Językoznawstwo > Polszczyzna

Jak wymawiacie nosówki?

<< < (3/10) > >>

Todsmer:

--- Cytat: Noqa w Czerwiec 03, 2012, 00:17:52 ---A taką 2 gdzie słyszałeś?

--- Koniec cytatu ---

Na Śląsku. Pogranicze Katowic i Rudy.

--- Cytat: Ghoster w Czerwiec 03, 2012, 06:46:16 ---W ogóle to to jak tu niektórzy starają się zapisać nosówki mnie śmieszy. "-> mąka - /ɔ:/"? Naprawdę? Kompletny zanik nosowości?...

--- Koniec cytatu ---

Tak. I długa samogłoska.

Towarzysz Mauzer:
Odnośnie zaniku nosowości, to zrobiłem mały wywiad co do mojej środkowomałopolskiej (Staszów-Stopnica) gwary, o której nie mogę znaleźć żadnych źródeł, i okazuje się, że opracowania nie kłamią. Podają po prostu bardzo archaiczny stan. Otóż, osoby posługujące się gwarą - w przybliżeniu -  mają obecnie następującą wymowę:
-> ziemię - /ɛ/
-> język - /ɛŋ/
-> mąka - /ɔŋ/
-> są - /ɔ/

Ale występowała i poniższa wymowa, tyle że zanikła ona w pokoleniu naszych pra- i prapradziadków:
-> ziemię - /ɛ/
-> język - /ɛ/
-> mąka - /ɔ/
-> są - /ɔ/

A zatem była i tam ta typowo kielecka beznosówkowość, tylko że jakieś 60 lat temu znikła.

PS. Dostawcom na Kleparzu do dziś zdarza się mówić á i é. Stopień zachowania gwar to rzecz smutna, ale ciekawa.

Silmethúlë:

--- Cytuj ---język - /ɛŋ/
--- Koniec cytatu ---
Jengzyk?

--- Cytuj ---są - /ɔ:w̃/
--- Koniec cytatu ---
Sooł?

--- Cytuj ---mąka - /ɔ:/
--- Koniec cytatu ---
Mooka?

Po jakiemu wy, ludzie, mówicie?

tob ris tob:

--- Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 03, 2012, 14:19:41 ---
--- Cytuj ---są - /ɔ:w̃/
--- Koniec cytatu ---
Sooł?
--- Koniec cytatu ---
Ostatnio zobaczyłem krzyżówkę iluśletniego brata mojej koleżanki z hasłem "Soł w nim pszczoły". :D

Feles:

--- Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 02, 2012, 23:46:04 ---Obacz też tą stronę (lechosław, nie patrz):
--- Koniec cytatu ---
Lechosława nie ma, obraził się za to, że śmieliśmy go pytać o długie samogłoski w słowackim. :-(

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej