Witom wielce szanownego państwa!

Zaczęty przez Paszka, Marzec 20, 2016, 17:32:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

Paszka

Witejcie kamraty!

Jo żech je Paszka, abo Paweł, kto jak woli :).
Mieszkam ja sobie w Ruslandzie, w Sankt-Petersburgu. Taki tam ze mnie rus, jeno nie prawdziwy (bo anić niedźwiedzia nie mam, ani też wódki nie piję, ale mniejsza o to :D).
Kończę w tym roku szkołę i mam ciche marzenie dostać się do uniwersytetu, do którego, nawiasem mówiąc, mam spore szanse się nie dostać. No bo, proszę państwa uprzejmego, kto będzie czytał lektury szkolne, kiedy ma się język polski i tyle innych ciekawostek do poznania? Paszka będzie? Wypraszam sobie XD. Ja, jak to ja, ani z literatury nigdy dobrych stopni nie miałem, ani z angielskiego (którego się w ciągu ostatnich kilku miesięcy tak nauczyłem, że jestem chyba najlepszy w klasie, ale i tak jestem głupkiem, proszę się nie wabić; poziom wiedzy angielskiego w Rosji jest zauważalne niższy od tego, co się ma w Polsce, proszę mnie wierzyć :D)

Szperając po internetach w poszukiwaniu rozmaitych informacji na temat języków bałtyckich, poprzez dość długi łańcuch przekierowań z jednej strony na drugą, wylądowałem tu :).
Po przeczytaniu kilku wątków pomyślałem:
-Ło Panié, ale je to fajny for! Musza siy tukej rozejrzec- no, to się i rozejrzałem XD.
Na razie nie zamierzałem tak naprawdę nigdzie się wypowiadać (bowiem poziom kompetencji językowej wielu z Państwa o tyle przewyższa mój, że czuję się niczym chłop pruski pod niemieckiego hrabiego panowaniem, co zaś, uwzględniając również fakt, iż z odmianą liczebników polskich moja skromna osoba wciąż sobie czasami dać rady nie może, moją niechęć do zabierania głosu jak najbardziej uzasadnia), lecz potem, zauważywszy jakże zachęcający do kliknięcia napis "Przywitania - dla nowych" postanowiłem sprawdzić, co to jest i, jak się to u nas mówi, z czym się to je.
Pacza se zaś i tak myśla: "Jeróna-pieróna! Toć je cosik dla mie! To se trocha naszkryflom!" - no i naszkryfloł żech).

Czego by tu jeszcze powiedzieć?
Jestem taki sobie Paszka, tańczyłem pewien czas temu w polskim zespole folklorystycznym (niedawno musiałem przestać, bo muszę szykować się ku egzaminom), chodzę od czasu do czasu do Polonii (jeśli mają tam jakieś ciekawe wydarzenia, albo coś), interesuję się zachodniosłowiańszczyzną i troszeńkę bałtami. Finów wszelakich (różnych, kwadratowych i podłużnych) o których przecie w moich okolicach, że tak powiem, nie trudno, też pewnie należałoby wymienić, aczkolwiek do nich dobrnę jeszcze nie szybko.
Dlaczego uczyłem się polskiego? Radziłbym o to nie pytać, albowiem nawet sobie odpowiedzi na to pytanie udzielić nie mogę XD. W domu po polsku nigdy się nie mówiło. Wprawdzie mój pradziadek ze strony matki ojca był polakiem, ale został oskarżony o szpiegostwo i rozstrzelany. Rodzina zaś pozbyła się wszelkich pamiątek po nim (by uniknąć represji), taka oto "wesoła historia".

Gdyby znalazł się ktoś, kto chciałby porozprawiać na tematy językowe - bardzo chętnie bym skorzystał z okazji :).
Lubię rozmawiać o językach, ale zazwyczaj nie za bardzo mam z kim XD.

Teraz najwięcej uwagi (o ile oczywiście mam czas) poświęcam zagadnieniam ogólnym na temat języków bałtyckich (w tym pruskiemu) oraz mowie pomorza (tym mianem określam wszystkie polskie gwary nadmorskie + języki: kaszubski, słowiński; ewentualnie też wymarłe: wenedzki i inne..).

Chyba to będzie na tyle :)
Przepraszam za tak srogi i niewygodny do czytania tekst, jakoś się rozpisałem :).

Życzę dobrego dnia\wieczoru\nocy, co tylko tam macie :).
P.S. Mam nadzieję, że się spiszemy.

ShookTea

Witamy! :D

Zastanawia mnie tylko ten fragment:
Cytat: Paszka w Marzec 20, 2016, 17:32:10
z odmianą liczebników polskich moja skromna osoba wciąż sobie podczas dać rady nie może

A konkretnie, co tu robi "podczas" :D
  •  

Paszka

No nieeee... A myślałem, że się obejdzie bez rusycyzmów XD. Jak widać - nie da się!
Dziękuję za zwrócenie uwagi, jakoś to przepuściłem x). Zaraz będzie naprawione.
Miałem na myśli "od czasu do czasu".

Todsmer

Witam i ja.

Czyniąc zadość oczekiwaniom niektórych użytkowników - ostrzegam przed przeróżnymi dziwactwami, które na tym forum się lubią pojawiać :)
  •  

Paszka

Dziękuję, będę uważał! :)
Z niektórymi z nich już zdążyłem się zapoznać czytając interesujące mnie wątki. Np. używanie przez niektórych forumowiczów trochę zarchaizowanej ortografii; BTW, może mnie ktoś wyjaśnić, skąd to się bierze :)?

Todsmer

Tak w skrócie - lubimy się bawić językiem :P

BTW mamy tutaj naszego lokalnego Rosjanina :)
  •  

Wedyowisz

#6
Cześć, wschodniosłowiańska hipostazo Jedynego Użytkownika!

Cytat: Paszka w Marzec 20, 2016, 20:45:22
Dziękuję, będę uważał! :)
Z niektórymi z nich już zdążyłem się zapoznać czytając interesujące mnie wątki. Np. używanie przez niektórych forumowiczów trochę zarchaizowanej ortografii; BTW, może mnie ktoś wyjaśnić, skąd to się bierze :)?

Zaczęło się to chyba wtedy, gdy była na forum moda na kontestację współczesnej pisowni, która — nie oszukujmy się ­— nie jest w pewnych obszarach cudem logiki i konsekwencji i niektórym zostało do dzisiaj. Z tego co wiem, Rosjanom też zdarza się pisać w starej ortografii z takich czy innych względów...

Cytatfakt, iż z odmianą liczebników polskich moja skromna osoba wciąż sobie czasami dać rady nie może

Nie ma co się zrażać, polskie liczebniki są iście groteskowe w swojej odmianie/składni i rdzenni użytkownicy też często nie używają ich w całkiem podręcznikowy (preskryptywnie normatywny) sposób.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Paszka

@Wedyowisz
CytatCześć, wschodniosłowiańska hipostazo Jedynego Użytkownika!

Zali jestem taki jedyny i niepowtarzalny? |Error 404; it isn't possible to understand this part of the message|

Cytati rdzenni użytkownicy też często nie używają ich w całkiem podręcznikowy (preskryptywnie normatywny) sposób.

Nie używają, bo nie używają, no ale malutki purysta językowy, siedzący gdzieś w głębi duszy nie zapomina o ciągłym powtarzaniu: "Jakiś głupi, żeś, chłopie, nie znasz liczebników!"

P.S. oraz, oczywiście, dziękuję za wyjaśnienie kwestii związanej z pisownią. Pomimo wszystko uważam taką "zarchaizowaną" formę za dość fajną :). Po prostu byłem ciekaw, skąd to się wzięło.

Wedyowisz

Cytat: Paszka w Marzec 20, 2016, 21:51:14
@Wedyowisz
CytatCześć, wschodniosłowiańska hipostazo Jedynego Użytkownika!

Zali jestem taki jedyny i niepowtarzalny? |Error 404; it isn't possible to understand this part of the message|

I tak, i nie.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Canis

Witam!
Jestem Canis, administrator Wiki oraz opiekun techniczny całego serwera. Ostatnio zajmowałem się projektem Kyon. Jeśli chodzi o dziwactwa na forum, na mnie zdecydowanie musisz uważać, bo bywam niepoważny, co przy moich uprawnieniach bywa niebezpieczne. Ale dam się lubić.

Posiedź z nami na forum dłużej!
  •  

Paszka

@Wedyowisz

Cóż, ciekawa rzecz :). Wcześniej o tym nie wiedziałem.. (Ale teraz już wiem  :-P)
Tak więc dziękuję :)

@Canis

Dziękuję za przestrogę, już uważam :).

Henryk Pruthenia

I ja witam!
Dawny postonabijacz, teraz główny aprjorykotwórca!

Caraig

Ja również witam!
Ja z kolei ostatnio trochę nabijam posty i pracuję nad co najmniej dwoma somięzami, co idzie mi dość mozolnie :P
Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej, tak jak ja zrobiłem!
  •  

Dynozaur

ПРИВѢТЪ, ПАШКА!
Nie odstraszajmy go! Wygląda na wartościowego!

Witam! Jestem (w połowie) Prusem, zajmującym się (choć to dużo powiedziane) rekonstrukcją wymarłych języków zachodniosłowiańskich, studjującym język rosyjski i piszącym w nieobowiązującej dziś ortografji xDDD W czem mogę pomóc? xD

Нѣкоторые изъ насъ пишутъ архаизованною орѳографіею не только на польскомъ, но тоже и на другихъ языкахъ!

Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Paszka

#14
Szkoda jeno, że ani żadnego conlanga skonstruować na razie nie mogę, chociażby dla tego, że, z tego, co zauważyłem, bardzo waćpaństwo lubią tę całą transkrypcję fonetyczną, którą Bóg wie kiedy opanuję (jestem od fonetyki bardziej po części praktycznej, szczerze mówiąc), ani też się porządnie tego wszystkiego nauczyć, no bo angielski na razie jest dla mnie w duuużym priorytecie, to też zmuszam się do go nauki :\. Także na razie jeno czytam (bo jak zacznę cokolwiek konstruować, to po pierwsze, do końca zepsuje mi się polski, po drugie zaś, nigdy nie nauczę się angielskiego XD)..

Ale gdy na pytanie "Do ja språke Ænglisch?" potrafię odpowiedzieć "Jooo, ik språke ðe langƿeᵹ!" - odrazu zabieram się za klepanie czegoś zachodniosłowiańsko-bałtyckiego XD (aha, muszę jeszcze się w takim razie jakiegoś łotewskiego nauczyć, by kojarzyć w ogóle, o co w tymi bałtami chodzi)

No, ale w międzyczasie można mnie, że tak powiem, wykorzystywać, jeżeli będzie wam się wydawało gdzieś w czymś mogę pomóc :D. Np. mogę podrzucić jakichś materiałów w jęz. rosyjskim na różne tematy i w ogóle poopowiadać dużo ciekawych rzeczy (o Polsce, zresztą, też; no przecie lubię tutejsze dialekty, lol)