Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 29, 2013, 23:49:38
Główna rzeka - Wilga.
Postanowiłeś przyznać niepodległość Tunguzom, czy zamierzasz zrealizować plan Stalina i skierować Jenisej na stepy w celach melioracyjnych? ;p

A na poważnie - mam nadzieję, że to tylko phonosemantic matching, bo chyba nikt już nie wierz y w pochodzenie Wołgi ze słowiańskiego vlg-. (Zresztą jest to logicznie niemożliwe, bo tak gigantyczna rzeka miała nazwę nie sięgającą ponad 1500 lat wstecz, skoro na terenie Polski nie spotyka się prawie dłuższych od 100 km ze słowiańskimi nazwami.)

I skąd wytrzasnąłeś wszystkie te dziwne nazwy? Ja sam zbieram amatorsko takie ciekawe egzonimy, ale o większości z nich w życiu nie słyszałem. oO
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

#481
Nazwa "Wołga" wydaje się być dość młoda - nie wygląda na to, by miała korzenie w jakichś starożytnych tubylczych językach (tam pojawiają się zupełne inne nazwy - Rha, Itil it.p.). Wiadomo, że hipoteza z "wilgą" jest najprawdopodobniej błędna, ale lepszej wysokopolskiej nazwy dla tej rzeki się nie wymyśli, więc chyba lepsze to niż jakiś całkowity nowotwór.

Jednak co do niemożności słowiańskiego pochodzenia tak wielkiej rzeki, to ja bym się nie zgodził. Mogli Słowianie nazwać Dniepr Sławutyczem? Mogli.

A co do głównej rzeki - post był o Europie, więc o części europejskiej jedynie myślałem. Poza tym, "główna" nie znaczy najdłuższa. To Wołga jest rzeką-symbolem Rosji, nie Jenisej.

A co do tych wszystkich dziwnych nazw - głównie z internetuf. :P Do drukowanych źródł mam bardzo kiepski dostęp.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Bohater - gardzina!

No, chyba że wykorzystamy tego nieszczęsnego witezia, który co prawda jest niepoprawnie utworzony, ale za to ma tradycję rzeczywistego użycia (nie tylko przez młodopolaków, stosowała to słowo też np. Zofia Kossak-Szczucka).
P.S. To prawda.
  •  

Toivo

Gardzina też ma tradycję rzeczywistego użycia, np. jest konsekwentnie używany w polskim przekładzie "Kalevali".
  •  

Towarzysz Mauzer

nakręt `film`, bo jest nakręcony
zdjemnik `fotograf`, bo - jak Witkacy pisywał - zdejmuje ludzi i przedmioty
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

CookieMonster93

W sumie ciekawe rozwiązanie z tym "zdjemnikiem" tym bardziej, że mówimy na fotografię "zdjęcie". Nakręt bardziej kojarzy mi się z nakrętką od butelki xD
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 18, 2013, 12:28:31
nakręt `film`, bo jest nakręcony
zdjemnik `fotograf`, bo - jak Witkacy pisywał - zdejmuje ludzi i przedmioty

Uwaga! Stosowanie zdejmować w sensie fotografować zdolne jest wywołać konsternacyą. Sprawdzone.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

Domyślam się - jaka była reakcya?

http://www.facebook.com/wysokopolski - czas na podboje!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

#490
Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 21, 2013, 10:56:30
Domyślam się - jaka była reakcya?

Ludziom się pierwsze kojarzy z fatałaszkami, ale ziszczenie fantazyj to nie było.

Cytathttp://www.facebook.com/wysokopolski - czas na podboje!

Widzę że Kamienna Góra lurkuje cały czas.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 21, 2013, 10:56:30
http://www.facebook.com/wysokopolski - czas na podboje!
Ejkurwa, jakim cudem zdobyliście aż 53 lajki? Zaprosiliście tam wszystkie klony Hawkmana, czy jak? :D
  •  

Henryk Pruthenia

Ja wrzuciłem na tablicę na fejsie i iluś znajomych zalajkowało.
Nic dziwnego.

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

Miłostroń? ;)
Od miłośnik, znaczy-ś.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •