Wspólne wyzwanie - Polskie Chworum Łacinnikiw

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Maj 27, 2020, 16:04:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jaki obszar?

Europa Zachodnia
5 (45.5%)
Bałkany
3 (27.3%)
Skandynawia
3 (27.3%)
Europa Środkowo-Wschodnia
1 (9.1%)
Bliski Wschód
6 (54.5%)
Daleki Wschód
2 (18.2%)
Azja Centralna
3 (27.3%)
Indie
1 (9.1%)
Indochiny
0 (0%)
Syberia
1 (9.1%)
Indonezja u sąsiedztwo
2 (18.2%)

Głosów w sumie: 11

Głosowanie skończone: Maj 29, 2020, 16:04:52

Henryk Pruthenia

Na razie cztery głosy na łacinę, sześć na Bliski Wschód, Mongolski i francuski też w grze. To co, robimy ostateczne głosowanie?

Grímkel

  •  

Henryk Pruthenia


Henryk Pruthenia

Pięć minut, siedem odpowiedzi, łacina na prowadzeniu!

Úlfurinn

PODWIEKI PCHWJ, DO ŁACINY!
smrt zidum

Henryk Pruthenia

Dobra, koniec głosowań, wygrała łacina! Teraz pytanie otwarte: jak sobie wyobrażacie wspólną naukę? Na pewno będzie zaraz otwarty nowy temat z rozmową po łacinie i glosami, a także z ciekawymi źródłami do nauki. Jakie macie jeszcze pomysły?

Ale odpowiadać, każdą myśl tu podać!

Henryk Pruthenia

I jeszcze: jaką macie znajomość łaciny?

Kazimierz

  •  

Siemoród

Ja mam taką, że bardziej kojarzę jakieś ciekawsze fakty z gramatyki, niż umiem ten język, dlatego myślę, że najsensowniej będzie, jeśli założymy, że nikt z nas nie umie łaciny.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Grímkel

Ja się uczyłem rok temu i niestety szybko porzuciłem i nie wiele pamiętam, więc się zgadzam z Siemorodem, że powinniśmy się uczyć od zera
  •  

Henryk Pruthenia

Mi chodziło raczej o pomoc dla nas, kojarzę gramatykę, podstawową leksykę i tyle.

Henryk Pruthenia

Dobra, więc na początek garść wiedzy:

Fajnie zrobiony artykuł o wymowie łacińskiej z czasów dawnego Rzymu autorstwa Widsida. Jeżeli ktoś nie wie, istnieje tez polska redakcja łaciny, z wymową: ae, oe jako /e/, zmiękczeniem c przed i oraz e do /ts/, qu jako /kf/ (co ciekawe, to nie polski wymysł, a niemiecki). W dawnej łacinie wielką wagę miał iloczas, aktualnie w nauce jest pomijany, a ważny jest pochodny odeń akcent (to jest ogólna zasada wygląda tak: jeżeli druga sylaba od końca jest krótka, to akcent pada na trzecią sylabę, jeżeli jest tam samogłoska długa, to akcent pada na nią). Jest to współcześnie ważne, ze względu na użytek w modlitwach. Jeżeli ktoś z Was ma mszalik trydencki to zobaczy tylko zaznaczony akcent. W większości tekstów jeżeli cokolwiek jest zaznaczone, to właśnie akcent, a nie długość. Dlatego osobiście uważam, że pieczołowite sprawdzanie iloczasu w słowniku dla każdego słowa jest przerostem formy nad treścią i bardzo spowalnia naukę.

Co do czytania - polecam wszystkim chyba każdemu znaną Lingę Latinę per se illustratę. Tu możemy zacząć czytać tekst po łacinie nie mając żadnej wiedzy o języku. Ogólnie genialna metoda.

Polecam tez sławetną stronę pewnego texańskiego uniwersytetu >>>link<<< sprawdź sam!



PARS SECVNDA


Co do samego procesu zabawy - rozplanujmy tymczasowo cały proces na 30 dni. Każdy z dni będzie miał swojego kuratora - dlatego proszę wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie się, kiedy macie czas (nie każdy musi być kuratorem). Kurator wprowadza jakby temat (czy. przekopiowuje fajności, które znalazł w necie tutaj), a my staramy się sumienie używać języka. Będzie też oddzielny temat do rozmów w łacinie (podobny do rozmów konlangowych). Inaczej robimy to co zazwyczaj, wchodzimy, czytamy o języku, ale nie kończymy po trzech czterech dniach, tylko wspólnie staramy się ogarnąć jak dużo zrobimy.

Initiāmus!

Henryk Pruthenia

Salvete! Mihi nomen est Aenrichus. Et quod est tibi nomen? Quid agite? Bene me habeo.

Tu polecam link. Ogólnie chciałbym, aby oprócz łaciny nauczyć się też w bardziej wydajny sposób się uczyć języka, bo mieć dobre nawyki nauki języka do rzadkość.

No i bonus: kto zna co to jest?

Tu es furiosa

Klikej po odsłuchaniu dopiero!

Torkan

W ramach przyswajania podstaw i niezbędnych zwrotów do użytku w życiu codziennym, mały bonus na dobranoc. Starożytni Rzymianie w funkcji obraźliwego określenia homoseksualisty używali często przymiotnika laxus - luźny (w domyśle: z poluzowanym od ruchania w dupsko odbytem). Tak więc:

-lns lxs -st
-bc- t- pdł

Henryk Pruthenia

Zgadnijcie, co to znaczy:
Spoiler
[nomen inimici tui] pueros parvos irrumat XD
[Zamknij]