Tablice rejestracyjne

Zaczęty przez Noqa, Lipiec 11, 2012, 17:38:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

A mnie właśnie to pisanie wielką literą rzeczowników bardzo odstrasza. Podobnie jak sklejanie rzeczowników (podejrzewam, że fonetycznie/semantycznie nie ma tu różnicy między niemieckim a angielskim), ten ich straszny gotyk i cznionka w rejestracjach samochodów, gdzie nawet L i S muszą dostać po zawijasku. To takie: Boże, jacy my jesteśmy oryginalni.

A swoja drogą fajnie byłoby tu zobaczyć jakiś konlang z odniemczonym niemieckim. Takim do niemieckiego podobnym, ale pozbawionym tych cech "ostraszających".
Na razie jest tylko zniemczony angielski :<
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Toivo

Cytat: Noqa w Lipiec 11, 2012, 17:38:14
Podobnie jak sklejanie rzeczowników (podejrzewam, że fonetycznie/semantycznie nie ma tu różnicy między niemieckim a angielskim), ten ich straszny gotyk i cznionka w rejestracjach samochodów, gdzie nawet L i S muszą dostać po zawijasku.
Jaka to czcionka i z jakich czasów? Bo teraz tablice są normalne unijne, a z czasów kiedy byłem mały przypominam sobie też tylko proste czarne litery na białym tle.

A gotyk akurat jest fajny i mhroczny, ale widuje się go, jeśli w ogóle, raczej tylko na szyldach knajp.
  •  

Vilène

Cytat: Noqa w Lipiec 11, 2012, 17:38:14cznionka w rejestracjach samochodów, gdzie nawet L i S muszą dostać po zawijasku
Muszą dostać, bo inaczej dałoby się je łatwo przerobić na inne litery, czemu niemiecka czcionka tablicowa ma zapobiegać.
  •  

Noqa

Tu przykład
I tu
S może sensu stricto zawijasów nie ma, ale i tak jest jakoś dziwnie skrzywione. A już takie R...
Vilen, jakoś słabo mnie to przekonuje. Bo tak w skrócie: póki się ktoś (tu: policjant_ lepiej nie przyjrzy i tak nie zauważy, a jak ktoś (tu: kanciarz) będzie chciał na takie nie do zauważenia to i tak nie sprawi mu to specjalnie większych trudności.

Taaa... taki mrhoczny, późne gimnazjum.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

Ja tam widzę. Jak ci zależy wyguglaj sobie "niemieckie rejestracje"
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Toivo

  •  

Noqa

A mnie bije po oczach przy każdym wjeździe na przygraniczną autostradę. Niby różnice są małe, ale już na pierwszy rzut oka widać, że coś z nimi nie teges.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

a propos tablic rejestracyjnych - podoba mi się, że na niemieckich są też umlauty, podczas gdy w Polsce nie dość, że nie ma "ogonków", to jeszcze są litery obce - Q, V, X...

swoją drogą to podejście niemieckie jest diametralnie różne od obecnego podejścia rosyjskiego - na [nowych] tablicach rejestracyjnych w РФ mogą się pojawić tylko litery występujące [wizualnie] zarówno w grażdance, jak i w łacince.

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Lipiec 12, 2012, 19:20:40swoją drogą to podejście niemieckie jest diametralnie różne od obecnego podejścia rosyjskiego - na [nowych] tablicach rejestracyjnych w РФ mogą się pojawić tylko litery występujące [wizualnie] zarówno w grażdance, jak i w łacince.
Ale to ma wyraźny powód - nie każdy mieszkaniec Polski czy Niemiec będzie znał cyrylicę na tyle dobrze, by w razie potrzeby zapisać/zapamiętać i przekazać istotny numer.
Podobne rozwiązanie stosuje się w Grecji.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Feles w Lipiec 12, 2012, 19:52:33
Ale to ma wyraźny powód - nie każdy mieszkaniec Polski czy Niemiec będzie znał cyrylicę na tyle dobrze, by w razie potrzeby zapisać/zapamiętać i przekazać istotny numer.
tak, rozumiem ten powód, ale jednak wydaje mi się to jakąś taką zbytnią uległością i wyzbywaniem się tożsamości narodowej... pewnie przesadzam, ale skoro w krajach arabskich nawet cyfry mają arabskie, a nie "arabskie"...

Cytat: Feles w Lipiec 12, 2012, 19:52:33
Podobne rozwiązanie stosuje się w Grecji.
nie zauważyłem, ale pewnie masz rację.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

żuwaczky

Bo po co niewierny spisywać będzie numery muzułmanina? :d
  •  

Feles

Odkopując,
Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Lipiec 12, 2012, 20:11:21
Cytat: Feles w Lipiec 12, 2012, 19:52:33
Ale to ma wyraźny powód - nie każdy mieszkaniec Polski czy Niemiec będzie znał cyrylicę na tyle dobrze, by w razie potrzeby zapisać/zapamiętać i przekazać istotny numer.
tak, rozumiem ten powód, ale jednak wydaje mi się to jakąś taką zbytnią uległością i wyzbywaniem się tożsamości narodowej... pewnie przesadzam, ale skoro w krajach arabskich nawet cyfry mają arabskie, a nie "arabskie"...

Cytat: Feles w Lipiec 12, 2012, 19:52:33
Podobne rozwiązanie stosuje się w Grecji.
nie zauważyłem, ale pewnie masz rację.
Ormianie mają jeszcze gorzej.  ;-)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Feles w Sierpień 03, 2012, 16:23:16
Ormianie mają jeszcze gorzej.  ;-)

o rety... o_O

w ogóle jest chyba światowa tendencja [grażdankizacja?], że kształty liter różnych alfabetów upádábniają się do podobnych wizualnie liter łacińskich, ostatnio zauważyłem to na jakimś tajskim napoju. po jednej stronie miał napis po po angielsku "FRESH", a po drugiej po tajsku, prawdopodobnie "สดชื่น" [ale nie wiem, nie znam tajskiego, może zresztą to jakoś trzeba jeszcze odmienić], ale zapisane mniej więcej tak: "Wn[2 odwrócone R]".

[btw - może by to wydzielić do pism?]
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Fanael

#14
Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Sierpień 03, 2012, 16:49:41
[btw - może by to wydzielić do pism?]
Gotowe.
  •