Książki przydatne językotwórcy

Zaczęty przez spitygniew, Październik 06, 2012, 14:38:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Czytać warto zawsze, chociaż trzeba pamiętać, że ten podręcznik powstał piędziesiąt lat temu i jest z tego tytułu tu i tam dosyć przestarzały. Niemniej, na start powinien wystarczyć. Można go uzupełnić np. "Wstępem do językoznawstwa" Grzegorczykowej, ew. czymś ukierunkowanym na konkretną rodzinę językową, np. "Wstępem do filologii słowiańskiej" Moszyńskiego.
  •  

Todsmer

Może ktoś polecić jakąś gramatykę historyczną angielskiego?
  •  

ArturJD

Rzeszkiewicz "Diachronic grammar of Old English" - od PIE do OE
Fisiak "A short grammar of Middle English" - od OE do późnego ME

Nie jest to wprawdzie pełna gramatyka (nie mam książki od ME do Modern English, poleca ktoś coś?), ale wszystkie zmiany są bardzo szczegółowo omówione: zarówno fonetyka jak i morfologia.
  •  

Widsið

#33
Cytat: ArturJD w Lipiec 05, 2015, 18:41:09
Nie jest to wprawdzie pełna gramatyka (nie mam książki od ME do Modern English, poleca ktoś coś?), ale wszystkie zmiany są bardzo szczegółowo omówione: zarówno fonetyka jak i morfologia.
Cóż, Cambridge'owska History of the English Language w swoim wydaniu wielotomowym jest najpełniejsza. Jest też wersja skrócona. Fisiaków "Middle English" to duży skrót skryptu napisanego na potrzeby studentów anglistyki, z gramatyki tej doby trudno zrobić coś short, bo za dużo się wtedy po prostu w języku działo. Mogę ci podesłać moją pracę licencjacką, co prawda jest po norwesku, ale bibliografia zawiera parę(naście) pozycji przydatnych do badania historii angielszczyzny.

EDIT, skrócona Cambridge'owska:

Hogg, R.; Denisson, D. (red.). (2010). A History of the English Language. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-66227-3.
Jest dostępna na bookcity.pl we w miarę ludzkiej cenie.
  •  

Todsmer

260 PLN? Olałem, kupiłem na Amazonie ponad 2 razy taniej :)
  •  

Hapana Mtu

Bardziej dla świato- niż językotwórców, ale trzymam właśnie w ręku Światotwórstwo w fantastyce: od przedstawienia do zamieszkiwania. To nowa książka o światach wymyślonych w literaturze, filmie, a nawet grach. Jeśli kogoś interesuje to zagadnienie z bardziej teoretycznej strony, to może go zainspiruje.
O konlangach nic tam specjalnie nie widzę :/
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •