słowiańskie

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 05, 2011, 01:00:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Właśnie nie wiem.

Ale we spółczesnym kaszubskim dualność form dualnych jest często bardzo wątpliwa i zanikająca. W gramatyce Lorentza nie znalazłem nic, co potwierdzałoby istnienie tych zaimków w słowińskim, ale może niedokładnie szukałem.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

patka chorwatka

Cytat: Dynozaur w Sierpień 27, 2012, 16:59:31
Cytat: Towarzysz Mauzer w Sierpień 27, 2012, 16:54:20No jedne i drugie są urobione od dopełniacza zaimków, tylko słoweńskie mają końcówkę dzierżawczą, a kaszubskie przymiotnikową. Swoją drogą, w gwarach np. małopolskich te dopełniacze dwoiny pojawiają się jako ekspresywne formy mnożyny.

Ale czy są jakieś przesłanki by twierdzić, że te naji, waji kiedykolwiek kontrastowały z nasz/wasz, jako formy dualne?

w czakawskim ist. jest forma~ przysłówek miejsca - vajer  (do)   - all the way to
  •  

Dynozaur

Cytat: patka chorwatka w Sierpień 27, 2012, 23:55:17w czakawskim ist. jest forma~ przysłówek miejsca - vajer  (do)   - all the way to

Eeeee... nie widzę związku.

PS: Skoro mowa o dualu, obiecałaś mi dawno temu, że podeślesz mi coś na temat jego resztek w djalektach czakawskich, pamiętasz?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

patka chorwatka

Cytat: Dynozaur w Sierpień 28, 2012, 11:14:33

Eeeee... nie widzę związku.

PS: Skoro mowa o dualu, obiecałaś mi dawno temu, że podeślesz mi coś na temat jego resztek w djalektach czakawskich, pamiętasz?

co do tematu, to na razie mam o paukalu
http://www.wikinfo.org/Hrvatski/index.php/%C4%8Cakavski_dual-paukal
interesuje mnie gwara :
http://hr.metapedia.org/wiki/Rano%C4%8Dakavski_Kirc%C3%BD
  •  

Dynozaur

#321
Cytat: patka chorwatka w Sierpień 29, 2012, 05:38:32co do tematu, to na razie mam o paukalu
http://www.wikinfo.org/Hrvatski/index.php/%C4%8Cakavski_dual-paukal
interesuje mnie gwara :
http://hr.metapedia.org/wiki/Rano%C4%8Dakavski_Kirc%C3%BD

Znam już to. Właśnie wolałbym coś, co nie pochodzi z Metapedji, tylko raczej z jakiejś naukowej pracy. Bo trochę w ten "Otočni pradual Kvarnera" niedowierzam.

Swoją drogą, przeczytałem sobie rzekomo o djalekcie, w którym to występuje:

CytatEarly-Chakavian Gan-Veyãn (islader cakavism in eastern Kvarner): New biogenomic analyses of Adriatic islanders confirm only 1/3 of aborigines in Krk are Slavs of R1a/Eu19 type, and other 2/3 are of non-slavic origin, resulting by a superior mosaical diversity of dialects in Krk island. In southeastern part of Krk occurs the extreme non-palatal scakavism or Gan-Veyãn in old eastern Baska, Yurandwõr and Batomãl, being the most similar to the extincting cakavism of Rab town. From 7th to 16th century it was spoken in the medieval city Corinthia on eastern end of Krk island. It is marked by sibilar group sc, wovel ÿ, semi-tone "shwa", and pre-slavic phonemes: bj (bh), kh, w, and diphtongs uõ, oã, ũu, ãa, etc. It has a four-accent system: standard accents ( ˆ ` ), and two specific terminal accents i.e. ultra-short quick ictus ( ' ) and extra-long singing tilda (∽). Speaking is swift and melodious with extreme oxytony (as French), and it is divergent from Serbo-Croatian by absence of any ascending accents. Its grammar is marked by the dual and articles at nouns: definite uõv, vâ, vê, and undefinite uõn, unà, unè. The Old-Croat possesive dative is frequent instead of Slavic possesive genitive. The archaic collective numbers in old Veyan are dvõydi, trõydi, cetÿrdi, reminding of Vedic-Avestan ones. Veyan augmentatives and superlatives are marked by archaic prefix sion-, and archaic duals have suffixes reminding Sorbian: masculine –oj, feminine -aj, and neutrum –ej, including also exotic adverbial pronouns: kyõn, siõn, ziõn, vaõn, meyõn, layõn, kolõn, etc. Veyan verbs include many non-slavic forms: supine, optative, necessative, subjunctive, and six temporal infinitives. There are noted 23,500 words, and the most peculiar ones are listed down with English translations. That glossary includes 2/5 (40 %) of Slavic words, 1/3 (34 %) of Romance isoglosses, and 1/4 or 23% are the Indo-Iranian and Mesopotamian archaisms of Old Orient, and this is the most archaic dialect in Croatia. Its curiosities are 68 different algal names, and 127 celestial star names used by old sailors and fishers for naval orientatition and nocturnal hours. The most valuable cultural heritage there is old epic cyclus of 10 archaic legends 'Vêyske Povêde' from the protohistory to medieval times; by contents and complex style they are quite different from Slavic rural tales, and more comparable with Nordic Sagas and old Greek epics (see details in Mitjẽl Yošamýa: Gan-Veyãn and cakavism of Baška, Zagreb 2005, 1223 p.).

Nie chce się wierzyć, no nie? Bo to zapewne stek bzdur. Po pierwsze, czytając Metapedję (która raczej nie słynie z tego, że jest wiarygodnym źródłem) można dojść do wniosku, że chorwacki (o czywiście ten prawdziwy, nie vukizirovano govno) to język indoirański, a nie słowiański (skrajni chorwaccy nacjonaliści uważają się za Indusów?). Po drugie, gdyby istniał djalekt o tak wyjątkowej morfologji, to w slawistycznym półświatku by o nim HUCZAŁO i istniałoby na jego temat miljon prac naukowych. A nie znalazłem ani jednej, wystarczy pogóglać - wszystkie wyniki związane są z Metapedją.

To jakiś kiepski żart, patko. Obawiam się, że nie ma w tym ani grama prawdy. No, jedyną prawdziwą informacją może być występowanie posesywnego celownika, bo takie coś faktycznie istnieje (choćby w SCSie jest dobrze zaświadczone) i nie jest to żadna niesłowiańska cecha.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

patka chorwatka


Cytat
Nie chce się wierzyć, no nie? Bo to zapewne stek bzdur. Po pierwsze, czytając Metapedję (która raczej nie słynie z tego, że jest wiarygodnym źródłem) można dojść do wniosku, że chorwacki (o czywiście ten prawdziwy, nie vukizirovano govno) to język indoirański, a nie słowiański (skrajni chorwaccy nacjonaliści uważają się za Indusów?). Po drugie, gdyby istniał djalekt o tak wyjątkowej morfologji, to w slawistycznym półświatku by o nim HUCZAŁO i istniałoby na jego temat miljon prac naukowych. A nie znalazłem ani jednej, wystarczy pogóglać - wszystkie wyniki związane są z Metapedją.

To jakiś kiepski żart, patko. Obawiam się, że nie ma w tym ani grama prawdy. No, jedyną prawdziwą informacją może być występowanie posesywnego celownika, bo takie coś faktycznie istnieje (choćby w SCSie jest dobrze zaświadczone) i nie jest to żadna niesłowiańska cecha.

1. Tylko co wiem to mniej - więcej jak się mówi na terenach mojej GWARY oraz lubię gwary do niej podobne, mam pochodzenie jeszcze jednego słowiańskiego narodu i tego języka też się uczę
2. K*** mnie obchodzi jak się i za co się uważają Chorwaci i w ogóle, bo nie interesuje mnie injżinjering genetyczny, rasizm jakiegokolwiek typu oraz DNA analiza, nacionalizm od którego śmierdzi w powietrzu ( bo może w przeszłym życiu umarłam w komorze gazowej oraz ktoś mnie bił maczugą). Najlepiej kiedy mnie ktoś zapyta - czemu jesteś taka biała a południowką jesteś :O
3. Podany link to tylko OTWIERANIE  tematu  i tak go uważam, a nie za konieczną prawdę- bo w Chorwacji tyle tego jest ukryte i o tym się nie mówi, że widzę, że prawdziwa nauka odrzuca się jako najgorsza alergja
4.  Dlatego nie chcę i NIE BEDE brać odpowiedzialności ( oraz agresję na siebie) JAKO CHORWATKA  za jakiekolwiek bzdury podany od osób które to piszą ( co dokładnie chcą mówić to dla mnie enigma), ale interesują mnie FORMY jakie występują i takich analiz będę się czepiać

  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Sierpień 29, 2012, 10:19:19
Nie chce się wierzyć, no nie? Bo to zapewne stek bzdur. Po pierwsze, czytając Metapedję (która raczej nie słynie z tego, że jest wiarygodnym źródłem) można dojść do wniosku, że chorwacki (o czywiście ten prawdziwy, nie vukizirovano govno) to język indoirański, a nie słowiański (skrajni chorwaccy nacjonaliści uważają się za Indusów?)
Ty się nie dziw, Metapedia to encyklopedia neonaziolska, ergo w przypadku chorwackiego ustaszowska, a co Ustasze głosili? Że Chorwaci to nie Słowianie.

A że że Indusów – a przymiotnik ,,aryjski" niby co tak naprawdę oznacza, hę? :D
  •  

Dynozaur

Cytat: patka chorwatka w Sierpień 29, 2012, 18:50:00

Cytat
Nie chce się wierzyć, no nie? Bo to zapewne stek bzdur. Po pierwsze, czytając Metapedję (która raczej nie słynie z tego, że jest wiarygodnym źródłem) można dojść do wniosku, że chorwacki (o czywiście ten prawdziwy, nie vukizirovano govno) to język indoirański, a nie słowiański (skrajni chorwaccy nacjonaliści uważają się za Indusów?). Po drugie, gdyby istniał djalekt o tak wyjątkowej morfologji, to w slawistycznym półświatku by o nim HUCZAŁO i istniałoby na jego temat miljon prac naukowych. A nie znalazłem ani jednej, wystarczy pogóglać - wszystkie wyniki związane są z Metapedją.

To jakiś kiepski żart, patko. Obawiam się, że nie ma w tym ani grama prawdy. No, jedyną prawdziwą informacją może być występowanie posesywnego celownika, bo takie coś faktycznie istnieje (choćby w SCSie jest dobrze zaświadczone) i nie jest to żadna niesłowiańska cecha.

1. Tylko co wiem to mniej - więcej jak się mówi na terenach mojej GWARY oraz lubię gwary do niej podobne, mam pochodzenie jeszcze jednego słowiańskiego narodu i tego języka też się uczę
2. K*** mnie obchodzi jak się i za co się uważają Chorwaci i w ogóle, bo nie interesuje mnie injżinjering genetyczny, rasizm jakiegokolwiek typu oraz DNA analiza, nacionalizm od którego śmierdzi w powietrzu ( bo może w przeszłym życiu umarłam w komorze gazowej oraz ktoś mnie bił maczugą). Najlepiej kiedy mnie ktoś zapyta - czemu jesteś taka biała a południowką jesteś :O
3. Podany link to tylko OTWIERANIE  tematu  i tak go uważam, a nie za konieczną prawdę- bo w Chorwacji tyle tego jest ukryte i o tym się nie mówi, że widzę, że prawdziwa nauka odrzuca się jako najgorsza alergja
4.  Dlatego nie chcę i NIE BEDE brać odpowiedzialności ( oraz agresję na siebie) JAKO CHORWATKA  za jakiekolwiek bzdury podany od osób które to piszą ( co dokładnie chcą mówić to dla mnie enigma), ale interesują mnie FORMY jakie występują i takich analiz będę się czepiać

Jeśli cię uraziłem, to przepraszam. Nie to było moim celem. Jedyne, co chciałem przekazać to to, że owo źródło jest mocno podeźrzane i nie ma mu co wierzyć. I tyle.

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, nie znajdę na ten temat żadnych naukowych prac. Szkoda, bo przez chwilę nawet wierzyłem w istnienie tego "pradualu" (dopóki nie zobaczyłem innych metapedyjnych bajeczek na temat tego [prawdopodobnie nieistniejącego] djalektu). Takie djalektalne dziwactwa zawsze mnie bardzo fascynowały, więc czuję się strasznie zawiedziony.

Cytat: ★ Vilén w Sierpień 29, 2012, 19:30:55Ty się nie dziw, Metapedia to encyklopedia neonaziolska, ergo w przypadku chorwackiego ustaszowska, a co Ustasze głosili? Że Chorwaci to nie Słowianie.

A że że Indusów – a przymiotnik ,,aryjski" niby co tak naprawdę oznacza, hę? :D

Racja, na dobrą sprawę to i nasza szlachta uważała się za Indusów, więc zgaduję, że i w tym przypadku zaważyły jakieś stare mity.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Sierpień 29, 2012, 20:05:04
Racja, na dobrą sprawę to i nasza szlachta uważała się za Indusów
Irańczyków*
  •  

spitygniew

Cytat: patka chorwatka w Sierpień 29, 2012, 18:50:00
2. K*** mnie obchodzi jak się i za co się uważają Chorwaci i w ogóle, bo nie interesuje mnie injżinjering genetyczny, rasizm jakiegokolwiek typu oraz DNA analiza, nacionalizm od którego śmierdzi w powietrzu
Więc czemu nazywasz swój język chorwackim?
P.S. To prawda.
  •  

patka chorwatka

#327
Cytat: spitygniew w Sierpień 29, 2012, 20:48:04
Cytat: patka chorwatka w Sierpień 29, 2012, 18:50:00
2. K*** mnie obchodzi jak się i za co się uważają Chorwaci i w ogóle, bo nie interesuje mnie injżinjering genetyczny, rasizm jakiegokolwiek typu oraz DNA analiza, nacionalizm od którego śmierdzi w powietrzu
Więc czemu nazywasz swój język chorwackim?

Wyłącznie za swój język uważam swój idiolekt ( główny cel to introspekcja)
Innymi językami się posługuję (  główny cel to komunikacja)
Idiolekt (gr. ἴδιος idios "własny, swoisty" + λέξις leksis "mowa") - ogół cech charakteryzujących język pojedynczego użytkownika języka w danym okresie jego rozwoju, kształtujący się pod wpływem jego przynależności do grupy społecznej, tradycji rodzinnych, wykształcenia, gustu stylistycznego.

Posługuję się następnymi językami :

1. grupa społeczna  - chorwacki ogólny ( mówiony), czakawski, slang ( uwielbiam)
2. tradycja rodzinna - czakawski północy (Kvarner); jeden język słowiański ;czakawski południa (Dalmacja)  ogólny chorwacki 
3. wykszłtałczenie -  wyłącznie chorwacki sztokawski ( zaczęłam chodzić do szkoły w r. 1992).
4. gust sylistyczny - lubię języki zachodniosłowiańskie
                                plus : pod wpływem włoskiego
  •  

Dynozaur

#328
Patko, myślałaś kiedyś nad przedstawieniem na forze swojej wizji chorwackiego języka literackiego opartego na czakawskim (twojej gwarze)? To mogłoby być ciekawe.

W sumie, to spółczuję wam tej dyglosji. Lubię taką dyglosję jak jest w Czechach (tj. archaiczny język literacki vs. zdegenerowana mowa ludu), a nie taką, gdzie język literacki jest czymś zupełnie obcym, nieswojskim. Gdybyście odpowiednio wcześnie stworzyli swój własny standard literacki, to świat lingwistyczny pogodziłby się z istnieniem odrębnego języka chorwackiego, tak jak pogodził się z "macedońskim" (i również ja się z nim godzę, choć wiem, że nie powinienem). No ale cóż, tak was wyrolowała historja i nie zamierzam o tym gadać, bo nie chcę kolejnego wątku w Krucjatach. A zresztą, nie mam wystarczającej wiedzy o Waszej historji, żeby na ten temat dyskutować.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

O, przyłączam się do téj prośby!
Szczérze mówiąc, gdybym się uczyć jakiegoś jugoslavlanga miał, to wybrałbym jakiś djalekt...