Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Że macierz Hessego to hesjan, ale macierz Jacobiego to nie jakobian. Jakobianem jest wyznacznik macierzy Jacobiego.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Siemoród

Powtórzę się.

Dzisiaj w radiu usłyszałem tekst znanej kolędy ,,i Józef święty, on go pielęgnuje". I tak się ruguje ten piękny zaimek, a dokładniej jego użycie w przypadkach zależnych.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Dynozaur

#3482
Obdżektor (tak wymawiane i co gorsza pisane)

Ten, kto przeniósł to określenie do języka polskiego w takiej formie to miał chyba głowę w dupie... Do kurwy nędzy, przecież istnieje w języku polskim słowo objekcja (po nowopolsku: obiekcja) o podobnym znaczeniu, więc analogicznie powinien być od tego i objektor (obiektor). To jest przecież ten sam łaciński rdzeń, który zna cała Europa...

Ja wiem, że zjawisko jest głównie amerykanckie (chociaż spotykałem się również ze stosowaniem go w innych kontekstach kulturowym, nawet polskim), ale kurwa szanujmy swój język i jego reguły. To podpada pod podstawowe prawa fonetyczne, których łamanie zawsze będzie kalać ucho rodzimego użytkownika.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Dynozaur

#3483
Nazywanie spółek, produkt, lokali czy czegokolwiek nazwami z serji "[rzecz]OWE LOVE" powinno być kurwa zakazane prawnie.

Albo chociaż urzędnik zatwierdzający taką nazwę powinien mieć prawo powołać się na klauzulę sumienia.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Siemoród

Myślałem, że clopen set (zbiór co to jest i domknięty, i otwarty czyli both closed and open) to już gwałt na i tak zgwałconej angielszczyźnie, a tu napotkałem na: https://en.wikipedia.org/wiki/Rng_(algebra)

>The term "rng" (pronounced rung) is meant to suggest that it is a "ring" without "i", i.e. without the requirement for an "identity element".
Czyli po polsku i chyba w każdym normalnym języku pseudo-pierścień, ale anglojęzyczni musieli coś odjebać z nazwą xD.

Czekam na lament Dynozaura, że ścisłowcy nie umieją w lingwistykę, choć po matematykach bym się tego nie spodziewał był.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

#3485
Ta durna reklama piwa Żateckiego. Jak można bohemizować polszczyznę bez konsekwentnego przestrzegania różnic w rozwoju fonetycznym obu języków? Twory typu "vyjontky" czy "smakovač" powinny zostać zdelegalizowane, bo fałszują naturalny rozwój języka czeskiego - to nie jest tak, że przeciętni ludzie są całkiem nieogarnięci językowo.

Kazimierz

#3486
Przecież to nie ma być czeski, tylko polski z czeskim akcentem.

spitygniew

Niby to nienowe, ale mam jakieś wrażenie, jakby bułgaryzacja polskiego postępowała coraz szybciej - tylko w ostatnim czasie spotkałem się z TYLKO NA NETFLIX, CENTRUM PEDIATRIA, PRZEJAŻDŻKA ASTON MARTIN i 125 GRAM WOŁOWINA. Aż się budzi we mnie Obcy i mam ochotę pisać coś o delegalizacji...
P.S. To prawda.

Kazimierz

Jakby ktoś tak naprawdę mówił...

Chociaż, skoro są ludzie, którzy nie ogarniają odmiany zaimka ów, to już wszystko jest możliwe.
  •  

Icefał

Prawie wszystkich przewodniczących różnych rządów nazywa się premierami, nawet jeśli ten urząd się inaczej nazywa.
  •  

Hapana Mtu

Cytatmam jakieś wrażenie, jakby bułgaryzacja polskiego postępowała coraz szybciej
Swego czasu w bufecie poprosiłem o gołąbką, a dostałem golonkę  :o
Najpierw był szok lingwistyczny, ale od tego czasu kilka razy seryo słyszałem konstrukcję "poproszę + mianownik", więc błąd nie wziął się znikąd
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Obcy

Cytat: Icefał w Marzec 23, 2019, 01:02:58
Prawie wszystkich przewodniczących różnych rządów nazywa się premierami, nawet jeśli ten urząd się inaczej nazywa.

Wyjątkiem są zdecydowanie Austria i Niemcy.
  •  

spitygniew

Najwyraźniej I Do Polskiego Internetu Zaczyna Rozprzestrzeniać Się Ta Zaraza.
P.S. To prawda.

Caraig

Nie wiem, co gorsze. To, czy miejscy aktywiści xD
  •  

Obcy

Cytat: spitygniew w Marzec 28, 2019, 17:24:35
Najwyraźniej I Do Polskiego Internetu Zaczyna Rozprzestrzeniać Się Ta Zaraza.

Po prostu komuś się nie chciało w CSS-ie zmieniać "text-transform: capitalize", w kodzie na pewno tytuł jest napisany "normalnie"...
  •