Jak po raz pierwszy nauczono się języka obcego?

Zaczęty przez Wercyngetoryks, Styczeń 18, 2014, 21:07:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wercyngetoryks

Chodzi mi o to, jak kiedyś (czyli w czasach pradawnych) człowiek znający tylko język x nauczył się języka y. Rozumiem - są dwa blisko sąsiadujące i spokrewnione ze sobą języki, które można poznać w mig, ale załóżmy, że jakieś plemię przywędrowało na nowe miejsce, gdzie jest otoczone ludźmi mówiącymi w zupełnie innym języku (a to się, rzecz jasna, zdarzało). I co podonczas?
ChWDChRL
  •  

Ghoster

#1
[...........]
  •  

Wercyngetoryks

Tak, to mam właśnie na myśli.

A są na ten temat jakieś prace badawcze? Ktoś się tym zajął?
ChWDChRL
  •  

Henryk Pruthenia

Z powodu braku wehikułu czasu* niestety nie.

*Czy tylko mnie denerwuje ta nazwa?  Powinien być jakiś wyznacznik podróży,  przezczasowy czy côś.

Todsmer

No ale przecież takie rzeczy się działy nie tylko w prehistorii, patrz odkrycie Ameryki i innych lądów.
  •  

Noqa

Jeszcze w XX wieku odkrywano nowe plemiona i nawet jeśli znano już pokrewne języki, to wciąż była to nauka niemalże od początku.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Tuktun

To raczej nie na ten (bądź co bądź dziwny) temat, ale zna ktoś jakieś strony na temat, lub może opowiedzieć o wczesnej historii nauczania języków obcych? Tzn. np. jaki był pierwszy znany podręcznik do takiegoż? Możem głupi czy za krótko szukał, ale w internecie nie znalazłem.
Mój uprzedni, lipny nick to Lord of the Potatoes.

És most következzék valami egészen más. A Monty Python Repülő Cirkusza.
  •