Kyon > Kyon

Państwo i Związek Tangijski

(1/3) > >>

Canis:
ΤΗΛΕΑ ΤΑ Ι ΙΝΓΙΟΜΕΥΡΑΤΟΑ Υ ΤΑΝΓΥΑ
Państwo i Związek Tangijski

http://jezykotw.webd.pl/wiki/Tangia

Główna inspiracja: Assassin's Creed 4 "Black Flag", Assassin's Creed 2.
https://www.youtube.com/watch?v=UNREuwdJCw0
https://www.youtube.com/watch?v=2KndDDQZveQ
Z podziękowaniem dla Ubisoftu za serię gier, ile błędów by nie popełniał.

/'tejlea ta‿i 'injomeu'ratoa i 'taŋwa/
Typ państwa to federacja. Skład:
Τηλεά υ Τάνγυα - Państwo Tangijskie.

* ΝΑΡΑΤΑΙ ΧΑΓΙΑΝΟΡΙ Królestwo Naratajskie (stolica: Ναραται Naratai)
* ΤΟΝΓΑΜΙ ΙΤΙΚΟΡΗΡΟ Republika Tongami (stolica: Τουναραο Tounarao)
* ΛΥΤΑΦΑΡΙ ΙΤΙΚΟΡΗΡΟ Republika Lutarafaryjska (stolica: Λυτα νι Φαρι Luta i Fari)
* ΧΑΡΑΝΙ Υ ΜΑΡΑΟ Pustynia Charanijska (stolica: Τυνγυ υ Μαραο Oaza Marao)
* ΟΡΥΜΙΛΟ ΝΙ ΡΗΤΙΚΑ ΧΑΓΙΑΝΟΡΙ Królestwa Orumilo i Rejtiki (stolice: Ορυμιλο Orumilo, Ρητικα Rejtika)
* ΧΑΡΑΝΙ Υ ΤΑΚΑΝΓΑΡΙ Pustynia Takangaryjska (stolica: Τυνγυ υ Τακανγαρι Oaza Takangari)
* ΚΥΝΑΤΛΑ ΧΑΓΙΑΝΟΡΙ Królestwo Kunatla (stolica: Κυν Ατλα Kun Atla) Γιαράυ υ κάνα νήμι - Grupa Wysp Odległych.

* ΑΚΗΡΑ Akejra (stolica: Υρυνα Uruna)
* ΧΙΡΑΝΕΑ Hiranea (stolica: Γιατλομεα Jatlomea)
PODSTAWOWE INFORMACJE - Q&A (sierpień 2017!)

* Typ państwa. 
Federacja składająca się królestw/republik położonych na wyspie o nazwie "Tangia" oraz pozostałych wysp, z których za bardzo bliskie uważane są dwie, Akejra i Hiranea.
* Jaki jest poziom zaawansowania cywilizacyjnego Tangii?
Tangię, w odniesieniu do ziemskich (europejskich) kultur, umieścimy pomiędzy renesansem a odrodzeniem. Jest w gronie państw znajdujących się na szczycie rozwoju cywilizacyjnego na planecie, i jest jednym z państw o dużym znaczeniu, dominuje w regionie, choć z uwagi na nieco izolacjonistyczny charakter, jej znaczenie nie zawsze jest od razu widoczne. W Tangii szczególny nacisk kładzie się na marynarkę wojenną i handlową, na piśmiennictwo, czemu sprzyja prosty język, oraz optykę. Jest znana za granicą głównie z masowego wykorzystywania luminescencyjnych farb oraz kusz. Tangia zarabia ogromne pieniądze na księgach - w tym papierze, drewnie, żelazie, wyrobach ze szkła, ale największe pieniądze przynosi jej budowa okrętów na zamówienie. Tangia posiada konstytucję oraz kartę praw człowieka. Słabo opanowała natomiast broń palną.
* Kto jest przedstawicielem Tangii?
Przedstawicielem Tangii jest Cesarz o stosunkowo słabej władzy. Prawdziwą władzę posiada Rada Tangii, składająca się z przedstawicieli części składowych obejmujących władzę demokratycznie (prezydentów) lub dziedzicznie (królowie/królowe), cesarz również zasiada w radzie, choć jego głos ma mniejsze znaczenie.
* Jaki język jest używany przez Tangijczyków?
Urzędowym i zdecydowanie dominującym językiem jest ayu. Jest słabo zróżnicowany dialektalnie, duży nacisk kładzie się na edukację. Różnorakie języki z grupy pinuskiej są gdzieniegdzie używane.
* Jakie są symbole Tangii?
Symbolem Tangii jest bladobłękitna bądź czarna róża wiatrów. Nie posiada związku z symbolem państwa Neszszów, choć symbole są podobne.
* Jakie są silne strony Tangii od strony ekonomicznej?
Oprócz już wspomnianych czynników, Tangia przede wszystkim jest jednym z niewielu państw, które rzeczywiście potrafi zagwarantować transport znacznej ilości towaru na znaczne odległości, i do tego szybko. Tangia również nieczęsto dopuszczała się piractwa, jej prawo jest przewidywalne, zrozumiałe i konsekwentnie stosowane, jest więc państwem wiarygodnym. Posiada ponadto dość znaczne złoża podstawowych materiałów potrzebnych do napędzenia dużej machiny przemysłowej: drewna, żelaza, złota, kruszców, kauczuku. Tangia też dostarcza przypraw z własnych lasów - niektóre są warte fortunę.
* Jakie są słabe strony Tangii od strony ekonomicznej?
Tangia nie produkuje dosyć żywności, aby wyżywić swoją populację, i musi ją importować. Tangię dość łatwo byłoby zagłodzić, ale do tego najpierw trzeba by pokonać jej marynarkę wojenną. Świadoma swojego zacofania w kontekście broni palnej, tej której nie montuje się na okrętach, musi importować również czarny proch, czasami płacąc za to bajońskie sumy. O ile na samą Tangię bardzo trudne byłoby uderzyć, o tyle embargo na czarny proch mogłoby poważnie zagrozić Tangii, choć należy pamiętać, że ta skrupulatnie magazynuje ten towar, póki może. Tangia musi też importować lekarstwa, nie wszystkie jest w stanie wyprodukować.
* Jakie są silne strony Tangii od strony militarnej?
Marynarka, marynarka i jeszcze raz marynarka. Tangia posiada przeogromną i bardzo potężną flotę wojenną, którą jest w stanie utrzymać. Tangijczycy generalnie są zadowoleni ze swojego życia, i choć czasem kłócą się między sobą, to ataki z zewnątrz są dla nich bardzo jednoczące. Mówią zasadniczo jednym językiem, wierzą w swój kraj i swoją kulturę, i będą jej zażarcie bronić. Potężnym atutem Tangii jest świetnie rozwinięta optyka. Lunety, binokulary, monokle, peryskopy, teleskopy - soczewki i lustra są wykorzystywane do wielu rzeczy i bardzo zazdrośnie bronione przed obcymi.
* Jakie są słabe strony Tangii od strony militarnej?
Tangia posiada dobrą artylerię marynarki wojennej, ale podstawą uzbrojenia na dystans piechoty pozostają kusze. Choć jest to groźna broń, wystarczająca w tych czasach do walk z obcymi armiami, to jest kilka państw, które na lądzie raczej pokonałyby Tangię samopałami. Tangia również znajduje się pod zagrożeniem broni biologicznej, jest przeludniona, a medycyna nie nadąża, póki panuje pokój, póty też jest żywność. Tangijczycy są też znani z marnowania na lądzie spektakularnych sukcesów odniesionych na morzu.
* Dlaczego Tangia woli się dogadać z państwami kontynentalnymi, niż je zwalczać i zakładać kolonie?
Ponieważ wiara w k a r a i, magiczną esencję płynącą od morza, sprawia, że Tangijczycy czują się narodem wybranym do życia blisko mórz, ich energia będzie spadać wraz z czasem spędzonym na kontynencie. Tangia zakładała już polis na kontynencie, ale robiła to na wybrzeżach i specjalnie ich nie broniła. Zaciekle natomiast broniła wysp, nieważne jak daleko położonych. Ponieważ jest to państwo bogate, handel był zwyczajnie lepszą metodą niż utrzymywanie kolonistów, którzy nie chcieli żyć z dala od wody.
* A właśnie, jak z wiarą u Tangijczyków?
Raczej słabo. Tangiczycy wierzą w karai, energię życia, która niszczeje bez kontaktu z oceanem. Gdy podróżują po kontynencie, bywają obwieszeni różnego rodzaju wisiorkami z wodą morską. Znany jest przypadek bogatego handlarza, którego karoca posiadała zamknięty basen z wodą oceaniczną. Motywy wodne są powszechne u Tangijczyków na kontynencie. Wszyscy wierzą, że po śmierci dusza musi spłynąć do wielkiego wiru na niebie (- Droga Mleczna).

Tangijczycy uważają, że w dzień niebo napełnia się energią daną od słońca, które płonie dzięki karai. Karai jako energia wodna nie manifestuje się w samym słońcu, które jest obiektem ognia, ale które dzięki słońcu wylewa się na niebo, nadając mu błękitny kolor. Po zmierzchu, woda jest zabierana z nieba, a jego miejsce zastępuje powietrze. Dzięki temu, że jest przezroczyste, widać wszystko to, co odległe. Strona światła to ta bliska słońcu, która pokazuje ludziom, że mają dbać o ogień. Uważa się, że gwiazdy są pokazywane tylko ludziom, a zwierzęta ich nie widzą. Strona ciemności pokazuje miejsce wiecznego spoczynku, wir i dwie nocne chmury. Większość dobrych ludzi, którzy dbali o karai, po śmierci trafia do wielkiego wiru. Źli ludzie trafiają do większego z dwóch pozostałych. Trzeci jest dla dusz, które z braku karai pozostały na ziemi za długo, ale które zostały w końcu wyzwolone. Uważa się również, że człowiek nie powinien mieć za dużo karai, bo go to zabije.
* Jaki jest profil przeciętnego człowieka? Jak z instytucją małżeństwa?
Tangijscy mężczyźni posługują się trzema imionami naraz, np. Τινυε Χοϋμ Ταγιυ (Głos - Noc - Wiatr). Kobiety posługują się dwoma, np. Αχ Φαυ (Śnieg - Drzewo). Na co dzień wykorzystuje się ostatnie imię wraz z νυ dla mężczyzn, np. νυ Ταγιυ, oraz μα dla kobiet, np. μα Φαυ. W Tangii występuje poliginia, mężczyźni posiadają wiele żon, ale małżeństwo zasadniczo jest oddzielone od seksu ideowo i tyczy się tego, pod czyją banderą się żyje i służy. Najczęstsza w praktyce jest bigamia, potem monogamia. Przykładowy mężczyzna z miasta Hatlangao może mieć dwie żony, z których obie mieszkają u niego, ale jedna ma dziecko z kim innym i nikt się tym specjalnie nie przejmuje. Przyjęcie kobiety pod dach oznacza dla mężczyzny obowiązek finansowy opieki i wychowania jej dzieci, nie jego zadanie mówić jej, kiedy ma zajść w ciążę i z kim, ale bywa z tym w praktyce różnie.
* Co z koloniami?
Akejra i Hiranea są stosunkowo słabo rozwinięte poza miastami/faktoriami Tangii i cywilizacyjnie leżą w głębokim średniowieczu. Są jednak dla Tangii istotne, i mieszkańcy to czują. Same miasta są dość wysoko rozwinięte. Pozostałe kolonie są na ogół bardzo, bardzo odległe i nie mogą się tak skutecznie bronić jak te dwie wyspy, chyba że flota tangijska stacjonuje w pobliżu - a może być ona dostrzegana po całym oceanie.
* Porozmawiajmy o pieniądzach. Jak z walutą?
Tangia posiada trzy ważne rzeczy dla gospodarki: piśmiennictwo, edukację (prowadzenie rachunkowości), i flotę handlową. Wszystko ma swoją cenę, jak to się w Tangii mówi, choć nie jest to do końca prawda. Tangia posługuje się kwadratowymi monetami - umożliwiającymi stawianie ich pionowo - z dziurką - umożliwiającą zawieszanie ich na sznurku. 1 mera = 100 aora. W przypadku dużych transakcji (np. okręt wojenny za żywność), dokonuje się wyceny, ale na ogół wymiana następuje w towarach.

Canis:
http://i.imgur.com/vZByepG.jpg
http://i.imgur.com/YHuGohG.jpg
http://i.imgur.com/hkwJIVq.jpg
http://i.imgur.com/Is4AGF7.jpg
http://i.imgur.com/Yj57PBb.jpg
Tangia 28.08.2017 23h 30m 55s. Pojutrze nastąpi częściowe zaćmienie słońca w stolicy kraju, Naratai, oraz całkowite w mieście Tounarao.

Canis:

Gdzie można się nadziać na marynarkę wojenną Tangii.

Henryk Pruthenia:
Ciekawie się czyta, wielki plus.
Tylko zastanawiają mnie lekarstwa - zawsze myślałem, że egzotyczna Tangia będzie dla Neszów źródłem egzotycznych składników? To wynik zacofania technologicznego, tak?
I jak wyobrażasz sobie stosunki między naszymi państwami? Ja zawsze wyobrażałem je sobie jako pokojowe, a nawet przyjazne - Neszowie nie zapuszczają się nigdy na Południe w celach innych, niż handlowe. :)
I mam prośbę - wpisz nazwy tych wszystkich wysp na wikiKyonie. I jakbyś mógł też opisać pisno dla języka ayu i jego historię - wybacz, że tak męczę, ale pinusi są smutni :(
I fajnie by było, gdybyś opisał trochę historię - będzie miała duży wpływ i na Pinu, i na Secht - a chciałbym to opisać, i de facto czekam tylko na Ciebie.

Canis:

--- Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 27, 2017, 07:27:33 ---Ciekawie się czyta, wielki plus.
Tylko zastanawiają mnie lekarstwa - zawsze myślałem, że egzotyczna Tangia będzie dla Neszów źródłem egzotycznych składników? To wynik zacofania technologicznego, tak?
I jak wyobrażasz sobie stosunki między naszymi państwami? Ja zawsze wyobrażałem je sobie jako pokojowe, a nawet przyjazne - Neszowie nie zapuszczają się nigdy na Południe w celach innych, niż handlowe. :)
I mam prośbę - wpisz nazwy tych wszystkich wysp na wikiKyonie. I jakbyś mógł też opisać pisno dla języka ayu i jego historię - wybacz, że tak męczę, ale pinusi są smutni :(
I fajnie by było, gdybyś opisał trochę historię - będzie miała duży wpływ i na Pinu, i na Secht - a chciałbym to opisać, i de facto czekam tylko na Ciebie.

--- Koniec cytatu ---
1. Lekarstwa: Tangia je ma, ale przywleka różne świństwa, co w jej raczej gorącym klimacie potrafi się nieźle rozlec po dużej populacji. Pamiętajmy, że to są czasy daleko przed nowożytną medycyną.
2. Stosunki Tangia - Neszowie: zgoda, jak najbardziej mogą być przyjazne. Świat jest ogromny, a Tangia woli raczej taktykę "mów łagodnie, ale trzymaj kij w garści", co się sprawdza, gdy widzisz olbrzymią armadę świecących w ciemności okrętów wojennych. Tym bardziej, że Tangia gwałtownie zwalcza piractwo.
3. Wyspy: strzałki pokazują, gdzie Tangijczycy podróżują, niekoniecznie, które wyspy podbili. Na pewno mają swoje miasta na zachód i południe, ale tam bliżej minikontynentu oraz na północy przy twoich państwach raczej spodziewałbym się co najwyżej prowadzenia pojedynczych miast za pozwoleniem niż otwartych wojen o nie.
4. Pisma: nie mam na ten temat żadnych przemyśleć. Tangia prawdopodobnie stosuje pismo hieroglificzne z pomocniczym alfabetem, podobnie jak to jest teraz w japońskim (czy jak to było w ahtialańskim), ale bez inspiracji. Pinusi pierwotnie mieli być niepiśmiennymi dzikusami, jeżeli znają pismo, to od sąsiadów.

Natomiast planuję stworzyć dokładną mapę miejscowości w Tangii i przygotować bazę danych w Excelu, wraz z populacją. Stąd potrzebuję informacji, jak wielka może być populacja miasta Naratai, stolicy Tangii. Pół miliona? Milion? Pięć milionów?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej