Językoznawstwo > Polszczyzna

Jak wymawiacie nosówki?

<< < (9/10) > >>

spitygniew:
Normalcore.

Heh, niedawno poznałem drugą w życiu osobę z korzeniami lubelszczyźnianymi, i ona również mówi [ow]. Chyba jednak nawet ogólna polszczyzna nie jest aż tak homogenizowana jak by się wydawało.

CookieMonster93:

--- Cytat: Quester w Wrzesień 10, 2014, 15:28:27 ---(…)[ɔm], [ɛ] - w wygłosie(…)
[ɔw̃], [ɛɰ̃] - przed s, z, sz, ż, ch(…)

--- Koniec cytatu ---
U mnie podobnie, ale [ɔɰ̃] w wygłosie i przed s, z, sz, ż, ch ;) Bardzo rzadko słyszy się kogokolwiek, kto nie wymawiałby [ɔɰ̃] w wygłosie w moim mieście. Nikt też nie ma problemu z zapisaniem tego. Problemem jest za to mi vs. mni np. wiele osób pisze ziemiak, najmiejszy itp. Nikt tak właściwie u nas nie wymawia mń, wszędzie jest mi.

Suedpreussen:

--- Cytat: CookieMonster93 w Wrzesień 11, 2014, 11:58:23 ---Problemem jest za to mi vs. mni np. wiele osób pisze ziemiak, najmiejszy itp. Nikt tak właściwie u nas nie wymawia mń, wszędzie jest mi.

--- Koniec cytatu ---

Czyżby hiperpoprawność w reakcji na piętnowane /mń/ we wszystkich pozycjach?

Zresztą mnie też się zdarza tak pisać, choć też w drugą stronę, czyli z /m'/ na /mń/.
Za to w mowie mam tendencję do mówienia /mń/.

Co ciekawe, mówienie na odwrót, np. /mie/ zamiast /mnie/, wydaje mi się mocno wieśniackie.
Dlatego też zawsze mnie dziwiły  te wszystkie "mię" w starszych tekstach/poezji, co zabawnie kontrastowało z  podniosłą stylistyką

Henryk Pruthenia:
Ale /m'e/ pochodzi od mię, i dla mnie to całkiem normalniejsze.
Jakieś żydowskie "mnie" dla biernika... pfff. :P

Towarzysz Mauzer:

--- Cytuj ---Jakieś żydowskie "mnie" dla biernika... pfff. :P
--- Koniec cytatu ---
- powiedział rusofil. Żydokomuna? Bardzo chętnie!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej