Kyon > Kyon

市七 Chanlang (Siedmiomieście) i 出壁 Wuzang / 喐民 Jiang Hot (nomadowie Qin)

<< < (3/3)

Todsmer:
Btw te daty to wg lat kyońskich, czy ziemskich (chodzi o długość)? Bo moje podawałem wg ziemskich, które trzebaby przemnożyć przez 2.68, żeby otrzymać kyońskie. Choć pewno ziemskich, bo 3000 lat kyońskich to niedużo jak na najstarszą cywilizację (1120 lat ziemskich) :)

EDIT: między 1026 a 991 lat temu istniało Państwo Liktów (pierwsze państwo najeźdźców nawiązujące do dawnego cesarstwa), które chwilowo zagarnęło część ziem dawnego cesarstwa, w tym prawdopodobnie Bu'er i Ningxia (nie wiadomo na jak długo, mapa jest dla 1000 roku temu). Tak przynajmniej wynika z moich map, ale jakoś specjalnie mi na tym nie zależy, więc tylko taka sugestia z mojej strony :)

Widsið:
Jeśli twoje daty są ziemskie, to i te są ziemskie, ponieważ wziąłem za punkt odniesienia wydarzenia z twojego kalendarium ;)

Todsmer:
Czy Qińczycy mają jakąś nazwę dla złota/innych kruszców, używanych do handlu z innymi ludami? Państwo Truskie nie bije własnej monety, jedyną „walutą” oficjalną jest po prostu jednostka wagi kruszcu. Rzecz jest taka, że Trugowie używają w codziennym życiu pieniędzy prowincjalnych (większość prowincji bije własną monetę), jak i pieniądza qińskiego. No i tu mam problem, czy ten pieniądz qiński w tym przypadku to ten oficjalny, fiducjarny, czy jakiś używany do kontaktów z barbarzyńcami? Myślę, że to drugie, biorąc pod uwagę jakimi „dzikusami ekonomicznymi” są Trugowie.

Co byś powiedział na to, że Qińczycy, jako lokalna potęga ekonomiczna, biłaby jakąś monetę na „eksport”? Nawet mogłyby być to de iure ostemplowane blaszki złota/srebra o odpowiedniej wadze (np. 1 g), nie oficjalna waluta. Ważne, żeby za tym stemplem stało swego rodzaju „poręczenie” rządu qińskiego - „ten kawałek kruszcu ma taką a taką wagę, i my to urzędowo potwierdzamy”. Myślę, że przy qińskich przewagach ekonomicznych ta moneta szybko stałaby się standardem na obszarze Morza Wewnętrznego.

Todsmer:
Podbijam powyższe pytanie :)

Mam też drugie, czy to kalendarium jest wciąż aktualne, jeśli chodzi o czasy starożytne? Tzn te sprzed roku 2000? Co nieco piszę teraz o historii Poitów, potrzebuję uzgodnić z historią Qińczyków.

Widsið:

--- Cytat: Todsmer w Sierpień 05, 2017, 14:13:36 ---Czy Qińczycy mają jakąś nazwę dla złota/innych kruszców, używanych do handlu z innymi ludami? Państwo Truskie nie bije własnej monety, jedyną „walutą” oficjalną jest po prostu jednostka wagi kruszcu. Rzecz jest taka, że Trugowie używają w codziennym życiu pieniędzy prowincjalnych (większość prowincji bije własną monetę), jak i pieniądza qińskiego. No i tu mam problem, czy ten pieniądz qiński w tym przypadku to ten oficjalny, fiducjarny, czy jakiś używany do kontaktów z barbarzyńcami? Myślę, że to drugie, biorąc pod uwagę jakimi „dzikusami ekonomicznymi” są Trugowie.

Co byś powiedział na to, że Qińczycy, jako lokalna potęga ekonomiczna, biłaby jakąś monetę na „eksport”? Nawet mogłyby być to de iure ostemplowane blaszki złota/srebra o odpowiedniej wadze (np. 1 g), nie oficjalna waluta. Ważne, żeby za tym stemplem stało swego rodzaju „poręczenie” rządu qińskiego - „ten kawałek kruszcu ma taką a taką wagę, i my to urzędowo potwierdzamy”. Myślę, że przy qińskich przewagach ekonomicznych ta moneta szybko stałaby się standardem na obszarze Morza Wewnętrznego.

--- Koniec cytatu ---

--- Cytat: Todsmer w Wrzesień 15, 2017, 14:59:04 ---Podbijam powyższe pytanie :)

Mam też drugie, czy to kalendarium jest wciąż aktualne, jeśli chodzi o czasy starożytne? Tzn te sprzed roku 2000? Co nieco piszę teraz o historii Poitów, potrzebuję uzgodnić z historią Qińczyków.

--- Koniec cytatu ---

Już spieszę z odpowiedziami.

Standardowy qiński pieniądz fiducjarny jest używany w rozliczeniach wewnętrznych i w międzynarodowych transakcjach z krajami, które uznają jego wartość. Ponadto, stosuje się także złote i srebrne monety, których nazwy pochodzą od qińskich słów na złoto (金 ò) i srebro (銀 gântō), które oczywiście mogą iść na eksport. Monety są bite dwustronnie i mają niewielką masę (może być 1g), i oczywiście, wartość jest poświadczona przez Biuro Finansowe Konfederacji. Tymi monetami nie można jednak płacić w handlu bezpośrednim na terenie Siedmiomieścia - konieczna jest ich wymiana na standardową walutę.

Jeśli chodzi o kalendarium, jest ono z grubsza aktualne. Daj znać w PW, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej