigdy nie umiałem robić takiej wikipedyjnej mapy, zawsze używa(łe)m Painta... :(
  •  

Canis

Cytat: Pingijno w Wrzesień 10, 2011, 19:27:31
Ja chcę!
Chociaż ta mapa mnie dziwi, bo ląd jest tylko na dole...? A wokół olbrzymi ocean?
Ale możecie się zainspirować moim conworldem, i tym, że tam są istoty rozumne mieszkające pod wodą. ^^
Ktoś tu nie umie czytać ze zrozumieniem, hehehehehe

To jest tylko fragment lądów w ogromnym świecie. Reszta użytkowników dodałaby swoje lądy. Mi się marzy całość lądolodu północy, z jakimś przeciętnych rozmiarów kontynentem z niego na południe wyrastającym. Ale nie wiem, czy to nie byłoby już za wiele...
  •  

Ghoster

CytatJestem absolutnie za tym. Ale proponuję wprowadzić pewne utrudnienia, by sprawa była bardziej emocjonująca. :P
Napisałem o pomyśle biegnącego kalendarza, inne pomysły są jak najbardziej mile widziane.

CytatChociaż ta mapa mnie dziwi, bo ląd jest tylko na dole...? A wokół olbrzymi ocean?
Ale możecie się zainspirować moim conworldem, i tym, że tam są istoty rozumne mieszkające pod wodą. ^^
Jak już pisałem; każdy z użytkowników mógłby tworzyć swoje własny kontynenty/wyspy/kraje bądź przejmować tereny od innych graczy (*wszystko* oczywiście za zgodą innych graczy, nikt chyba by nie chciał by ładny widok z portu w jego kraju przysłonił mu nowy kontynent xd).

CytatI ja nigdy nie umiałem robić takiej wikipedyjnej mapy, zawsze używa(łe)m Painta... :(
Tożto mapa w paincie zrobiona jest, ołówkiem pikselowym. xd

CytatMi się marzy całość lądolodu północy, z jakimś przeciętnych rozmiarów kontynentem z niego na południe wyrastającym. Ale nie wiem, czy to nie byłoby już za wiele...
Oczywiście, że nie. Jak już pisałem; ten świat ma być ogromny, dla każdego, toteż zawsze możemy go trochę powiększyć, nawet jeśli będzie to owocować przesunięciem się kontynentów na drugi koniec planety.
  •  

Mścisław Bożydar

Wydaje mi się, że w momencie w którym każdy zacznie tworzyć swoje kontynenty może się wszystko trochę uchaotycznić.
Też chcę brać w tym udział.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Pingǐno

CytatKtoś tu nie umie czytać ze zrozumieniem, hehehehehe
Jedna z moich wad. :(
Cytat
Tożto mapa w paincie zrobiona jest, ołówkiem pikselowym. xd
Może to zabrzmi dość nieprofesjonalnie, ale...
na tym obrazku, jego części ładują się "nie po kolei".

A jak ktoś zaraz wyskoczy tutaj ze słowem ze rdzeniem "slov" albo "słowi" - to obiecuję, że nigdy nie wyartykułuje żadnej głoski!
  •  

Mścisław Bożydar

:D Ja chcę stworzyć niesło*iański język sło*ianofoniczny :D
Wszystkie mają być aprioryczne? Fajnie!
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Ghoster

CytatWydaje mi się, że w momencie w którym każdy zacznie tworzyć swoje kontynenty może się wszystko trochę uchaotycznić.
Dlatego też chciałbym pierwiej zebrać kilku użytkowników; ustalić kolejki a w końcu ustanowić jakieś zasady/ograniczenia, by nie było aż nazbyt chaotycznie, no i oczywiście sami gracze muszą myśleć trzeźwo. Ufam każdemu, kto będzie chciał wraz z nami stworzyć ten conworld, ale jak ktoś zacznie robić niemiłosierny burdel to raczej nie będzie innej możliwości niż wyrzucenie takiego delikwenta z naszego projektu. Jak wszystko: za decyzją ogółu.

CytatMoże to zabrzmi dość nieprofesjonalnie, ale...
na tym obrazku, jego części ładują się "nie po kolei".
Zapewniam cię, że smarowałem krawędzie tych krajów z pół godziny na windowsowym paincie. xd

Cytat
CytatA jak ktoś zaraz wyskoczy tutaj ze słowem ze rdzeniem "slov" albo "słowi" - to obiecuję, że nigdy nie wyartykułuje żadnej głoski!
Cytat:D Ja chcę stworzyć niesło*iański język sło*ianofoniczny :D
Jak już mówiłem, inspirować się można, ale nie chciałbym w tym świecie widzieć "zachodniosł[...]ańskiego, który przeszybował przez Niemcy do naszego conworldu".

CytatWszystkie mają być aprioryczne? Fajnie!
Hmm... No właśnie w tym rzecz, myślę, że mądrym posunięciem byłoby stworzenie kilku określeń, które stanowiłyby coś na wzór dzisiejszego angielskiego. Mój pomysł jest taki, by łacina (nazywana, dajmy na to, "językiem wspólnym") przekazywała niektóre określenia do języków apriorycznych tego świata, by nasze kraje były "Federacjami Harxu", a nie "Keh'Harxtash Eostehr". xd
  •  

Canis

Tzn. łacina, czy jakaś lingwa fran[ts]a tego conworldu?

A, no i niech będzie naprawdę aprioryczny... :< jedna panslawia wystarczy.
  •  

Mścisław Bożydar

Kumam. Masz na myśli coś takiego, czego odbicie moglibyśmy znaleźć w każdym języku, tak? (jak choćby słowo instrument istniejące niemal wszędzie)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Ghoster

Dokładnie o to mi chodzi. Ustanawianie jedynego słusznego języka owocowałoby samymi problemami (nikt nie chciałby korzystać z języka innych użytkowników, a ja z kolei nie zgodziłbym się na wprowadzenie do conworldu angielskiego), ale właśnie chodzi mi o taką właśnie ideę lingua franca, jakichś odbić we wszystkich (a przynajmniej większości) języków tego świata; a jako iż takich słów mnóstwo pochodzi z łaciny, śmiało rzucam pomysł wprowadzenia jej cienia do tego świata, by ogólnie był jakiś sens w komunikacji.
Oczywiście nie mam na myśli pisania w łacinie w różnych tematach, ale właśnie chodzi mi o owe "Federacje" i "Republiki", niźli jakieś słowa wychodzące z apriorycznych conlangów, których nikt nie rozumie.
  •  

Mścisław Bożydar

Może zróbmy inaczej:
Zacznijmy od jakiegoś pkt. wyjścia, zaznaczzmy na mapach mniej-więcej gdzie żyły jkie ludy, jakie państwa tworzyły itd. opracowując od razu historię. Szczegółami zajmiemy się, jak już dojdziemy do punku pt. "teraz" (w końcu taki uniwersalistycznawy język musi być gdzieś osadzony w historii- może jakaś szczególnie rozwinięta kultura o zaborczym charakterze?)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Pingǐno

Możeby tak też ustanowić "oficjalne pismo", tak jak my mamy pismo łacińskie?
  •  

Ghoster

Oho, już wyczuwam, że ktoś tu wprowadzi cyrylicę. xd

Słuchajcie, w moim zamyśle miało to wyglądać tak, iż każdy zacznie (w osobnym dziale; ponawiam tamto pytanie do ciebie, Canis) opisywać jakieś państwa/języki, wszystko oczywiście po polsku, ale, o ile dany kraj miałby już opracowany język, także oprawione jakoś ładnie w te wszystkie pisma; koniecznie opierające się na unikodzie, by dało się je zapisać na forum, *ewentualnie* conscripty, które raczej działałyby jak... No na przykład skrypt mongolski, niby jest, ale się go w internecie nie używa.
Przy czym chciałbym was zachęcić do kreatywności, ze znaczków podstawowych czcionek można zrobić coś naprawdę ciekawego. Przed chwilką stworzyłem coś a'la tengwar.
"ɪ́ ȸɪqɺɪ rɪȷɪ̌ɪlɪ̊m nɪþ".
A co do samych państw, oto zarys jak mogłyby wyglądać tematy;
Spoiler
· Υᴘᴀжᴀл Фэдэᴘᴀтхᴀ ·
· Federacja Urażu ·

[Tekst o kraju, gospodarce, języku w nim używanym etc.]



[Coś tam jeszcze.]
[Zamknij]

Zachęcam do wstawiania swoich pomysłów już teraz, i tak nie mam nic do roboty, to chociaż powprowadzam jakieś wasze kontynenty na mapę i ładnie oprawię. xd
  •