Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#1410
[...........]
  •  

Canis

Cytat: Ghoster w Marzec 03, 2015, 10:05:21
Wyjaśni mi ktoś o co chodzi z tą korpo-mową nakazującą ludziom przedstawiać się nazwiskiem i imieniem w tej kolejności? Anglicy/Amerykanie tego raczej nie robią - skąd się to wzięło w polskim? Czy to naprawdę brzmi ludziom "prestiżowo"?
Rusycyzm?
  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Widsið

Cytat: Ghoster w Marzec 03, 2015, 10:05:21
Wyjaśni mi ktoś o co chodzi z tą korpo-mową nakazującą ludziom przedstawiać się nazwiskiem i imieniem w tej kolejności? Anglicy/Amerykanie tego raczej nie robią - skąd się to wzięło w polskim? Czy to naprawdę brzmi ludziom "prestiżowo"?
Biorąc pod uwagę, że zdarza się to także w innych krajach posocjalistycznych - także niesłowiańskich, jak Rumunia i byłe NRD - to pewnie jakiś relikt epoki.
  •  

Wedyowisz

A to nie jest zwykły urzędowizm-efekt sortowania wg nazwiska?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

Jest. Podobnie jak - fuj - ul. Rynek.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

CookieMonster93

Jestem ciekaw, jak używacie poniższej konstrukcji, bo zauważyłem, że ja (woj. kuj.-pom.) i kuzyn (woj. pom.) mówimy inaczej.
Mieć coś zrobione – on / Mieć coś zrobionego – ja
np. Mam już go obejrzane vs. Mam już go obejrzanego.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Widsið

Obie wymiennie, w zasadzie, chociaż pierwszą częściej.
  •  

Wedyowisz

Herbatę mamy zaparzoną.
*Herbatę mamy zaparzone.
??Mam już go obejrzanego. (lepiej by działało z innymi czasownikami)
*Mam już go obejrzane.
Mam już coś zrobione.
*Mam już coś zrobionego.
Mam coś zrobionego ze złota.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wercyngetoryks

Skąd się wzięło powiedzenie widać jak wół albo pisze jak wół? Czyżby stąd, że wół jest duży i rzuca się w oczy? To taka moja hipoteza.
ChWDChRL
  •  

Canis

Cytat: Spodnie w Marzec 03, 2015, 20:37:50
Skąd się wzięło powiedzenie widać jak wół albo pisze jak wół? Czyżby stąd, że wół jest duży i rzuca się w oczy? To taka moja hipoteza.
Nigdy nie spotkałem się z tym i aż mnie to razi. Powiedzenie, które przez wszystkie szkoły i uczelnie spotykałem, a także w życiu codziennym, w różnych miastach, to widać jak byk oraz pisze jak byk, a także walnąć byka, ale harować jak wół.
  •  

ShookTea

W jednym starszym filmie znalazłem pytanie kierowane do jednej osoby w liczbie mnogiej: "Rozumiecie?"

Jak to się zwie?
  •  

Canis

Cytat: ShookTea w Marzec 04, 2015, 08:53:21
W jednym starszym filmie znalazłem pytanie kierowane do jednej osoby w liczbie mnogiej: "Rozumiecie?"

Jak to się zwie?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Per_wy
  •  

ShookTea

Per wy? Naprawdę? Przecież to zbyt proste   ;-)
  •  

Wedyowisz

O łał, strona na wikipedii o mówieniu per wy. Dobrze że nie /Czerwone_wy.
стань — обернися, глянь — задивися
  •