Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Silmethúlë

Cytat(Swoją drogą to ciekawe, że twój kolega wymawia chuj przez H).
Co o wiele ciekawsze, on to wymawia przez gwiazdkę!
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#557
[...........]
  •  

Silmethúlë

CytatGdy byłem w Polsce i chodziłem do gimnazjum, to mnie szlag trafiał i krew zalewała słysząc jak niedorozwinięci jęzkowo są moi* rówieśnicy, dukając i czytając niezwykle wolno li niedbale, gubiąc przy tym jakikolwiek akcent oraz poprawną wymowę.
Wkurwiam się słysząc li czytając, jak ktoś źle używa imiesłowów, sugerując, że, dla przykładu, szlag go trafia, gdy jego krew coś słyszy.
  •  

Feles

I co to za ohydny obrzydliwy ukrainizm mówić? Każdy poprawnie mówiący Słowianin powie ci, że powinno być rzec!
Poza tym ta okropna zmiana "tj dj" w "c dz", Świętowicie... "Chodzę", "Świeca", "Miedza", "Sadzać", "Dadzą" i masa innych błędów. A, i zapomniałem zapomniełem o tej poszerzającej poszerzajątjej się ostatnimi wiekami zmianie zmienie (spowodowanej najpewniej inspiracją językami germańskimi) "ě e" w "a o", denerwuje mnie to nadzwyczajnie.

Polski naprawdę jest najbrzydszym językiem, jaki kiedykolwiek mógł powstać!!!
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Rémo

Nie mówiąc już o tym, że połowa mojej klasy nie potrafi dobrze czytać... I to nie jest żart xD
Pozdrawiam! :)
  •  

Fanael

Cytat: Fēlēs w Czerwiec 24, 2012, 14:42:15
Świętowicie...
Bóg typografii cię zje, użyłeś trzech kropek zamiast wielokropka...
  •  

Widsið

Cytat: Ghoster w Czerwiec 24, 2012, 13:43:49

* - Czy istnieją krótkie formy zaimków dzierżawczych w liczbie mnogiej płci męskiej? Mamy np. skrót "Twe siostry" od "Twoje siostry", ale "Twy bracia" już nie. "My/mi ojcowie" raczej też nie jest poprawnym wyrazem...


Nie istnieją, a same formy ma, twa, swa to bohemizm.
  •  

Silmethúlë

Irytuje mnie użycie "nawet" tutaj: http://kwejk.pl/obrazek/1259873/project-x-olsztyn.html

Tam winno być "około", "prawie", ale nie "nawet"! Domyślam się, że to skrócone coś w stylu "z 200 osób, a może nawet 250", ale brzmi on dla mnie bezsensownie, niezrozumiale.
  •  

Ghoster

#564
[...........]
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 24, 2012, 20:21:00
Tam winno być "około", "prawie", ale nie "nawet"!

ale "około" albo "prawie" nie mają w domyśle tego podkreślenia dziwności danej sytuacji, które jest w "nawet" i które moim zdaniem jak najbardziej tu pasuje.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Silmethúlë

W takim razie 'nawet do 250 osób'. To 'nawet 250' brzmi dla mnie cholernie nienaturalnie.

A Ghoster, cóż, dla mnie całkiem naturalne jest gadać, nie mówić. Co do 'czeba' , dla większości ludzi to też jest naturalne, musisz im to wybatrzyć*. A jeśli czepiasz się dbania o język, używaj imiesłowów poprawnie, w odniesieniu do podmiotu, nie dopełnienia.

* tak, to specjalnie :P
  •  

radical

Cytat: Ghoster w Czerwiec 24, 2012, 20:28:23
Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 24, 2012, 14:07:40
CytatGdy byłem w Polsce i chodziłem do gimnazjum, to mnie szlag trafiał i krew zalewała słysząc jak niedorozwinięci jęzkowo są moi* rówieśnicy, dukając i czytając niezwykle wolno li niedbale, gubiąc przy tym jakikolwiek akcent oraz poprawną wymowę.
Wkurwiam się słysząc li czytając, jak ktoś źle używa imiesłowów, sugerując, że, dla przykładu, szlag go trafia, gdy jego krew coś słyszy.
Przeginasz; nie wiem jakie są świeckie standardy RJP czy twojego dialektu, ale u mnie zawsze się tak mówiło i nikogo głowa nie bolała, bo ktoś użył takiej konstrukcji i coś jest niezrozumiałe...

'Aż 250' zamiast 'Nawet 250' chyba lepiej by pasowało.
fveyrva ei ater nól ni ónnat sarda nirvfvald'arè an ei etta ens ei nilnfer'arè anè ani emaë tav ús ni elomven nean'fvù ua。
  •  

Feles

Mnie też coś zgrzyta w tym. Chyba powinno być tak, jako rzecze radical.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Silmethúlë

O, właśnie, 'aż 250' byłoby ok.
  •