Język

Zaczęty przez Pluur, Listopad 07, 2012, 17:50:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Witam wszystkich!

Ten język zamierzam opisać tak jak należy, i pracować nad nim sumiennie, oraz (co bardzo ważne) ukończyć go w zadowalający sposób. To parę słów na wstęp ;)

No to teraz wstęp, ale inny, czyli
SŁÓW KILKA O JĘZYKU

Język w założeniu ma być ciekawy (przynajmniej dla mnie), acz nie do końca niebanalny :P. Ogólnie rzecz biorąc nie wiedziałem do jakiego działu wrzucić ten temat, bowiem język ma i cechy języków naturalnych, jak i tych moich własnych (na pewno większość słownictwa). Ma być to język fleksyjno-aglutynacyjny (z nastawieniem na to pierwsze) [to może się jeszcze zmienić, są to info wstępne!]. Na chwilę obecną powiem, iż język będzie [na 100%] logiczny trójwartościowy. Rzeczownik odmienia się przez przypadki (mianownik, dopełniacz, biernik, celownik, ablatyw, miejscownik [więcej o ich użyciu w odpowiednim czasie], i liczby [pojedyńcza, podwójna, mnoga]; rozważam wprowadzenia klas (na pewno będzie coś na kształt ożywioności (z dwoma rodzajami) i nieożywioności (bez rodzajów)). Przymiotnik będzie musiał tworzyć związek zgody z określanym przez niego rzeczownikiem, i będzie miał 6 stopni (TAK, 6); może też przymiotniki ożywione (hmmm. nie wiem może). Ponad to przymiotniki i rzeczowniki ożywione będą odmieniać się przez osoby [o czym też wspomnie jak nadejdzie na to czas]. Liczebniki myślę, że troszkę (te wymyślone przeze mnie) ściągnę z letmańskiego, będą odmieniać się przez przypadki i liczby (ale tutaj jeszcze się nie zastanawiałem zbytnio nad tym). Apropo czasowników to również nie myślałem nad tym, jednak mam już pewien zarys tegoż. Na pewno będą rozbudowane czasy przeszłe, ponad to będzie czas teraźniejszy, 2 przyszłe i nieokreślony. Z trybami za wiele się nie pobawię (chyba, że coś wyszukam ciekawego), o innych częściach, prócz licz i osób (przez które, raczej będą się odmieniać czasowniki), i wielokrotności i jednokrotności które będą. Inne części mowy i ciekawostki i wiadomości z czasem będą.

Teraz wrzucę jeszcze spis dźwięków wraz z zapisem i MAF-em (IPA-ą) [kolejność: zapis-IPA, jest to już kolejność alfabetyczna]:
A,a - /a/
Ä, ä - /ä/
Æ, æ - /æ/
B, b - /b/
D, d - /d/
Ð, ð - /ð/
E, e - /ɛ/
Ě, ě - /e/
Ê, ê - /ə/
F,f - /f/
G, g - /g/
H, h - /x/
I, i - /i/
Î, î - /ɨ/
J, j - /j/
K, k - /k/
L, l - /l/
M, m - /m/
N, n - /n/
O, o - /ɔ/
Ø, ø - /œ/
P, p - /p/
R, r - /ɾ/
S, s - /s/
Š, š - /ʃ/
T, t - /t/
Þ, þ - /θ/
U, u - /u/
Û, û - /ʉ/
V, v - /v/
W, w - /w/
Y, y - /y/
Z, z - /z/
Ž, ž - /ʒ/

Oraz dwu- i trójznaki:
Ch, ch - /χ/
Dj, dj - /ɟ/
Tj, tj - /c/
Gj, gj - /ʝ/
Kj, kj - /ç/
Lj, lj - /ʎ/
Nj, nj - /ɲ/
Lh, lh - /ɫ/
Rr, rr - /r/
Dz, dz - /ʣ/
Ts, ts - /ʦ/
Dž, dž - /ʤ/
Tš, tš - /ʧ/

PS - Nie jest to ostateczna forma ortografii, będę o tym jeszcze myśleć.

Teraz jeszcze troszkę o języku, z innej beczki, czyli:
HISTORIA JĘZYKA
Wyróżnia się 3 główne etapy rozwoju języka;
a) pre-(...)*
b) staro-(...)*
c) średnio-(...)*
d) nowo-(...)*
Poszczególne etapy odróżnia głównie słownictwo, a w dalszych częściach: wymowa, akcentowanie, zanik samogłosek długich, uproszczenia gramatyki (głównie wyrzucenie nieregularności, acz nie tak do końca) etc. Język ten jest używany przez mieszkańców pewnej słonecznej (w lato) i zimnej (w zimę) wyspy, gdzieś nieopodal Europy. Niektóre podobieństwa mówią o jego indoeuropejskim pochodzeniu, jednak większość badaczy (...)* wyznaje tezę iż jest to 'narośl' na byłym nieindoeuropejskim języku (świadczy o tym przede wszystkim słownictwo) z większymi, lub mniejszymi wpływami języków europejskich (głównie skandynawskie, ugro-fińskie i zachodniosłowiańskie). Wpływy te pojawiały się już na początku epoki średnio-(...), gdzie widać duże zmiany w koniugacji przymiotników (ograniczenie odmiany przez czasy i tryby), a później zmiany w słowotwórstwie i ogólnie w słowospisie.

Przejście (powolne) do gramatyki, czyli
AKCENT DYNAMICZNY I ILOCZASOWY

Ogólnie rzecz biorąc język ten ma dwa akcenty: dynamiczny (jak w polskim, mocniejsza siła wymowy akcentowanej samogłoski), oraz iloczasowy (akcentowana samogłoska jest wymawiana dłużej). Akcent dynamiczny nie jest zaznaczany, gdyż
a) albo pada na pierwszą sylabę/samogłoskę (inicjalny)
b) albo pada na ostatnią sylabę/samogłoskę (oksytoniczny)
c) czasami pada na sylabę/samogłoskę w środku (zależy)
Ten akcent trzeba się nauczyć kaj pada.
Inaczej jest w przypadku akcentu iloczasowego, ponieważ zawsze jest zaznaczany poprzez dodanie i/e po akcentowanej samogłosce; [samogłoska nieakcentowana - samogłoska akcentowana iloczasowo]
a - ai
ǎ - ǎi
æ - æi
e - ei
ě - ěi
ê - êi
o - oi
ø - øi
u - ui
û - ûi
ale
i - ie
î - îe
y - ye
Akcent iloczasowy może być w każdej pozycji, i jest zawsze zaznaczany!

* - jeszcze nie mam fajnej nazwy na język
Gramatyki więcej, łącznie z objaśnieniami, końcówkami etc. + słówka za niedługo ;)
Przypomni się mi coś to uzupełnię.

Proszę oceniać konstruktywnie!
  •  

zabojad

Naprawdę jesteś w stanie rozróżnić [a] i [ä]?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Widsið

  •  

Pluur

Cytat: zabojad w Listopad 08, 2012, 21:28:21
Naprawdę jesteś w stanie rozróżnić [a] i [ä]?

Potrafię. A co niby nie da się?
  •  

Widsið

Da się, oczywiście, że się da, chociaż nie kojarzę żadnego języka, w którym stałyby w opozycji.
  •  

Pluur

A co tak ogólnie uważacie o języku, może uda mi się dzisiej jeszcze łopublikować coś wincyj, ale ni wim
  •  

Aureliusz Chmielewski

#6
Trójznaki nie podobają mi się. Generalnie nic ciekawego. (generalnie sam nie tworzę ciekawych conlangów, dlatego ich nie publikuję) Dawaj trochę słówek, pokaż jaki charakter ma język, bo z tego co opublikowałeś za dużo nie można powiedzieć.
The n-word
  •  

Pluur

No wiem, mi tyż się nie podobają, na razie są tym czasowe. A dalsze publikacje już za niedługo, słówka będą, może jakiś tekst nawet.
  •  

Drukarz

Daj coś więcej ;) //btw. - z małopolski jesteś?
  •  

Pluur

Ni, bowiem czemuż miołbych być z Małopolski?
  •  

Drukarz

  •  

Towarzysz Mauzer

Toż przecie niewiele jest gwar polskich, w których w ogóle nie występuje labializacja (i co ciekawe, większości z nich używa(ło) się na Śląsku)! Nawiasem mówiąc, raczej nie polecam zapisu przez "ło", dużo stosowniejsze jest tu "uo", względnie "ò".
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Drukarz

No w sumie racja, chociaż słowackie ô wydaje mi się sensowniejsze, ale jak kto woli. Teraz jeszcze zwróciłem uwagę na wincyj, które w małopolsce (chyba) nie występuje, jak coś to wiency.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatNo w sumie racja, chociaż słowackie ô wydaje mi się sensowniejsze, ale jak kto woli. Teraz jeszcze zwróciłem uwagę na wincyj, które w małopolsce (chyba) nie występuje, jak coś to wiency.
Oj, występuje, występuje, Małopolska to tak szeroki obszar, że zresztą musi wystąpić. Ogólnie, przednia nosówka w otoczeniu palatalnym ma tendencję do jeszcze mocniejszego uprzedniania się, a najbardziej sztandarowym tego przykładem jest wszechobecne "pińć".
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Drukarz

Ja spotykam się zwykle właśnie z ę -> en, ale, kto wie. Co do pińć - racja chociaż ja właśnie z pienć zwykle się spotykam i sam też tak mówię. Małopolska duża, ale tego ię -> i raczej nie lokalizowałbym tam. Zresztą w przypadku więcej ->winyj, zgodnie z pięć > pińć, być wińcyj.
  •