Językoznawstwo > Lingwistyka ogólna

Pytania różne a rozmaite

<< < (2/413) > >>

Pingǐno:
Quivira zapisuje to tak:

kmitko:
Może to i głupie pytanie, ale zawsze mnie to zastanawiało: Niektórzy próbują rekonstruować prajęzyki, cofając się aż do "proto-ludzkiego". Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?

Pingǐno:

--- Cytat: kmitko w Sierpień 19, 2011, 18:08:58 ---Może to i głupie pytanie, ale zawsze mnie to zastanawiało: Niektórzy próbują rekonstruować prajęzyki, cofając się aż do "proto-ludzkiego". Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?

--- Koniec cytatu ---
Tak samo jak koci, psi, papuży, małpi itd? :P

Ale czy człowiek pojawił się w jednym czy wielu różnych miejscach? ;D

Canis:
W jednym. Biblia mówi to wyraźnie.

Feles:

--- Cytuj ---Może to i głupie pytanie, ale zawsze mnie to zastanawiało: Niektórzy próbują rekonstruować prajęzyki, cofając się aż do "proto-ludzkiego". Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?
--- Koniec cytatu ---
Nie wiem, może przypuszczają tę jedną z wielu możliwości, a powodzenie owych rekonstrukcji uznają za słuszność tej hipotezy.

Wg mnie powstanie języka jest, jak powstanie pisma, procesem rozciągłym zarówno w czasie i przestrzeni.
Może cofając się od różnorodnych języków ujrzelibyśmy nie jednolity język, a różnorodne gesty/ryki/jęki/inne sygnały. Koniec końców języki różnicowały się zawsze, nawet jeśli nie były (wedle naszej miary) językami.

Genami języka jest jego fonologia, morfologia, słownictwo.
Porównując genom człowieka z genomami innych stworzeń, możemy stwierdzić, kiedy ludzie "odłączyli się" od zwierząt. Podobnie możemy badać języki słowiańskie i wskazać, kiedy oddzielił się osobny język polski.

--- Cytat: Canis w Sierpień 19, 2011, 18:36:54 ---W jednym. Biblia mówi to wyraźnie.

--- Koniec cytatu ---
I to aż w dwóch miejscach. ;-)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej