Kyon, Epizod 1: Świt Narodów

Zaczęty przez Canis, Styczeń 09, 2016, 12:54:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Borlach

#360
Cytat: ɈʝĴ w Czerwiec 04, 2017, 16:33:39
Ten niebieski obszar
Na tym niebieskim terenie na południowym wybrzeżu Canis umieścił Matriarchat Nuarii. Co do pozostałych kropek - z tego co wiem są wolne. Także możesz albo:
-osiedlić się na którejś z nich
-dogadać się z Pluurem
-dogadać się ze mną
-ewentualnie dogadać się z Canisem lub Todsmerem, bo ich tereny są jeszcze pełne nieużytków.
A w przy okazji mogliby odpowiedzieć na nasze pytania

Cytat: Úlfurinn w Czerwiec 04, 2017, 15:40:20
Zgłaszam się do projektu.
A witam serdecznie kolejnego neofitę. Nasza sekta... yyy, projekt się rozszerza. Polecam wybrać sobie ziemie, opcje są z gruntu takie same jak powyżej.   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

ɈʝĴ

  •  

Widsið

Ten mój obszar się swego czasu także powiększył o polnocno-wschodnie rubieże Todsmerszczyzny ;)
  •  

Pluur

Zaznacz konkretne przebiegi, chyba, że gdzieś to już jest, aczkolwiek wątpię.

A po za tym uważam, że:
Cytatprzy okazji mogliby odpowiedzieć na nasze pytania
  •  

Widsið

Cytat: Pluur w Czerwiec 05, 2017, 08:46:59
Zaznacz konkretne przebiegi, chyba, że gdzieś to już jest, aczkolwiek wątpię.

A po za tym uważam, że:
Cytatprzy okazji mogliby odpowiedzieć na nasze pytania

Jest, jest w stosownym wątku. Odpowiemy na pewno ;)
  •  

Todsmer

CytatTak btw - Todsmer, robisz może jeszcze tę mapę Środkowego Kyonu dla Widsiða i mnie? Bo przydałaby się, nie powiem :)
No mogę zrobić, zapomniałem o tym :)

Cytat2. Sprawy odnośnie możliwie szczegółowych pór roku na planecie. Może, ktoś kto ma o tym więcej pojęcia, stworzył by mapę przybliżonych średnich temperatur, albo nawet opadów? A jeżeli nie, to może ktoś nakreślić co i gdzie jest prawdopodobne?
Najprościej założyć podobieństwo do ziemskiego klimatu, z założeniem, że w środku kontynentu nawet w strefie tropikalnej będzie sucho. Nikt z nas nie jest ekspertem w sprawach klimatycznych, o ile wiem. Nie ma zatem sensu zbytnio kombinować. Oczywiście pustynia kyońska będzie bardziej sucha niż u nas, być może będą monsuny na północy i południu, itd. Ale nie ma powodu oddalać się od ziemskiego wzoru, bo wyjdą głupoty.

Cytatd) wcześniej zadecydowało, że odrzucamy mapy w  większej jakości z powodu zmian powierzchni (głównie na północy). W przypadku opisywania granic (i nie tylko), przydała by się jednak większa mapa, więc chciałbym poznać wasze stanowisko a propos tego.
Ja lokalnie używam dokładniejszych map - wszystkie moje mapy są na tym oparte.

A jeśli chodzi o kalendarz, wszystko mi jedno. Ja na pewno będę lokalnie używał tego kalendarza, oczywiście z inną datą początku ery.

CytatPonad to myślę, że można by zamknąć Świt Narodów i otworzyć kolejną część, dajmy na to Dziejowe Zmiany, lub kontynuując meteorologiczne nazewnictwo: Wschód Narodów
Co rozumiesz pod "nowa część"? Ja mam jeszcze mnóstwo rzeczy do opisania, wszystkie w różnym stadium materializacji. No ale nie mam zbyt wiele czasu na takie rzeczy, to praca wolno postępuje.
  •  

Pluur

CytatJest, jest w stosownym wątku. Odpowiemy na pewno ;)
Oki doki.

CytatNajprościej założyć podobieństwo do ziemskiego klimatu, z założeniem, że w środku kontynentu nawet w strefie tropikalnej będzie sucho. Nikt z nas nie jest ekspertem w sprawach klimatycznych, o ile wiem. Nie ma zatem sensu zbytnio kombinować. Oczywiście pustynia kyońska będzie bardziej sucha niż u nas, być może będą monsuny na północy i południu, itd. Ale nie ma powodu oddalać się od ziemskiego wzoru, bo wyjdą głupoty.
Z tym, że Canis bodajże, pisał, że jest nieco inne nachylenie Kyonu, co powodowałoby m. in. wyraźne pory roku na równiku. W takim razie, czy na niższych szerokościach geograficznych nie będą występowały bardziej charakterystyczne pory pośrednie (przedwiośnie, przedlecie, przedjesienie/polecie, przedzimie)?

CytatJa lokalnie używam dokładniejszych map - wszystkie moje mapy są na tym oparte.
Dobrze.

CytatA jeśli chodzi o kalendarz, wszystko mi jedno. Ja na pewno będę lokalnie używał tego kalendarza, oczywiście z inną datą początku ery.
Dobrze. Niech ostatecznie zadecyduje Canis.

CytatCo rozumiesz pod "nowa część"? Ja mam jeszcze mnóstwo rzeczy do opisania, wszystkie w różnym stadium materializacji. No ale nie mam zbyt wiele czasu na takie rzeczy, to praca wolno postępuje.
Głównie mi chodziło o to, żeby rozpocząć nowy Epizod, by ułatwić wyszukiwanie informacji. Ten był takim zalążkiem, państwa już jakieś mamy (w większej, lub mniejszej części opisane). Można po uzgodnieniu tamtych kwestii wpisać jest gdzieś w Wiki, a ten Epizod zamknąć.
  •  

Todsmer

Cytat: Pluur w Czerwiec 05, 2017, 11:44:12Z tym, że Canis bodajże, pisał, że jest nieco inne nachylenie Kyonu, co powodowałoby m. in. wyraźne pory roku na równiku. W takim razie, czy na niższych szerokościach geograficznych nie będą występowały bardziej charakterystyczne pory pośrednie (przedwiośnie, przedlecie, przedjesienie/polecie, przedzimie)?
Przede wszystkim, rok trwa prawie trzy razy krócej niż u nas, pory roku powinny być więc bardziej ,,rozmazane". Myślę, że wyraźnie rozróżnienie będzie tylko między zimą a latem (oczywiście w klimacie umiarkowanym), z bardzo szybkimi i gwałtownymi (ale niekoniecznie krótkimi) zmianami między tymi porami. Do tego trzeba dodać bardzo długi dzień i bardzo długą noc, więc różnice temperatur będą na pewno dużo wyższe. Wydaje mi się, że można się spokojnie spodziewać temperatury rzędu 100 stopni w najgorętszych obszarach globu.

Pory deszczowe i suche z kolei spowodowane są przez przesuwanie się równikowego pasa konwergencji (na północ i na południe). Tutaj ten pas przesuwałby się jeszcze bardziej, z czego faktycznie mogłoby wynikać występowanie pór roku na równiku (suchej i deszczowej). Do tego trzeba by jeszcze dodać dość prawdopodobne występowanie monsunów (przy dychotomii morze-ląd w naszym przypadku myślę, że możliwa jest nawet przewaga wiatrów monsunowych nad pasatami i wiatrami zachodnimi).

CytatGłównie mi chodziło o to, żeby rozpocząć nowy Epizod, by ułatwić wyszukiwanie informacji. Ten był takim zalążkiem, państwa już jakieś mamy (w większej, lub mniejszej części opisane). Można po uzgodnieniu tamtych kwestii wpisać jest gdzieś w Wiki, a ten Epizod zamknąć.
Do przechowywania informacji powinno być wiki. Myślę, że w tym kierunku trzeba zmierzać.
  •  

Pluur

CytatPrzede wszystkim, rok trwa prawie trzy razy krócej niż u nas, pory roku powinny być więc bardziej ,,rozmazane". Myślę, że wyraźnie rozróżnienie będzie tylko między zimą a latem (oczywiście w klimacie umiarkowanym), z bardzo szybkimi i gwałtownymi (ale niekoniecznie krótkimi) zmianami między tymi porami. Do tego trzeba dodać bardzo długi dzień i bardzo długą noc, więc różnice temperatur będą na pewno dużo wyższe. Wydaje mi się, że można się spokojnie spodziewać temperatury rzędu 100 stopni w najgorętszych obszarach globu.
No to mamy już sporo informacji. Na Kyonie występują na biegunach lądolody?

CytatDo przechowywania informacji powinno być wiki. Myślę, że w tym kierunku trzeba zmierzać.
No to klimat chyba mamy już opanowany, można uzupełnić na wiki.


  •  

ɈʝĴ

Czy tak teraz wygląda podział Kyonu? Czy są jakieś inne zmiany?
  •  

Úlfurinn

Mam nadzieję, że za dużo nie zachachmęciłem.
Jak coś, to możecie mi odebrać te tereny na południu. Zadowolę się tymi szczątkowymi ziemiami na północy i małą wysepką. xd

smrt zidum
  •  

ɈʝĴ

Takie pytanko, czy jak ktoś dopiero co dołączył i nie ma jeszcze własnej religii to też musi się bawić w te hasła i pliki czy nie?
  •  

Pluur

Cytat: Úlfurinn w Czerwiec 05, 2017, 17:48:04
Mam nadzieję, że za dużo nie zachachmęciłem.
Jak coś, to możecie mi odebrać te tereny na południu. Zadowolę się tymi szczątkowymi ziemiami na północy i małą wysepką. xd
Bier co zaznaczyłeś.

CytatTakie pytanko, czy jak ktoś dopiero co dołączył i nie ma jeszcze własnej religii to też musi się bawić w te hasła i pliki czy nie?
Niestety to upadło, ale miło by było jakbyście się nie wzorowali na upublicznionych tam wierzeniach.
  •  

Borlach

Cytat: Úlfurinn w Czerwiec 05, 2017, 17:48:04
Mam nadzieję, że za dużo nie zachachmęciłem.
Jak coś, to możecie mi odebrać te tereny na południu. Zadowolę się tymi szczątkowymi ziemiami na północy i małą wysepką. xd
Zgarnąłeś łup, nie ma co oddawać. Teraz wystarczy zacząć tworzyć.
Cytat: ɈʝĴ w Czerwiec 05, 2017, 18:21:11
Takie pytanko, czy jak ktoś dopiero co dołączył i nie ma jeszcze własnej religii to też musi się bawić w te hasła i pliki czy nie?
O nie, żadnych haseł. 3 razy nie. Uno, jak powiedział Pluur to już dawien dawno upadło. Due, zapostujecie, zapomnicie hasła a ja potem będę się znów parę miesięcy o nie dobijał XD
Po prostu otwórz nowy wątek o swym państwie albo pisz od razu na wiki.

Tak w ogóle to całkiem fortunnie się nam te strefy wpływów ułożyły - na terenach Wschodniego Kyonu jest Pluur, ɈʝĴ i Úlfurinn, na Środkowym Kyone ja, a pomiędzy nami jest taka ziemia niczyja, gdzie mają w zamierzeniu żyć Kauradowie, czyli takie nasze Tataro-mongoły. Jak to z nimi będzie, co? Bo przez swoje położenie będą musieli odegrać jakąś rolę w historii chyba wszystkich okolicznych ludów, i na pewno napsują trochę krwii zarówno Ajdyniriańczykom jak i Olsom. Będziemy ich tworzyć wspólnie, czy oddamy ich pod pieczę komuś z nas?

Mam też pytania odnośnie astronomii - po pierwsze, na jakiej zasadzie widoczne są 3 kyońskie księżyce? Bo z tego co rozumiem co najmniej 2 z nich są bardzo jasne i powinny być bardzo widoczne, z drugiej strony 2 z nich to asteroidy a poza tym jaką jakieś dziwne orbity i czas obrotu wokół planety.
I po drugie, jak to jest z tym Snopem Ognia? Bo zawarłem go w swoim micie stworzenia, i jestem ciekał czy widać go z powierzchni planety, a jeśli tak to jak bardzo.

Btw - ponownie zmodyfikowałem (i chyba jeszcze parę razy to zrobię) mit kosmogoniczny, celem pozbycia się tych co bardziej jawnych zapożyczeń od Tolkienaalbo chociaż ich ukrycia
   
   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

#374
Cytat: Úlfurinn w Czerwiec 05, 2017, 17:48:04
Mam nadzieję, że za dużo nie zachachmęciłem.
Jak coś, to możecie mi odebrać te tereny na południu. Zadowolę się tymi szczątkowymi ziemiami na północy i małą wysepką. xd
Co do tych terenów na północy, to już zdążyłem je zagospodarować rok temu. Wiem, że nie zaznaczyłem, ale sądziłem, że nikt nie zechce tego kawałku lodowej pustyni. Obszar ten nazwałem Raľuhhruş i jest w szczegółowej liście państw. Mam gdzieś nawet spisany dla nich język. No cóż, ale de jure nie są to moje tereny, więc, jeżeli chcesz, to mogę się dla Ciebie zrzec. Póki co, czego nie ma na wiki, to Raľuhhruş miał rywalizować z Nuapaqiem handlowo (z przewagą dla Raľuhhruşu) i oba "miasta" miały mówić w spokrewnionym języku (co jest chyba zaznaczone na mapie językowej).

Co do klimatu: martwi mnie to bardzo, bo im częściej się nad tym zastanawiam, tym częściej dochodzę do wniosku, że rolnictwo w strefie umiarkowanej może być skrajnie trudne, jeżeli wręcz nie możliwe. A szkoda.

EDIT: I dodatkowo, jakbyś się mógł zdecydować co do tej północy, bo akurat zacząłem wspólne wierzenia dla obu miast tworzyć :)