Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Wrzesień 23, 2017, 15:31:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
Moje założenia dotyczące Bałkanów (pewnie się jeszcze pięć razy zmienią, ale Henryk chce, to napiszę):

  • Na pewno przeżywają Albańczycy (ok. 50 tys.), którzy później skolonizują też Epir
  • Duża część przeżyłych Słowian południowych (ok. 500 tys.) jednoczy się i współpracuje ze sobą w obliczu katastrofy, dzięki czemu kończą się wszelkie konflikty etniczne
  • W przyszłości stworzą oni jedno państwo, a ich język będzie mieszanką ich obecnych mów i będzie posiadał większość cech bałkańskiej ligi językowej
  • Pozostała ludność (100 tys. albo mniej) stanowią bandy szabrowników, którzy rabują opuszczone miasta i wsie
Okk. Dzięki. Jak rozumiem, będzie to dość rozrzucony obszar na terenie całych Bałkanów, tam gdzie przeżyją ludzie, a potem się zjednoczą, tak-li? Chcę dokładnie wiedzieć, gdzie ukroić :)

Cytat: マシオ w Wrzesień 24, 2017, 19:49:55
Dodałem opis Sachalinu. :v
Dzięki! :)

Henryk Pruthenia

Marsz w Zwartym Szeregu!
Czyli jak Rosja przeszła przez Zarazę
Wiadomości o tajemniczej chorobie w Chinach początkowo nie spowodowały żadnych niepokojów w Moskwie. Z Chin miała przecież pochodzić ptasia grypa - pic na wodę fotomontaż - i inne dziwne choroby, które co rusz wybuchają i co rusz zanikają zabierając ze sobą garstkę osób. Włodarze Kremla szybko zaczęli rozumieć, że tym razem jest trochę inaczej. Choć pierwsze stadia choroby mijały bezobjawowo, to choroba zaczęła bezlitośnie zabijać. Atakowała nagle, i człowiek plując krwią umierał.
Rząd Chińskiej Republiki Ludowej zdecydował się początkowo na wprowadzenie kwarantanny prowincji Hebej, okazało się jednak, że względu na długi okres bezobjawowego rozwoju choroby, wiele osób chorych jest nie tylko już w większości chińskich miast, ale także we Francji i nawet Meksyku. Ludzie zaczęli uciekać na wieś. Rząd ChRL zdecydował się zawiesić ruch wszystkich pociągów i samolotów, aby móc zatrzymać chorobę. Okazało się jednak, że było już za późno.

W tym czasie w Rosji pojawiły się pierwsze doniesienia o zakażonych. Rząd zdecydował się na kwarantannę zakażonych. Jednocześnie zaczęły się pilne wspólne prace nad lekarstwem w współpracy z Ameryką i UE. Niestety, przez granicę z ChRL zaczęli przenikać zarażeni Chińczycy, w związku z tym doszło do mobilizacji sił i przerzucenie je na granicę i siłowe odsyłanie (a nawet strzelanie i spalanie na miejscu zwłok). Rząd Chin wyraził sprzeciw, ale zajęty był chowaniem zmarłych, walką z Zarazą, a także z falą grabieży, przestępstw i buntów przerażonych ludzi.

Zaraza zaczęła w dalszym ciągu obejmować coraz większe obszary. Zdecydowano, że tam, gdzie można, kobiety i najmłodsi mają być podzieleni na mniejsze podgrupy, poddani kwarantannie, a potem wysyłani do schronu. Choć naraziło to na zakażenie wielu ludzi, pozwoliło też całkiem sporej grupie osób przetrwać to, co miało się wydarzyć. Wprowadzono też zakaz ruchu pomiędzy obszarami, które były oparte o okręgi federalne. Zaraza jednak dalej zbierała swoje żniwo. Dochodziły wiadomości o śmierci milionów ludzi na całym świecie. Pokazywane były zdjęcia wykonywane przez śmiałków z pustych płonących chińskich miast.

Duże odległości w Rosji dawały szansę na przetrwanie, ale zdecydowana większość ludzi żyła w miastach. Ludzie też zaczęli uciekać na wieś. Zdecydowano się zawiesić ruch kolejowy, i wszystko przeznaczyć na wojsko. W współpracy z Ameryką (z UE już nie, bo w większych miastach doszło do zamieszek, niektóre kraje jednostronnie ogłosiły opuszczenie wspólnoty ze względu na nieudolne odgórne próby opanowania sytuacji w kraj członkowskich) zaczęto budować potężnie zautomatyzowane hale, które miałyby posłużyć za wytwórnie lekarstwa, którego wciąż nie było...

Moskwa, Sankt-Petersburg, Wołgograd, Ufa, Perm, Irkuck, Władywostok, Ochock - wszystkie te miasta opustoszały. Część mieszkańców skryła się pod ziemią, ale nie wszędzie to przyniosło dobre efekty... Sytuację pogarszał napływ uchodźców, głównie z Ukrainy i Białorusi. Od strony Chin już dawno nikt nie nadchodził.

Gdy sytuacja stała się beznadziejna, i zmarł także ukochany przez lud Wołodia, nastała radosna wiadomość! Stało się! Rosyjsko-Amerykańsko-Fracnuska grupa uczonych wynalazła działający lek, dodatkowo bardzo łatwy w produkcji. Ruszyła produkcja na masową skalę, niestety, z lekarstwem nie udało się dotrzeć wszędzie na czas... W państwie, rządzonym teraz przez Dymitra Miedwiediewa, Zaraza zaczęła się cofać. Niestety, nie można było o tym powiedzieć o reszcie świata - ludzie umiera dalej. I zmarł też, niestety Miedwiediew. Władzę po nim przejął Wiaczesław Wołodin - nie został on mianowany jako samodzielny polityk, ale zaczął szybko się uniezależniać. Najbardziej Rosjanom zapadło zdanie z przemówienia transmitowanego przez radio w czasie inauguracji na stanowiska Naczelnika Państwa:
Cytat: Володин В. В.Przejdziemy przez te piekło w zwartym szeregu!
Wzrosły też wpływy Cerkwi, która w ostatnich latach i tak się umacniała. W niektórych ośrodkach, do których zbiegła okoliczna ludność, doszło do pogromów.

Zarazę w Rosji przetrwało 3 950 000 ludzi. Są to przede wszystkim mieszkańcy rosyjskiej глубинки, także wiele osób, które przetrwało zarazę w miejskich bunkrach i kwarantannach. Przetrwała też część osób mieszkająca daleko od cywilizacji. Podsumowując, Zarazę w jakoś przetrwali

  • mieszkańcy Europejskie części Rosji, w tym części rosyjskich miast
  • Czeczeni i Osteńczycy
  • Jakuci
  • trochę Udmurtów, Tatarów, okolicznych Rosjan
  • Buriaci i okoliczni Rosjanie
  • mieszkańcy Syberii
  • mieszkańcy rosyjskiego Dalekiego Wschodu
  • parę Ajnuskich wsi
  • część mieszkańców Kamczatki i Aleutów
  • Nieńcy
  • mniejsze grupki, które nie mają większego znaczenia

Następnie opiszę sytuację na Kaukazie. Zobaczymy, jakie są losy Kadyrowa, Górskiego Karabachu, Osetyńców, a także części Gruzinów, które mieli szczęście przetrwać.
W czasie opisu Epizodu I zobaczymy też, jak wyglądał proces transformacji Rosji, oraz proces tzw. nowego osadnictwa.

Zapraszam wkrótce!

Kazimierz

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 19:53:24
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
Moje założenia dotyczące Bałkanów (pewnie się jeszcze pięć razy zmienią, ale Henryk chce, to napiszę):

  • Na pewno przeżywają Albańczycy (ok. 50 tys.), którzy później skolonizują też Epir
  • Duża część przeżyłych Słowian południowych (ok. 500 tys.) jednoczy się i współpracuje ze sobą w obliczu katastrofy, dzięki czemu kończą się wszelkie konflikty etniczne
  • W przyszłości stworzą oni jedno państwo, a ich język będzie mieszanką ich obecnych mów i będzie posiadał większość cech bałkańskiej ligi językowej
  • Pozostała ludność (100 tys. albo mniej) stanowią bandy szabrowników, którzy rabują opuszczone miasta i wsie
Okk. Dzięki. Jak rozumiem, będzie to dość rozrzucony obszar na terenie całych Bałkanów, tam gdzie przeżyją ludzie, a potem się zjednoczą, tak-li? Chcę dokładnie wiedzieć, gdzie ukroić :)
Kropeczki porozrzucane po całych Bałkanach.
  •  

Henryk Pruthenia


Kazimierz

Dzięki! Właśnie o to mi chodziło.
Machnąłem się trochę w liczbie tych Słowian południowych i brakowało 300 tys., ale już naprawiłem.
  •  

Henryk Pruthenia

Okk. Dobra, dzięki. Już zaktualizowałem mapę.
I małe pytanie do Widsida i Borlacha - zaktualizujcie listę językową, bo znając życie Widsid chce zachować te mniejsze języki, a ja na językach Indyj się niestety nie wyznaję, proszę Borlasze! :D

Henryk Pruthenia

Ej, co będzie, jeżeli na FIlipinach dalej będzie rządził Duterte? xDDDD

Ліцьвін

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:38:28
Ej, co będzie, jeżeli na FIlipinach dalej będzie rządził Duterte? xDDDD
A co z nim nie tak bo się nie orientuję? :v

Litewski = Białoruski
  •  

Borlach

RIP Włodzimierz :(
Świat bez memów z Władkiem już nigdy nie będzie taki sam.
Świat bez memów nie będzie już taki sam
Świat nie będzie już nigdy taki sam

CytatI małe pytanie do Widsida i Borlacha - zaktualizujcie listę językową, bo znając życie Widsid chce zachować te mniejsze języki, a ja na językach Indyj się niestety nie wyznaję, proszę Borlasze! :D
W porządku, zaraz się tym zajmę i dodam do listy. Ale takie pytanie - czy jeżeli awestyjski jest już de facto martwym językiem, ale jest używany cały czas jako święty język zoroastryzmu, a u mnie zaratusztrianie przeżyli (spoiler - i nie tylko przeżyli), to mam dodawać awestyjski do listy, czy nie?

Poza tym jak wyglądało to dostarczenie leków? na przykład do takiego Jazdu, który był jedynym miastem w zasięgu setek, może i tysięcy kilometrów w którym ostali się ludzie. Ktoś im te lekarstwa zrzucił z samolotu?
To jest o tyle istotne, bo zastanawiam się czy moi ludzie mogą w ogóle wiedzieć czy ktoś oprócz nich ocalał
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: マシオ w Wrzesień 24, 2017, 20:41:04
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:38:28
Ej, co będzie, jeżeli na FIlipinach dalej będzie rządził Duterte? xDDDD
A co z nim nie tak bo się nie orientuję? :v
Jest znany ze swojej ostrej polityki wobec dilerów narkotyków. Dał policji prawo ich rozstrzeliwać na ulicy jak stoją bez procesu. Ogólnie postać, od wypowiedzi której zawsze robi się cieplej na serduszku. :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 20:41:14
RIP Włodzimierz :(
Świat bez memów z Władkiem już nigdy nie będzie taki sam.
Świat bez memów nie będzie już taki sam
Świat nie będzie już nigdy taki sam
xD
Genialne stopniowanie. Pochwalich, pochwalich! xD +10000

Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 20:41:14
CytatI małe pytanie do Widsida i Borlacha - zaktualizujcie listę językową, bo znając życie Widsid chce zachować te mniejsze języki, a ja na językach Indyj się niestety nie wyznaję, proszę Borlasze! :D
W porządku, zaraz się tym zajmę i dodam do listy. Ale takie pytanie - czy jeżeli awestyjski jest już de facto martwym językiem, ale jest używany cały czas jako święty język zoroastryzmu, a u mnie zaratusztrianie przeżyli (spoiler - i nie tylko przeżyli), to mam dodawać awestyjski do listy, czy nie?
Wiesz, zrób to samo co się robi teraz - dajesz krzyż i adnotację, że język liturgiczny :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 20:41:14
Poza tym jak wyglądało to dostarczenie leków? na przykład do takiego Jazdu, który był jedynym miastem w zasięgu setek, może i tysięcy kilometrów w którym ostali się ludzie. Ktoś im te lekarstwa zrzucił z samolotu?
To jest o tyle istotne, bo zastanawiam się czy moi ludzie mogą w ogóle wiedzieć czy ktoś oprócz nich ocalał
Tu musiało być różnie. W większości przypadków zrzucanie z samolotów, a także działalność lekarzy. Nie udało się na pewno wszędzie dotrzeć na czas. Sądzę, że będą musieli wiedzieć - nie zapominaj o radju!

Ліцьвін

W ogóle Henryk orientujesz się może czy prawosławne ludy fińskie mają mszę w cerkwi w swoim języku? Czy i tak są po cerkiewnemu? Bo to informacja, która może mocno wpłynąć na wygląd Karelii. xd

Litewski = Białoruski
  •  

Henryk Pruthenia

Z tego co wywnioskowałem z szybkiego przejrzenia, to raczej po cerkiewnemu, ale biblię mają po swojemu (nawet na wepski przetłumaczyli, o!).

Todsmer

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:11:52
OK.
Ale mogę zachować Epir i zachodnią część greckiej Macedonii (może być i bez dostępu do morza)?
Jasne, choć wolałbym mieć całą egejszczyznę (wybrzeże). Epir i góry na zachód od Tesalii mnie nie interesują. Macedonia właściwie też nie. Ale chcę mieć Półwysep Chalcydycki (przede wszystkim ze względu na Athos, ale to później ;-) ). Najbardziej mnie interesują wyspy, środkowa Grecja, Peloponez, Konstantynopol, no i wschodnie wybrzeże Morza Egejskiego.
  •  

Henryk Pruthenia


Pluur

Kurwaaaa nie ma cię pół dnia i cztery nowe strony xD
Ogólnie zacząłem już szkice nad angielskim i polskim na tamtejszych terenach.

Zastanawiałem się o tym średniowieczu. Powiedz mi Henryku jakim cudem, przy posiadaniu elektrowni, kopalni, może nawet przemysłu wydobycia ropy (ejj może jakaś platforma wiertnicza se przetrwała na Morzu Północnym?) mamy się cofnąć do średniowiecza, by za 1000 lat znów osiągnąć renesans?

Cytat: Henryk PrutheniaWybierzemy tą mapę, powinno być spoko, bo to się opiera i o rzeki, i o góry. I ogólnie jest bardzo szczegółowa :)
Myślę, że na podstawie tej mapy powinniśmy określać granice państw - możemy przecież ją przycinać do danych regionów - duży plus to te miniprowincje, które ułatwiają nanoszenie tego wszystkiego.

Cytat: Henryk PrutheniaNo nie ja to wybierałem akurat :P
Aa no okey ;)

Cytat: Henryk PrutheniaDość duży obszar. Początkowo wybrałbym na Twoim miejscu jakiś główny obszar, i jakby było więcej chętnych, to byś musiał z reszty zrezygnować niestety. :<
Wiem. Rezygnuję z całego terytorium Włoch i Argentyny. Co do terytoriów Kanady i USA to doopiszę toto jeszcze, aczkolwiek linia, którą wrzuciłem na stronie drugiej bodajże będzie moim głównym obszarem zainteresowań. Nauczę się w końcu czegoś o dialektach angielskich w Ameryce :D
Polskę (de facto Śląsk, Wielkopolska i Małopolska) biorę. Islandię na chwilę obecną pozwolę sobie jeszcze przytrzymać, ale raczej zwolnię ją.

Cytat: マシオW ogóle może zostaw jakichś Ajnów czy Koreańców na Sachalinie bo tak trochę smutno, że prawie wszyscy Azjaci trafili do piachu. ;-;
Cytat: Henryk PrutheniaZastanawiałem się nad takim żartem, że paru ich przeżyje, i to oni w przyszłości skolonizują Japonię xD
Oj tak ajńska, cyrylicą pisana Japonia to jest coś! <3

Cytat: Henryk PrutheniaDobra, mamy już artykulik.
Teraz, mała instrukcja, co mamy zrobić :)

1) Opisać refugia, to jest miejsca, gdzie przetrwali Wasi ludzie :) Można opisać, jak przebiegała zaraza, co się działo (np. wypadki Białowieskie :) Miszja :) )
2) Zaznaczyć jakie obszary przetrwały na mapie "ludów".
Artykuliku jeszcze nie ogarnąłem. Co do opisów... zląkłem się, że już tyle opisaliście ;.;

Cytat: マシオCzyli mam zmienić na szaro całą Białoruś, Ukrainę i Polskę poza Podlasiem i Śląskiem? (Czy może Pluur woli inaczej historię tych 400 tysięcy przedstawić? :v)
Jeszcze poprawię mapę ;)

Cytat: Henryk PrutheniaStary błąd - trzeba kliknąć F5 ze względu na ciasteczka.
Ja też teraz wprowadzę parę zmian :)
Klikaj sekwencję: F5+ Ctrl

Cytat: Henryk PrutheniaA już miałem nadzieję, że grecy wymrą... ;[
Racja, ci to szczęściarze. Frajerzy, ale szczęściarze...

Cytat: WidsiðEj, a mogę jeszcze wziąć Włochy?
Cytat: WidsiðMogę się też nimi podzielić, zależy mi na Rzymie i Dwóch Sycyliach :)
Bier! Byle Sycylyje zbytnio się nie rozbiegły i nie zrobiły mi nowego HRE pod nosem ;)

Cytat: BorlachA, i Bhutan! Jeszcze Azjaci nie zginęli póki Butan żyje!
Ave!

Cytat: マシオW ogóle Henryk orientujesz się może czy prawosławne ludy fińskie mają mszę w cerkwi w swoim języku? Czy i tak są po cerkiewnemu? Bo to informacja, która może mocno wpłynąć na wygląd Karelii. xd
Cytat: Henryk PrutheniaZ tego co wywnioskowałem z szybkiego przejrzenia, to raczej po cerkiewnemu, ale biblię mają po swojemu (nawet na wepski przetłumaczyli, o!).
Wybacz Henryku, że Ci podpieprzam miejsce działania, ale prawosławni coraz rzadziej używają w liturgii języka cerkiewnosłowiańskiego. Poszli za KK i używają miejscowych (w PL ukraiński i polski...) Jak podaje angielska strona wiki:
CytatLanguage: Finnish, Swedish, Russian, Greek
Na Węgrzech, Rumunii, krajach słowiańskich zarzuca się cerkiewnosłowiański kosztem języków narodowych. Możliwe, że nawet w stopniu takim jak my zarzuciliśmy łacinę. Z tego co się orientuje nawet Rosjanie używają już nie cerkiewnosłowiańskiego, a jakiejś archaiczniejszej odmiany rosyjskiego (ruski?) - przynajmniej tak zarzekają się w komentarzach na yt pod różnymi liturgiami...
Przykłady:
Jakaś pieśń po fińsku(?)
Liturgia w karelskim Monastyrze Wałamskim co prawda nie po karelsku, ale
Tutaj mamy już liturgię po fińsku w Helsinkach.
Wg mnie w ramach takiego odcięcia Karelii i napływu z Finlandii można by się pokusić o zkarelyzowanie liturgii :D Moskwa daleko ;) Tym bardziej, że
CytatСинодальный извод церковнославянского языка, ограниченно языки народов России, в зарубежных приходах также на местных языках
  •