Język wielkopolski (grouspôlnyszë szprauchë)

Zaczęty przez Vilène, Sierpień 10, 2012, 16:09:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#45
[...........]
  •  

Vilène

Cytat: Ghoster w Wrzesień 08, 2012, 21:18:45
Przepraszam za offtop, ale...
To jest najlepszy komentarz tego miesiąca. :D
I na tym komentarzu skończmy, bo zamknę wątek.

Przynajmniej z tego tyle dobrego wyszło, że wpadłem na pomysł tego, jak w wkp wygląda kwestia akcentu.
  •  

Henryk Pruthenia

A co z textém? Przełożyłbyś go? Bowiém má propozycja nadal aktualna.

Vilène

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 08, 2012, 21:40:25
A co z textém? Przełożyłbyś go? Bowiém má propozycja nadal aktualna.
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 08, 2012, 10:47:02
Po prostu nie obiecuję, że to nagram.
Być może przełożę, ale nie obiecuję, że to zrobię :P.
  •  

Henryk Pruthenia


spitygniew

A więc twój konlang będzie użyty w piosence? Swag! A jakby tego było mało, dzisiaj w Krakowie słyszałem jak jedna przewodniczka mówiła właśnie w tym języku!
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

To takie smutne, znalazłem kogoś, kto by nakręcił cały koncert, i uwieczniłby wielkopolski na żywo, ale Viléna nagle nie ma...
Ma ktoś jakiś inny tego typu konlang, gdzie by był jakiś text śpiewalny? :D

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Aż pochwaliłem.
A tak na serjo, miałby ktoś jakiś konlang, na który by się dało coś przetłumaczyć z jakiegoś natlangu, to jest w miare podobny do istniejącego natlanga?

Mônsterior

  •  

Vilène

No i znowu zreformowałem język. Wszystkich zmian nie chce mi się opisywać, bo można łatwo je sprawdzić w wiki.

Swoją drogą, jakie to zabawne, że język, który niegdyś cierpiał na naddiakrytykozę (â ĉ ď é è ê î ł ň ó ò ô ŝ ù û ž!), teraz posiada jedynie dwie litery diakrytyzowane – ł ô.
  •  

zbihniew

#56
Podobnie jak Jątrzeniotowi na pierwszy rzut oka przypomina mi to wilamowski.

Cytat: Vilén w Sierpień 10, 2012, 20:28:36

Bo to jest niemiecki mówiony przez mało rozgarniętych Polaków... poza tym język rozdzielił się dopiero w 19 wieku, więc wielkich zmian w stosunku do niemieckiego się nie spodziewaj :P.

Tu widzę pewien problem, bo rozumiem, że kształtuje się ten pidgin na bazie hochdojcza nauczanego w szkole, gdzie owi Polacy mieliby z nim (tj. z std HD) kontakt, tak?

Tak realnie patrząc na historię, trudno byłoby uniknąć również wpływów dolnoniemieckich i wysokoniemieckich gwar obszaru, na terenie którego miałaby dokonać się geneza Twojego języka. Granica pomiędzy dln.-niem., a wysokoniem. przebiegała zresztą właśnie na terenie Wielkopolski.


A tak w ogóle, to na tle innych dialektów germańskich Wielkopolski w XIX w., Twój język wcale aż tak bardzo by się nie wyróżniał i jeśli nie wygenerował jakiejś odrębnej literatury i tożsamości, to przejezdny Sprachforscher spokojnie opisałby go jako mniej lub bardziej osobliwy wysokoniemiecki dialekt IMO ;)
  •  

Lukas

Chętnie zobaczyłbym gramatykę wielkopolskiego tu oder na wiki. Czy to byłoby wykonalne?
  •  

Vilène

Cytat: Lukas w Marzec 22, 2015, 21:16:43
Chętnie zobaczyłbym gramatykę wielkopolskiego tu oder na wiki. Czy to byłoby wykonalne?
Jak wreszcie odświeżę swoje notatki, posprawdzam czy wszystko ma tam sens i nie jest za bardzo nóplangerskie/nietoperzowe, i skonsultuję to wszystko jeszcze z paroma gramatykami średnioniemieckimi i niemieckodialektalnymi, to tak.

Ale na razie nie mam za bardzo ochoty na zajmowanie się wielkopolskim, sorki. Muszą ci starczyć same zmiany fonetyczne, które uważam za bardzo udane i już chyba ostateczne.
  •