Kyon, Epizod 1: Świt Narodów

Zaczęty przez Canis, Styczeń 09, 2016, 12:54:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

O wierze moich ludów w prostym .rarze. Hasło podam na znak.
  •  

Todsmer

  •  

Canis

Cytat: Widsið w Styczeń 27, 2016, 17:55:41
O wierze moich ludów w prostym .rarze. Hasło podam na znak.
Dzięki, Widsið. Czekamy na ohasłowane rary od pozostałych.
  •  

Widsið

#168
W ramach ciszy przed porządnym startem projektu, trochę egzonimii w języku qin (Konfederacja + plemiona, gdyby komuś to wcześniej umknęło). Kursywą miejsca, o których Konfederacja nie wie albo tylko słyszała (toteż nazwy hipotetyczne / hipotetyzujące):

(diakrytyki - tony, podkreślenie, długa sam.)
Ajdynir: Aídié, Wielkie Imperium Ajdyniriańskie: Aídié Dáyé, Djyazhoar: Qiáshō'ēr
Dżaugria: Diáogé'ēr, Budano: Pūdàn
Muria: Múrēn, Republika Murów: Múrēn Hótyé, Fatan: Wâdān, Hirra: Hílà
Państwo Neszszów: Nêixí Gōngyé, Meleke: Mélègē
Państwo Olseskie: Ōléguà Gōngyé, Kozón: Gōxióng
Państwo Trugskie: Téruà Gōngyé
Pinu: Pīnù, Państwo Ludzi Pinu: Pīnù Gōngyé, Komi: Kōmì
Secht: Sēhēdôn, Konfederacja P. Sech.: Sēhēdôn Gōngnîng, S'xaka (proszę o IPA)
Tangia: Tánghuà, Związek Tangijski: Tánghuà Bēnîng, Naratai: Nārātâi
Tjevangono: Dēwāng, Tlàgę̄vranj: Fàgēlán
  •  

ArturJD

Uzupełniłem w odpowiednim poście i wstawiam jeszcze tu:
Tlàgę̄vranj [θʌ'gɛː.vraŋ]

Bardzo mi się podoba ten pomysł na egzonimy, pokazuje, że nasz Piesek ożywa!

Proponowałbm może w przyszłości stworzenie jakichś tabel odnoszących się do odczytywania zapisów naszych istotniejszych języków conworldowych w celu szybszej orientacji (chociażby taoistycznie, byleby można było się z grubsza poruszać w ich fonologiach)

Tradycyjnie mój wkład będzie dopiero po sesji.
  •  

Canis

W ten weekend planuję poważnie ogarnąć projekt na naszej wiki pod nazwą "Kyon". Powstanie Kategoria:Kyon i ogólny portal. Chciałbym, aby ten conworld był tam lepiej opisany od poprzednich. Będzie to dla nas też wygodne źródło poszukiwań aktualnych informacji. Większością zajmę się sam (Wiki traktuję jak moje terytorium znacznie bardziej niż nawet forum... :P), ale chętnie skorzystam z pomocy przy wstawianiu opisów. Każdy kraj, na przykład, będzie miał tabelę egzonimów podobną do tej w artykule o http://jezykotw.webd.pl/wiki/Ahtialia. Nie wiem tylko jak ten box po prawej stronie, chciałbym, żebyśmy mieli jakiś ładniejszy i lepszy niż ten.

Oczywiście jutro mam też w planach czyszczenie roweru z błota (a uprawiam codziennie ostrą jazdę terenową do pracy) i wieczorem planuję się nawalić, więc zobaczymy, ile z tych zapowiedzi wyjdzie.
  •  

Canis

http://jezykotw.webd.pl/wiki/Kyon#Uk.C5.82ad_planetarny
Oto, ile na razie udało mi się napisać. Gdyby ktoś chciał coś uzupełnić, poprawić czy upiększyć, zachęcam.
Idę czyścić rower.
  •  

Henryk Pruthenia


Todsmer

#173
Dopiero teraz się zorientowałem, jakie te wszystkie planety będą jasne. I wielkie.

Przy założeniu, że 2x większy promień = 4x większa jasność, nasza "Wenus" jest 21 razy jaśniejsza. W dodatku jest o 1/4 bliżej Kyona niż Wenus Ziemi (co, do trzeciej potęgi, daje 2x większą jasność). Co prawda, gwiazda jest słabsza, ale Kyon leży 2.1 razy bliżej gwiazdy niż Ziemia. Przy założeniu, że jasność gwiazdy na Kyonie jest taka sama, jak Słońca na ziemi, wychodzi, że nasza gwiazda jest 9.45 razy mniej jasna od Słońca (chyba prawie 1 mag). Ale również "Wenus" leży bliżej gwiazdy niż nasz lokalny odpowiednik. Z proporcji wynika, że przez to jasność wzrasta jeszcze 14.5 raza.

Ergo, ichniejszy odpowiednik Wenus jest jaśniejszy od naszego 609 razy. Co w połączeniu z 4.6 razy większą średnicą daje taki efekt, że prawdopodobnie da się zaobserwować fazy gołym okiem.

A co daje wiedza o fazach planety na niebie? Obserwacja faz Wenus była jednym z gwoździ do trumny teorii geocentrycznej. Innym było odkrycie i obserwacja księżyców Jowisza. Nie muszę chyba dodawać, że nasza "Wenus" ma satelity. Czternaście. W dodatku drugi najbliższy gazowy olbrzym leży również blisko, ma 52 księżyce, jest nieco większy od Jowisza, i na orbicie tylko 0.4 au dalej od gwiazdy niż Kyon.

Kurde, układ planetarny idealny do świata SF, powiedziałbym.
  •  

Canis

Większość z tych """księżyców""" tych planet to są asteroidy. Sami mamy dwie takie i nie jestem pewny na ile będą one w ogóle dostrzegalne z naszej planety (są jasne, więc kto wie, ale są daleko, nie jak na Marsie).
W ogóle wybrałem ten układ planetarny na chybił-trafił, a - co pisałem już wcześniej - jest to jeden z najciekawszych układów, jakie widziałem w tym symulatorze. Coś pięknego! Szczególnie rozwaliła mnie ta pierwsza planeta, która ma własne dwa warkocze, wyglądające idealnie jak te od komety, tylko sięgające kilku orbit.

Zabieram się do dalszej pracy na Wiki.
  •  

Pluur

#175
Treść nieaktualna

Pluurowy świat, czyli Państwo Olsezkie i jego okolice...

Legenda...
Biały - tereny wysokogórskie, raczej niezamieszkane
Morski - zbiorniki wodne
Szary - tereny pozostałe, w tym niezamieszkałe i zamieszkałe
1. Państwo Olsezkie (ols: Ołégù [ɔ̄ɬég̊ɯ̀])
2. Surdzi (ols: Súrd [súr̊ˠd̥ˠ])
3. Atowie (ols: Átá [átá])
4. Felżyngowie (ols: Fézỳs [fʲéꞎɘ̀θ])
5. Roradzi (ols: Ròrád [rˠɔ̀rád̥ˠ])
6. Szys(z)eni (ols: Sìsén [ʃɪ̈̀ʃénˠ])
7. Ejkilsenioni (ols: Eikỳłeneon [ɛ̀i̯kɘ̀ɬɛ̄ȵɔ̄nˠ], dosł: Mroczni Ludzie)
8. Fofoli (ols: Fófòl [fófɔ̀lˠ])
9. Jal (ols: Jál [jálˠ])
10. Fuls (ols: Fùł [fɯ̀ɬ])
11. Neid (ols: Neid [ȵèi̯d̥ˠ])
12. Orejcy (ols: Oreit [ɔ̄rʲèi̯tˠ])
13. Fylani (ols: Fỳlán [fɜ̀lánˠ])
14. Kauradzi (ols: Kàfrád [kàfrád̥ˠ]~[kàu̯rád̥ˠ])
15. Górale Północni (ols: Eikỳgeareon [ɛ̀i̯kɘ̀ɣʲārʲɔ̄nˠ], dosł Górscy Ludzie)

1. Olsegu - lud już wcześniej opisywany. Wraz z upływem czasu to właśnie Olsedzy będą najbardziej rozwijani - w końcu to mój sztandarowy lud. Wywodzą się z pobliskiej Południowej Wyspy, wymieszawszy się z ludami na kontynencie utworzyli lokalne mocarstwo. Pozostałe ludy i państwa będą opisywane z perspektywy wiedzy olsezkiej. Jak już wiadomo
cywilizacja na poziomie 5
liczba ludności: ~5 miliona

2. Surdzi - lud zamożny z powodu pobliskich kopalń i z handlu. Jako pierwsi z tej części globu napotkali się na rozwinięte cywilizacje zachodu: Tangiją, Sechem i Pinu. Surudzi ze swą rozwiniętą flotą stanowią pomost handlowy między Imperium Olsezkim, a zachodem. Formalnie zależni od Imperium, jednak posiadają samodzielną politykę wewnętrzną i zewnętrzną - składają jednak coroczny trybut i coś na kształt hołdu. Etnicznie ich lud pochodzi z kontynentu i są spokrewnieni z pierwotnymi mieszkańcami ziem olsezkich na kontynencie. Na zachód od nich jest nieprzebyta tundra, a na północ wysokie, równie nieprzebyte góry.
poziom: 4
liczba ludności: ~500.000

3. Atowie, Felżyngowie, Roradzi, Fylani - wywodzą się z ludów tubylczych, blisko spokrewnieni. Ze względu na trwający kryzys w dawnym królestwie, rozpadło się na trzy księstwa: Atów, Felżyngów i Roradów. Tereny wschodnie i południowe zajęte zostały przez Państwo Olsezkie, zaś tereny zachodnie pogrążyły się w anarchii, co doprowadziło do upadku jakiejkolwiek formy państwowości. Obecnie ludy tam żyjące (Fylani) żyją w związkach plemiennych, przy czym południowy cypelek jest dużo bardziej rozwinięty.
Atowie/Felżyngowie/Roradzi:
poziom: 3
liczba ludności: ~1 milion
Fylani:
poziom: 1
liczba ludności: ~2 miliona

4. Szyseni, albo Szyszeni - lud tubylczy z rozwiniętym rolnictwem i irygacją (tereny półpustynne). Rozwinięty system wierzeń, wyraźnie różniący się od okolicznych ludów. Budują monumentalne budowle z kamienia ściąganego z głębi kontynentu. Szyszeni doskonale poznali niebo, jednak wiedza ta jest starannie przez nich ukrywania. Podobnie jak Surdzi płacą Olsegu trybut, ale posiadają bardzo szeroką autonomię w ramach tego systemu.
poziom: 3
liczba ludności: ~500.000

5. Fofoli - lud upodlony i sponiewierany przez hordy wojsk olseńskich, szczerze nienawidzą każdy przejaw olsenizacji oraz bardzo wysokiego trybutu jaki muszą płacić w postaci drewna i miejscowych dóbr luksusowych (kamienie, skóry źwierząt, kawa, tytoń). Pośrednik między Olsenami, a Orejczykami. Obecnie państwo pogrążone w kryzysie dynastycznym po zmarłym królu. Dwie frakcje zarządzające schedą toczą zacięty spór o to, czy wszcząć walkę przeciw najeźdźcy, jednocząc się ze swoimi kuzynami z głębi lądu, czy iść na ustępstwa.
poziom: 1-2
liczba ludności: ~1,5 miliona

6. Miasta wewnątrz kontynentu (Jal, Fuls, Neid) - krewniacy Fofolów i Orejczyków, jako jedyni w tej części znanego im świata założyli państwa, a de facto państwa-miasta. Tworzą luźną konfederację, która w ramach zagrożenia jednoczy siły, raczej nie walczą między sobą. Trudnią się rolą i handlem. Kontakt z Olsegami, ze względu na rosnące tam lasy jest utrudniony i bardzo słaby, jednak obie strony wiedzą o swym wzajemnym istnieniu.
poziom: 2
liczba ludności: ~1 miliona

6. Orejczycy - lud spokrewniony z Fofolami i miastami wewnątrz kontynentu. Najbardziej rozwinięte państwo na północy ziem wschodnich. Duży kontakt z Olsenami (głównie przez Fofolów). Żyją na skraju wielkich gór - otaczanych przez nich czcią. Żyją z głównie z handlu i drobnej produkcji. Są oknem na świat północny i północnozachodni dla Olsegów. Znają ludy mieszkające na co północniejszych terytoriach.
poziom: 3-4
liczba ludności: ~2 miliona

7. Ejkilsenioni - Mroczni Ludzi jak zwykli ich nazywać Olsegowie to lud potężny. Udawszy się na południe w poszukiwaniu lepszego życia pustoszą i rabują wsie, miasta i całe królestwa. Żyją głównie z grabieży i wypraw wojennych. Obecnie walczą z pobliskimi nomadami - Kauradami o dominacje w centrum wschodniej części kontynentu. Są bardzo dużym zagrożeniem dla dopiero co powstałego imperium, które nadganiają nie jakością, a ilością, jednak ich metody walki prowadzą do sporego wycieńczenia przeciwnika.
poziom: 2
liczba ludności: ~5 milionów

8. Kauradzi - lud pochodzenia pustynnego, nomadzi. Podróżują wraz ze słońcem i atakują wrażo nastawionych do nich ludy. Obecnie największe potyczki i przegrane mają po serii niekończących się konfliktów z Ejkilsenionami. Lud prócz nomadyzmu charakteryzuje smykałka do handlu, szczególnie solą potrzebną na wybrzeżu.
poziom: 1,5
liczba ludności: ~4 milionów

9. Górale Północni - lud górski, zajmujący się rolnictwem.*
poziom: ?
liczba ludności: ?

* - więcej informacji po skonsultowaniu się ze Spiritusem!

Podsumowując w tej części świata żyje około 22,5 miliona ludzi.
  •  

Caraig

Ten forumowy konŭorld natchniewa[?] mnie do kontynuowania swojego (który jest aktualnie w zastoju).

Owocnej pracy życzę :D
  •  

Canis

Cytat: Caraig w Styczeń 30, 2016, 23:50:25
Ten forumowy konŭorld natchniewa[?] mnie do kontynuowania swojego (który jest aktualnie w zastoju).

Owocnej pracy życzę :D
I również powodzenia! Za jakiś czas otworzymy nabór, gdybyś był chętny. Na razie jednak wolałbym zakończyć ten etap. Mieć jakąś bazę.
  •  

Todsmer

Cytat: Canis w Styczeń 31, 2016, 00:00:35Za jakiś czas otworzymy nabór, gdybyś był chętny.
Na razie zostały same pustkowia :D

Zrobiłem listę wszystkich księżyców o średnicy większej niż 1000 km.
Więc tak (numer planety, średnica księżyca w średnicach Ziemi):
4: 0.55
5 (Kyon): 0.08 (ledwo się mieści)
6: 0.57 0.65
7: 0.38
8: 0.70
11: 0.09 0.11 0.21 0.63 0.65 1.13 (księżyc gigant)

Poza tym, z planet bliskich Kyonowi, mamy 3 księżyce o średnicy ok 500 km planety nr 6 (+sporo mniejszych, np o 300-km średnicy), i jeden księżyc o średnicy ok 500 km planety nr 4.

Zakładam, że duże księżyce planet 4, 6, może 7 i 8 będą widoczne gołym okiem (są przynajmniej wielkości Marsa, który ma ok 0.53 średnicy Ziemi).
  •  

Caraig

CytatZa jakiś czas otworzymy nabór, gdybyś był chętny. Na razie jednak wolałbym zakończyć ten etap. Mieć jakąś bazę.
Jasne :D
Bez pośpiechu, ja też na razie chciałbym sklecić coś sensownego z andorejskim, jako że jest pierwszym językiem urzędowym w federacyjnym królestwie, które zajmuje powierzchnię w przybliżeniu całej Europy Zachodniej.
W każdym razie, cały czas monitoruję ten thread :D
  •