Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

żuwaczky

O BOŻE JA MYSLAŁEM ŻE SZWEDÓW TAM TYLE BO ZA PRACĄ DO NOKII PRZYJECHALI : ((((
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Vilène

CytatNietypowa rozprawa we Włoszech. Sąd w Genui na północy kraju musiał odroczyć proces bossów gangu mafii z Kalabrii, ponieważ sędziowie nie są w stanie zrozumieć... zapisu podsłuchanych rozmów oskarżonych, mówiących w miejscowym dialekcie – podały lokalne media.

[...]

Potrzebny jest tłumacz z kalabryjskiego na włoski – ocenił sąd z Genui podkreślając, że w tym przypadku konieczna jest pomoc wysokiej klasy eksperta specjalizującego się w tym dialekcie.

Zapis podsłuchiwanych przez karabinierów rozmów jest do tego stopnia niezrozumiały, że sędziowie zajmujący się sprawą liguryjskiej komórki mafii z Kalabrii nie wiedzą, czy oskarżeni mówią na przykład o kielni murarza, czy też tak nazywają mafię.

http://tvp.info/7941499
  •  

Henryk Pruthenia

Widziałem na telegazecie... Ale to bardziéj nie djalekt-djalekt, a socjodjalekt, gwara przestępcza... (chociażby ta kielnia murarza!).

spitygniew

A co sądzicie o tym?

Moim zdaniem to słuszna decyzja, gdyż populacja rosyjskojęzyczna jest na Ukrainie bardzo liczna i ułatwienie im w ten sposób życia to argument o wiele konkretniejszy od anstrakcyjnej dumy narodowej "Maorusinów".

Hm, Dynozaur pewnie ma teraz rozdwojenie jaźni - nacjonalizm vs. zruszczenie Małorusinów ;p
P.S. To prawda.
  •  

CookieMonster93

Ja jestem za uznaniem języka rosyjskiego jako drugiego urzędowego na Ukrainie, przy czym każdy rosyjskojęzyczny w szkole uczyłby się od 1 klasy podstawówki do końca edukacji ukraińskiego na poziomie C2. :-) I to ukraiński byłby tym ważniejszym, narodowym językiem.

Mam takie zdanie, ponieważ rosyjskojęzycznych na Ukrainie jest bardzo dużo. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Henryk Pruthenia

Według mnie wschód Ukrainy mógłby się obejść bez ukrainskiego. ^^

Dynozaur

CytatNa mocy nowej ustawy język rosyjski byłby regionalnym językiem w 13 z 27 regionów Ukrainy, w tym w Kijowie i Sewastopolu. Krymsko-tatarski (krymski) stałby się regionalnym językiem na Krymie, węgierski - w regionie zakarpackim, a rumuński - w obwodzie czerniowieckim.

Super, brakuje tylko polskiego w Galicji (stfó).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Rémo

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 09, 2012, 11:54:35
Według mnie wschód Ukrainy mógłby się obejść bez ukrainskiego. ^^

Ukraina mogłaby się obejść bez swojej wschodniej części  :-P Może zachowam się jak pies ogrodnika, ale Ukraina mniejsza jest Ukrainą słabszą a co za tym idzie, mniej konkurencyjną dla Polski... xD
Pozdrawiam! :)
  •  

Todsmer

Ale z drugiej strony Ukraina słabsza oznacza też silniejszą Rosję, a tego byśmy chyba nie chcieli :P
  •  

Rémo

#1045
Cytat: tqr w Lipiec 09, 2012, 12:58:04
Ale z drugiej strony Ukraina słabsza oznacza też silniejszą Rosję, a tego byśmy chyba nie chcieli :P

Racja, że nie, ale wolę silniejszą Rosję niż Ukrainę. Z tego co wiem Polska jest "przewodniczącym" Europy środkowej i wschodniej, a Ukraina z dobrym wiatrem może to przewodnictwo przejąć, a Rosja raczej nie.

Chodzi mi o to, że Rosja ma poważniejszych rywali niż taka Polska, a dla Ukrainy Polska jest "równym" rywalem.
Pozdrawiam! :)
  •  

Todsmer

Cytat: Rémo w Lipiec 09, 2012, 13:00:41
Chodzi mi o to, że Rosja ma poważniejszych rywali niż taka Polska, a dla Ukrainy Polska jest "równym" rywalem.

I właśnie dlatego Rosja jest większym zagrożeniem niż Ukraina.

I chyba troszkę za bardzo uwierzyłeś w to, co mówią w telewizji (o tym przewodnictwie)...

(hah, OT o Ukrainie  ;-D)
  •  

Mścisław Bożydar

Kuźwa, znowu Ukraina?!
A myślałem, że to ja mam paranoję na tym punkcie >.<
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Dynozaur

Aj tam, "Ukraina". Ani żaden partner, ani żaden wróg.

A granicę z Rosją mamy i tak, i to z uzbrojonym po zęby Królewcem. Po co się srać o jakąś "Ukrainę"?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •