Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Ja zazwyczaj piszę "okazał się być" albo w ogóle nie tłumaczę (opuszczam).
  •  

Pingǐno

  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pingǐno

  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

CookieMonster93

Ja łapię się coraz częściej na tym, że miejscownik u mnie jest równy z celownikiem (na komu? na czemu? zamiast na kim? na czym?)
np. przy psu, na kotu itd. :P (W wyrazach mających celownik z końcówką -u)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

elslovako

Zauważyłem, że "ć" i "dź" prawie zawsze wymawiam jako /c/ i /ɟ/, ale "ś" i "ź" już jako normatywne "ɕ" i "ʑ"
  •  

Pluur

  •  

Jątrzeniot

Cytat: elslovako w Styczeń 19, 2013, 14:50:28
Zauważyłem, że "ć" i "dź" prawie zawsze wymawiam jako /c/ i /ɟ/, ale "ś" i "ź" już jako normatywne "ɕ" i "ʑ"

A w zbitkach ść, źdź? Znam jedną osobę, która tak mówi, ale ona wymawia też /ś/, /ź/ jako [ç], [ʝ] i to jest związane z tym, że wychowywała się w Niemczech.
  •  

elslovako

W nagłosie się czasami zdarza, w zbitkach "ść" i "źdź" już normalnie jako /ɕt͡ɕ/ i /ʑd͡ʑ/
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Pluur w Styczeń 19, 2013, 14:53:26
W nagłosie też?
/cma/ lub /ɟɛɲ/?

Pluur, tak na przyszłość: [cma], [ɟɛɲ] jeśli już. Ukośniki się stosuje do zapisu fonemicznego.
  •  

Ghoster

#731
[...........]
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Ghoster w Styczeń 19, 2013, 17:56:56
Nagranie or didn't happen'.

Jeśli chodzi o tą osobę, którą znam, to mogę spróbować nagrać, ale to dopiero jak będzie okazja, czyli nic nie gwarantuję. Z tego co pamiętam, to faktycznie wymawia ona /ś/, /ź/ jako [ç], [ʝ] i zdaje się, że również /ć/, /dź/ jako [c], [ɟ]. Co chyba nie jest takie dziwne biorąc pod uwagę, że dla niej pierwszym językiem był niemiecki, który ma nie ma [ɕ] a ma [ç].
  •  

Ghoster

#733
[...........]
  •  

elslovako

Nie napisałem że wymawiam "ź" jako /ʝ/, tylko w niektórych pozycjach (fixed), najczęściej w wygłosie "ć" jako /c/ (np. [mɔʒɛʃ mi tɔ dac], ale już np. [ceɰ̃t͡ɕiva] czy jakkolwiek inaczej zapisuje się w naszym pięknym, ojczystym języku "ę")
  •