Nauka sanskrytu

Zaczęty przez Draco332, Czerwiec 28, 2018, 17:05:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Draco332

Czy ktoś zna jakiekolwiek strony, książki czy źródła z których można się uczyć sanskrytu? Czy ktoś mógłby powiedzieć jakie różnice są widoczne między sanskrytem a hindi?
  •  

spitygniew

Z tego co wiem, róznice sa mniej więcej tak samo widoczne jak między łaciną a francuskim xD
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Jak będę w domu, to będę mógł Ci przesłać podręcznik z sanskrytu po polsku dla studentów.

pipipipi

#3
Podręcznik Sanskrytu Andrzeja Gawrońskiego jest bardzo dobry. Tutaj możesz przejrzeć sobie pierwsze 33 strony i zdecydować czy opłaca się kupić. Moim zdaniem tak, bo kosztuje marne 30-40 złotych co jest śmieszną ceną za książkę z tak obszernym materjałem dotyczącym tego języka. W zasadzie jedyna wada jaką zaobserwowałem to to, że nie używa ipy (ale mimo tego wymowa jest bardzo szczegółowo opisana więc spokojnie daje radę i bez) aczkolwiek na angielskiej Wikipedji są chyba dobre artykuły objaśniające wymowę (z ipą) w sanskrycie więc można to bez problemu uzupełnić tamże.

Rym, cym, cym.
Discuck Inc.
Demokracja to ustrój w którym dwóch profesorów marksistowskich uniwersytetów może przegłosować menela spod budki z piwem - Zbyszek_Z
Są na tym świecie rzeczy które się filologom nie śniły.
  •  

lizard1982

Jeśli to już nieaktualne, to przynajmniej komu innemu się przyda...
https://learnsanskrit.org/grammar/

Uczyłem się z tego materiału, ale jako buddysta z tradycji Theravada (najdłużej istniejąca szkoła buddyjska spośród wczesnych szkół buddyjskich), zrezygnowałem z dalszej nauki Sanskrytu, i zdecydowałem się na naukę palijskiego, który jest chyba dialektem sanskrytu (posługiwał się nim Buddha), ale wydaje mi się, że jest ładniejszy...

Np. 'słońce' to 'suriya' (pali) - 'surya' (sanskryt)
'Nibbana' (pali) - 'Nirvana' (sanskryt)
'kamma' (pali) - 'karma' (sanskryt)
'Dhamma' (pali) - 'Dharma' (sanskryt)

Nie wiem, jakoś tak ładniej i ciekawiej brzmi...
https://www.youtube.com/watch?v=r5jJDAK4KfU&list=PL6nSuI5dkLXfs7rjOnr7swTGMexwCLRPt&index=2
  •  

Ghoster

  •  

Úlfurinn

Cytat: Ghoster w Maj 24, 2021, 10:41:48
Cytat'Nibbana'

Spierdalaj psie ogrodnika.
@Todsmer poproszę punciki  :)
smrt zidum