Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

Cytat: poloniok w Czerwiec 16, 2016, 20:28:43
Ja zamiast "siedziba" mówię "siedźba"

Tak samo np. zamiast "uchodźcy" to "uchodzcy", zamiast "siedzieć" to "siedziec", po prostu jak dwa spółgłoski w typu "ć" w następującej sylabie występują, drógą wymawiam z mazurzeniem.

*z kaszubieniem, aczkolwiek podziwiam coś takiego.

Z kolei siedziba > siedźba jest już dla mnie dziwne, chyba że często akcentujesz polskie wyrazy na pierwszą sylabę (akcent inicjalny).
  •  

poloniok

Niektóre słowa akcentuję na pierwszą sylabę. Ude mnie jeszcze, że końcówka "dzieć" wymawiam jako "dzić".

widzieć > widzić
powiedzieć > powiedzić
...
  •  

Siemoród

Bo te końcówki bezokolczników w polskiem to jakiś chybił-trafił
myśl, ale zmyśl
albo bardzo popularne lubieć (zkąd to?)
że już nie wspomnę o trójce patrz - patrz - patrz

Gógl daje 1,26 mln do 1,5 mln dla pary wymyśl - wymyśl (ale radopolski uznaje wyłącznie drugą).
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Icefał

  •  

Siemoród

#1234
Cytat: Maorycy w Czerwiec 16, 2016, 23:51:27
To nie ma związku z ?
Raczej nie, bo w żadnem z wyżej przedstawionych czasowników nie ma końcówki -eti, a są  -jati, -iti lub -ěti (>-ał, -eli)*

*Chyba, że jakaś analogja (analogją jest na bank patrzać)

I zresztą zawsze tu była końcówka -éć (bo zachodziło wzdłużenie)
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

spitygniew

Cytat: Siemoród w Czerwiec 15, 2016, 23:13:17
osierodek
któś jeszcze tak mówi?
Jedna karyna z mojej licbazy, która wstawiała protetyczne e w każdą jedną grupę Cr. Serio.

A lubieć zamiast lubić to zmiana morfologiczna, wyrównanie do paradygmatu myślę myśleć.
P.S. To prawda.
  •  

Obcy

Teraz przypomniało mi się preskryptywistyczne bóldupienie większości Polaków, jak to forma pachnąć jest nieprawidłowa... A przecież to jest prawidłowa i równoprawna forma xDDDDDDD
  •  

Siemoród

#1237
No to mnie się rzekło: Jeśli chodzi o niego to nie wiem, ale ona to już dokładnie zrobiła.

dokładnie w sensie z pewnością (ros. точно)

Swoją drogą jest jakiś odpowiednik tego po polsku inny niż "na bank" czy "z pewnością"?

Cytat: Obcy w Czerwiec 17, 2016, 09:56:46
Teraz przypomniało mi się preskryptywistyczne bóldupienie większości Polaków, jak to forma pachnąć jest nieprawidłowa... A przecież to jest prawidłowa i równoprawna forma xDDDDDDD
A jaka według nich jest słuszna? pachniać? Nie jestem w stanie niczego drugiego innego wymyśleć.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Widsið

  •  

poloniok

Dziwnie, do mnie to pachnieć używam w sensu "To mydło pachnie fajnie", a pachnąć w sensu "Ja pachnę to mydło"/"wąchać". Ja tylko używam "wąchać" w sensu "Mój pies wącha gości", znaczy jak zwierzęta są agens.
  •  

Obcy

Rusycyzm na dziś: grupa zamiast zespół (muzyczny) / formacja. Nagminnie tak mówię od dawna i do dziś nie udało mi się tego wykorzenić.
  •  

poloniok

A ja zamiast grupa w wszystkich sensach używam "skupina".
  •  

Obcy

  •  

poloniok

znaleść > znajdzieć

On lubi dziwaków > On lubi dziwaki
  •  

Dynozaur

Rzeczownik "gacie" ma w moim idjolekcie dwie formy dopełniacza:
gaci = jednej pary
gać = więcej par

pluraletantocepcja!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •