Językoznawstwo > Nauka natlangów

Kurs chorwackiego u Mścisława

<< < (12/12)

patka chorwatka:

--- Cytat: lehoslav w Kwiecień 26, 2012, 21:12:13 ---
--- Cytat: patka chorwatka w Kwiecień 26, 2012, 20:40:31 ---Słaby argument czy nie, większość młodszych ludzi mówi ispricavam se [...] jestem pokolenia 85 i tego słowa używam od postawówki.

--- Koniec cytatu ---

Wierzę.
Jak się język dostał x lat temu w łapy purystów, to mnie to wcale nie dziwi.
A mówicie też "munjovoz" na tramwaj?  :-P

--- Koniec cytatu ---

czasami.

Dynozaur:
Munjovoz? Piorunowóz? Fajnie.

Nie rozumiem, co macie przeciwko puryzmowi.

lehoslav:

--- Cytat: Dynozaur w Kwiecień 26, 2012, 23:53:14 ---Nie rozumiem, co macie przeciwko puryzmowi.

--- Koniec cytatu ---

Ja zasadniczo nic przeciw niemu nie mam, on jest po prostu żałosny.

patka chorwatka:
 Według mnie chorwackiemu korpusowi brakuje dużo wyrazów i synonimów na te wyrazy. Powodem tego jest całkowicie unikanie słów dialektalnych czakawskich i kajkawskim w procesie kodifikowania języka chorwackiego. ( i tutaj nie można mówić o serbskochorwackim bo serbski nigdy nie miał tych dwóch dialektów). Więc jeśli chodzi o nowochorwacki ( nowosztokawski w Chorwacji) on jest zamknięty w ramach sztokawizmu. Co sztokawski ma do oferowania a jeszcze nam nie podarował? Neologizmy są całkowicie dobrą sprawą. I nie, nie chodzi mi o neologizmy purystów, ani żadnych tam elementów politycznych z okresu NDH. Moim zdaniem droga może być taka,  szukać archaizmów do budowy,  szukać neologizmów podanych  przez purystów oraz  sięgnąć do dialektów. Mi się ostatnio najwięcej podoba.

Dynozaur:

--- Cytat: lehoslav w Kwiecień 27, 2012, 00:41:15 ---Ja zasadniczo nic przeciw niemu nie mam, on jest po prostu żałosny.

--- Koniec cytatu ---

A Islandzczycy? U nich puryzm DZIAŁA. I nie wynika z żadnych zagrań politycznych, tylko z tego, że oni po prostu lubią nazywać rzeczy po swojemu (fakt, istnieje organizacja, która to kontroluje, ale przecież sama idea puryzmu w Islandji powstała oddolnie). I nie widzę nic w tym złego, przecież nikt nie powiedział, że słowo "tramwaj" musi NA CAŁYM ŚWIECIE brzmieć tak samo.

--- Cytat: patka chorwatka w Kwiecień 27, 2012, 17:25:31 --- Według mnie chorwackiemu korpusowi brakuje dużo wyrazów i synonimów na te wyrazy. Powodem tego jest całkowicie unikanie słów dialektalnych czakawskich i kajkawskim w procesie kodifikowania języka chorwackiego. ( i tutaj nie można mówić o serbskochorwackim bo serbski nigdy nie miał tych dwóch dialektów). Więc jeśli chodzi o nowochorwacki ( nowosztokawski w Chorwacji) on jest zamknięty w ramach sztokawizmu. Co sztokawski ma do oferowania a jeszcze nam nie podarował? Neologizmy są całkowicie dobrą sprawą. I nie, nie chodzi mi o neologizmy purystów, ani żadnych tam elementów politycznych z okresu NDH. Moim zdaniem droga może być taka,  szukać archaizmów do budowy,  szukać neologizmów podanych  przez purystów oraz  sięgnąć do dialektów. Mi się ostatnio najwięcej podoba.

--- Koniec cytatu ---

Przydałaby się jakaś gramatyka porównawcza sztokawsko-kajkawsko-czakawska.

Chodzi mi głównie o morfologję, bo ona mnie najbardziej rajcuje.

A, Chorwacjo, miałaś mi (dawno temu i nieprawda) podrzucić coś na temat jakiegoś pseudodualu w jakimś djalekcie czakawskim. I chciałbym, by to było coś naukowego, a nie artykuł z Metapedji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej