Gerawaistag

Zaczęty przez Maciej, Kwiecień 16, 2012, 20:08:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Jakiż to był język?

Vilène

Cytat: Henryk Pruthenia w Kwiecień 16, 2012, 21:19:27
Jakiż to był język?
Ten pierwszy to się chyba "řęďet" nazywał, czy jakoś tak, ten drugi to był mój lendziański.
  •  

Henryk Pruthenia

Hmmm.
No coś się w głowie przewija...
Ten pierwszy to w ogóle.

Feles

Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 16, 2012, 20:50:31
Ale z drugiej strony, czy w takim razie istnieją w ogóle jakieś języki aprioryczne? Przecież głoski siłą rzeczy muszą być zapożyczone z innych języków! Mówiąc poważnie, dla mnie język aposterioryczny to język, który planowo i systematycznie wywodzi siebie z istniejącego, czyli slavlangi, romlangi, jakieś romańskawe auxlangi, konsekwentne wywody z indoeuropejszczyzny, itd.
No właśnie według Twojej klasyfikacji takie esperanto to język a priori. Zamenhof nie miał przecież jednej metody wyprowadzania nowych słów, tylko brał - powiedzmy - losowo, z francuskiego, niemieckiego, angielskiego, łaciny, włoskiego, polskiego (!). Co do niektórych końcówek brak nawet pewności, skąd pochodzą.

A posteriori zaczyna się wraz z zapożyczaniem całych morfemów (nawet nie głosek, nie brzmienia), w stopniu wykluczającym przypadkową zbieżność.

A priori natomiast wymusza pewne oderwanie od istniejącej rzeczywistości językowej. W takim języku możliwe są pojedyncze zbieżności, jednak im więcej zbiegów okoliczności, tym język staje się mniej prawdopodobny, mniej wiarygodny.

Najtrafniejsza klasyfikacja konlangów, z jaką się spotkałem, dzieli języki artystyczne na 2x2 grupy:
· a posteriori wywodzone - słownictwo i gramatyka wyprowadzane diachronicznie z języków naturalnych
· a posteriori mieszane - słownictwo i gramatyka pochodzące z wielu źródeł
· a priori ziemskie - słownictwo oderwane, gramatyka oparta na tych samych zasadach, co języki naturalne
· a priori pozaziemskie - słownictwo oderwane, gramatyka narusza uniwersały językowe

Typowym przedstawicielem pierwszego jest brithenig lub wenedyk, drugiego - talossański, trzeciego - języki Tolkiena, czwartego - kelen.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Maciej

#19
Augen diem Doffswairum: stainen, hijben-Odmiana czasowników być i mieć

stainen-być
Ja - Min stei
Ty - Din steit
On/Ona - Ir/Dir eit

My - Minen steiten
Wy - Dinen stain
Oni/One - Iren/Diren steiten
Pan... - Dinne/Dinnen(formalle) stain

hijben-mieć
Min hije
Din hijt
Ir/Dir hijt

Minen hijhst
Dinen
hijhstIren/Diren hijs
Dinne/Dinnen(formalle) hijbest


Augen diem Tenesen fill i Gerawaistag-Odmiana przez czasy

Gerawaistag w wersji standardowej wyróżnia cztery czasy gramatyczne:
- Perfekten (P)-przeszły niedokonany
- Auperakten (A)-przeszły dokonany
- Presen (Pr)-teraźniejszy
- Futunen (F)-przyszły

Perefekten Regull
Min -e
Din -et
Ir/Dir -t

Minen -enen
Dinen -nen
Iren/Diren -e
Dinne/Dinnen(formalle) -nen

Aurperekten
Min -ne
Din -et
Ir/Dir -t

Minen -nen
Dinen -t
Iren/Diren -nen
Dinne/Dinnen(formalle)-nen

Presen
Min -e
Din -(e)st
Ir/Dir -t

Minen -(e)st
Dinen -t
Iren/Diren -(e)st
Dinne/Dinnen(formalle) -(e)st

Futunen

Min -
Din -ten
Ir/Dir -t

Minen -sten
Dinen -ten
Iren/Diren -
Dinne/Dinnen(formalle) -sten
  •  

Todsmer

Powiedz mi w jaki sposób łacińskie imperfectum zmieniło Ci się w Auperakten, a perfectum w Perfekten???

Miałeś jakiś pomysł na przekształcenia zapożyczeń, czy po prostu przekręcałeś każde niezależnie?

Bo jak na razie nie widzę żadnego systemu:
imperfectum -> Auperakten
perfectum -> Perfekten
alphabetum -> Albhapeidt
declinatio -> Deiklijnacjum
praesens -> Presen
futuri -> Futunen
  •  

Maciej

Cytat: tqr w Kwiecień 18, 2012, 21:02:46
Powiedz mi w jaki sposób łacińskie imperfectum zmieniło Ci się w Auperakten, a perfectum w Perfekten???

Miałeś jakiś pomysł na przekształcenia zapożyczeń, czy po prostu przekręcałeś każde niezależnie?

Bo jak na razie nie widzę żadnego systemu:
imperfectum -> Auperakten
perfectum -> Perfekten
alphabetum -> Albhapeidt
declinatio -> Deiklijnacjum
praesens -> Presen
futuri -> Futunen

Właśnie myślę nad systemem. Prawdopodobnie nazewnictwo gramatyczne powróci do łacińskich i greckich pierwowzorów
  •  

Henryk Pruthenia

Zawsze możesz się bawić jeszcze w puryzm ;D

Vilène

Cytat: Henryk Pruthenia w Kwiecień 19, 2012, 18:44:53
Zawsze możesz się bawić jeszcze w puryzm ;D
Nie polecam. Ja w rodzkim w puryzm się bawię, i np. potrzebowałem wymyślić purystyczne słowo na "politykę". Najpierw, nie wiedziałem, na jakim rdzeniu to oprzeć. Stanęło w końcu na kräj. Potem, zastanawiałem się, jaki przedrostek/końcówkę mu dać. Przemyślałem chyba z osiem wariantów, po czym stanęło na końcówce -övestvo. A i tak nie jestem usatysfakcjonowany efektem końcowym...

Kvols, szkoda, że zimny nie ma jeszcze słownika, bym coś z niego zerżnął.
  •  

Dynozaur

#24
Cytat: Ⓐ Vilén w Kwiecień 19, 2012, 19:04:19Nie polecam. Ja w rodzkim w puryzm się bawię, i np. potrzebowałem wymyślić purystyczne słowo na "politykę". Najpierw, nie wiedziałem, na jakim rdzeniu to oprzeć. Stanęło w końcu na kräj. Potem, zastanawiałem się, jaki przedrostek/końcówkę mu dać. Przemyślałem chyba z osiem wariantów, po czym stanęło na końcówce -övestvo. A i tak nie jestem usatysfakcjonowany efektem końcowym...

Kvols, szkoda, że zimny nie ma jeszcze słownika, bym coś z niego zerżnął.

To tu was trochę chyba zawiodę, bo kraj to w zimnym drżava, a polityka - drżiſtvje.

Początkowo chciałem coś, jak "krajodzierstwo", ale skoro kraj to "dzierżawa", a "dzierżawodzierstwo" byłoby masłem maślanym, to stanęło na samym "dzierstwie" (które brzmi trochę bezpłciowo, ale ma ten plus, że nie jest złożeniem).

Wiem, mogłem być oryginalny i na "kraj" walnąć słowo "lędo", a może nawet "niwa" (z tym, że w zimnym oba te słowa już istnieją - lędo to po prostu duża, wolna, niezagospodarowana przestrzeń, a niva to ziemia uprawna)...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 19, 2012, 20:12:58
To tu was trochę chyba zawiodę, bo kraj to w zimnym drżava, a polityka - drżiſtvje.
Czyli chyba nieświadomie już zerżłem...
  •  

Dynozaur

#26
Cytat: Ⓐ Vilén w Kwiecień 19, 2012, 21:11:06
Cytat: Dynozaur w Kwiecień 19, 2012, 20:12:58
To tu was trochę chyba zawiodę, bo kraj to w zimnym drżava, a polityka - drżiſtvje.
Czyli chyba nieświadomie już zerżłem...

Nie, prędzej ja zerżnąłem, bo wymyśliłem to bardzo niedawno.

Uuuch, wykolejamy temat. Żeby nie było całkowitego offtopa - ten conlang przypomina trochę mój Nevenlanch, zwłaszcza jego początkowe stadja.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Maciej

#27
Seggen fill

słownik
*języków obcych Tagborh
*ortograficzny Brugan-srektenbroh lub  Borh deim Brugan-srekten
*wyrazów(pojęć) Seggborh
książka- Borh
poprawny- brugan
pisać- srekten
encyklopedia- Seggborh lub Entzklöpeid(forma archaiczna)
ortografia- Brugansrekten
słowo- Segg

Okoliczniki Miejsca+deklinacja
Plecegswairum-dosłownie zaimki miejsca

okolicznik i
Min gegee i dieg(T) Sholl Idę do szkoły
I diemen(L) Sholl w szkole- W szkole
Min gegee i diem(A) Sholl- Idę pod szkołę

okolicznik anft
Eit anft diemen(L) Toll- Na stole

okolicznik vort
Min eit vort diemen(L) Sholl-za szkołą

Seggen fill

Sholl- szkoła
Toll- stół
gegeen- iść
  •