čeština, aneb Silme snaží se bejt učitelem

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 30, 2012, 22:15:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Kurwa, za Chiny Ludowe nie rozumiem, co wszyscy widzą takiego trudnego w tym [kv]?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#16
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatKurwa, za Chiny Ludowe nie rozumiem, co wszyscy widzą takiego trudnego w tym [kv]?
Bo jak się ma zbyt zębowe, a zbyt mało wargowe /v/, to nie wyjdzie nic innego jak /gv/.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Ghoster

#18
[...........]
  •  

Wedyowisz

Proponuję jako odtrutkę na tego rodzaju kłopoty z niejednolitodźwięcznymi zbitkami obstruentów wieczór z językiem ǃxóõ/taa.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Dla mnie kv, sv, etc. raczéj problemém nie mogą być. A /ř/ téż jakoś nie... Jak byłem mały to się różnech durnot uczyłem, i z giętkością ust problemów nie mam.

Ghoster

#21
[...........]
  •  

Feles

Szczerze próbuję to wymówić i albo wychodzi mi coś nieodróżnialnego od [gv zv], albo [kʋ̥ sʋ̥], albo wtrąca się szwa.
Kosmici. :c
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

#23
Cytat: Ghoster w Sierpień 30, 2012, 23:36:48
Mi się wydaje, iż /ř/ wymawiam dobrze, lecz póki żaden Czech mi nie powie, iż tak jest, wolę tego nie zakładać. Tak czy inaczej zbitki głosek o różnej dźwięczności nie są wcale trudne; jak ktoś nie potrafi wymówić [ɕd], [xv], [qz] li [çð] to naprawdę winien on popracować nad swoją wymową.

Co do języka ǃxóõ: szczerze mówiąc mimo wszystko bardzo powątpiewam w te wszystkie [ɢqʰ]... Zrozumiałbym jeszcze, gdyby [q] było bezplozyjne, ale w takiej formie... No dobra, tutaj nawet ja - człowiek z językiem z drewna i konlangerskiej sławy hipster fonetyczny - odpadam.

Zachodzę w głowę, jakim cudem to nie przeszło w [nɴqʰ] itp., które jest podobne w brzmieniu a bardziej wyraziste i dużo mniej karkołomne przy wymawianiu. W pozycji inicjalnej taki pre-voicing raczej nie jest łatwy do dosłyszenia. Nie wiem, co ci daje bezplozyjność bezdźwięcznego segmentu (swoją drogą, polska terminologia swą pokrętnością znowu wywołała u mnie załamkę - implozyjne, naprawdę?).

CytatSzczerze próbuję to wymówić i albo wychodzi mi coś nieodróżnialnego od [gv zv], albo [kʋ̥ sʋ̥], albo wtrąca się szwa.

Wiesz, można powiedzieć że w zbitkach, w których pierwsza zwarta nie jest pozbawiona plozji czy koartykułowana z drugą taka ultrakrótka dźwięczna lub bezdźwięczna szwa występuje. Na blogu Johna Wellsa było kiedyś o różnicy w wymowie polskich zbitek typu gd, kt i analogicznych angielskich: w angielskim pierwsza zwarta jest generalnie bezplozyjna vel zatrzymana, w zasadzie wręcz nakłada się ona na drugą spółgłoskę (koartykulacja), inaczej niż w polskim, gdzie rzeczywistą wymowę można by zapisywać [ɡə̆d kə̥̆t] (=[ɡ˭d k˭t]) gdyby nie było to raczej nadmiarowe. Zwarta bez żadnego bardziej sonornego towarzystwa jest trochę jak kąt bez ramion albo średnica bez okręgu.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Nie obrażajcie mi tu Afromasarza, okej? Zostawcie uczucia religijne w spokoju.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Sierpień 30, 2012, 22:57:05
A ruski też potrafi być miejscami śmieszny (Ja zażygał świat, idziem użynać)
Nie zapominaj o krugłych sutkach. Nikt nie powinien zapominać o krugłych sutkach.
  •  

CookieMonster93

Cytat: Silmethúlë w Sierpień 30, 2012, 22:15:49

Hlava 1.
Česká abeceda a jak se ty všechny šukané litery čte... Pravopis a výslovnost


jebane litery? O.o
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Todsmer

  •  

CookieMonster93

Kocham czeski, fajnie, że mogę sobie coś o nim poczytać. ^^ Czekam na więcej od autora. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Silmethúlë

#29
Wczoraj zupełnie nie miałem czasu, nawet za bardzo na forum nie zaglądałem, dzisiaj raczej też niezbyt czas mam, ale postaram się coś skrobnąć jutro ;-).

CytatPS. Z téjto příčiny obezřu Karamazovů!
,,Z této příčiny zhlédnu/budu se dívat na/se podívám na Karamazovy!"
  •