Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

W niemieckich przypadkach nie ma nic trudnego, trzeba im po prostu chwilę poświęcić. Tak jest w przypadku każdego języka z innej grupy, który przypadkową kategorię jakoś wyraża. Podobnie jest z angielskimi (i nawet bardziej skomplikowanymi iberyjskimi) czasami. Dla wprawnego, kreatywnego językotwórcy wystarczy kilka chwil. Dla mniej wprawnego - jakieś pięć godzin.
  •  

spitygniew

Cytat: Widsið w Marzec 08, 2013, 15:00:40
No właśnie przyjęło się w Polsce, że jeśli chodzi o edukację, to prywatny = "gorszy, pośledni". No i niepubliczny to długie, ładne słowo, pozwalające tworzyć długie, ładne nazwy, jak niepubliczny zakład opieki zdrowotnej albo niepubliczna wyższa szkoła humanistyczno-ekonomiczna. Od prywatnego blisko do pejoratywnego prywaciarza, nie licuje to z domniemaną powagą tych instytucji.
Czyli komuniści mają na koncie kolejne wypranie ludziom na długo umysłów? : (

Spoiler
No co, to forum nie ma jeszcze liberalistycznej formy Dynozaura...
[Zamknij]
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

<trolololo> Raczej ludzie nie dają się poddać kapitalistycznemu praniu umysłów, próbującego wmówić, że prywatne jest lepsze od publicznego. </trolololo>
  •  

spitygniew

Cytat: Henryk PrutheniaCzytam coś z fora o na'vi, i doszedłem do wniosku, że twórca tego języka może czuć się spełnioném: ludzie naprawdę mówią w tém języku...
Właśnie, wkurza mnie, że wszystkie języki sztuczne jakie zdobyły jako-taki rozgłos (czytaj zwykli ludzie o nich słyszeli) to nóblangi...
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

Myślę, że na forum byłyby spokojnie powyżej średniej.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: spitygniew w Marzec 13, 2013, 15:43:44
Cytat: Henryk PrutheniaCzytam coś z fora o na'vi, i doszedłem do wniosku, że twórca tego języka może czuć się spełnioném: ludzie naprawdę mówią w tém języku...
Właśnie, wkurza mnie, że wszystkie języki sztuczne jakie zdobyły jako-taki rozgłos (czytaj zwykli ludzie o nich słyszeli) to nóblangi...
Znaczy się, ten język nie jest taki zły, ale po mojemu zbyt regularny.

Pingǐno

#1416
Cytat
Spoiler
No co, to forum nie ma jeszcze liberalistycznej formy Dynozaura...
[Zamknij]

Jak nie ma jak ma?
EDIT: Chociaż, hm. Faktycznie, nikt jeszcze tu bez ironii nie afiszował tak swoich poglądów liberalnych. :>

Wciąż i nadal mnie denerwują niektórzy  nauczyciele języków obcych i ich proffesionalne zasady jenzykoffe.
  •  

spitygniew

#1417
Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 13, 2013, 18:57:37
Znaczy się, ten język nie jest taki zły, ale po mojemu zbyt regularny.
Każdy konlang tworzący odmianę wyłącznie przez infiksację BĘDZIE nóblangiem.

Język kosmosmerfów oraz klingoński wyglądają jak typowe twory konlangera na etapie "przeczytałem hasła na
Wikipedii o lingwistyce więc nie będę już robił indoeuropoklonów, a teraz DOWALIĆ LICZBĘ POCZWÓRNĄ, STRONĘ ANTYZWROTNĄ, SIEDEM POZIOMÓW WYSOKOŚCI SAMOGŁOSEK I MLASKI NOSOWO SZCZELINOWE XDD".
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

Cytat: spitygniew w Marzec 14, 2013, 16:28:59
Język kosmosmerfów oraz klingoński wyglądają jak typowe twory konlangera na etapie "przeczytałem hasła na
Wikipedii o lingwistyce więc nie będę już robił indoeuropoklonów, a teraz DOWALIĆ LICZBĘ POCZWÓRNĄ, STRONĘ ANTYZWROTNĄ, SIEDEM POZIOMÓW WYSOKOŚCI SAMOGŁOSEK I MLASKI NOSOWO SZCZELINOWE XDD".
Przepraszam, ale aż mi się przypomniało:

Aprioryczny – taki język, który ma udawać istniejący naprawdę (często osadzony w conworldzie, czyli wymyślonym świecie i używany przez elfy bądź krasnoludy). Charakteryzuje się tym, że słownictwo i gramatyka nie są wzorowane na żadnym realnym języku. Jeśli będzie zawierał dziwnie podejrzane elementy zdradzające takie pochodzenie, zostanie na forum zjechany za zbytnie zerżnięcie. Jeśli nie będzie zawierał elementów znanych z prawdziwych języków, zostanie zjechany za zbytnie silenie się na oryginalność i nierealność.
  •  

Noqa

Co za jełop wymyślił, że "alternatywa jest tylko jedna"?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Widsið

  •  

Pingǐno

CytatJeśli będzie zawierał dziwnie podejrzane elementy zdradzające takie pochodzenie, zostanie na forum zjechany za zbytnie zerżnięcie.

I w tym momencie poczułem się okrutny.
  •  

Noqa

A nie średniowieczni Europejczycy?
Tak czy siak - upieranie się na kompletnie bezcelowym zawężeniu znaczenia, gdy sama istota sensu dopomina się, by alternatywą była dowolna alternatywa to jakieś głupie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

#1423
Nie spotkałem się z tym preskryptywizmem. BTW, o ile nie jestem za nasycaniem języka potocznego formalizmami, w logice zdaje się nie ma problemu z A V B V C (bo alternatywa jest łączna).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

W ogóle, wkurzają mnie domorośli logicy, gderający na podwójne przeczenie, elaborując, jakie toto nielogiczne. Prosty kontrargument - najpierw był język formalny logiki czy język naturalny? Choć szczerze wątpię, czy do wielu takich może on przemówić.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •