Polskie (słowa)/syłaby bez samogłosków

Zaczęty przez poloniok, Grudzień 29, 2015, 18:46:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

Cześć!

Wiem, że przy definicji syłaba musi mieć minimalnie jedną samogłoskę. Ale mi chodzi o fenomeny jak w słowie krtań, gdzie między dwoma spółgłoskami r lub l leży.

Też nie pytam o słowach, gdzie ostatnia tych spółgłosek jest w, i też nie pytam o słowach innych języków (na przykład chorwacka wyspa Krk i czeskie miasto Brno)

Oprócz krtań znam jeszcze...

...drgać
...drżący
...brnąć


Czy znacie więcej takich słów?
  •  

ShookTea

Prawdopodobnie jedyne słowo w języku polskim, w którym 4 spółgłoski następują jedna po drugiej:

ŹDŹBŁO
  •  

Otok

rzeka Brda
Cytat: ShookTea w Grudzień 29, 2015, 19:20:17
Prawdopodobnie jedyne słowo w języku polskim, w którym 4 spółgłoski następują jedna po drugiej:

ŹDŹBŁO
Jest jeszcze warstwa
  •  

poloniok

grdyka
(ja) klnę
krnąbrny
srebrny
brdysać


Ja się teraz pytam, czy w ogóle jakieś gwary polskie mają słowa bez samogłosek...
  •  

Wedyowisz

#4
No, są oczywiście przyimki z, w (nawet u niektórych mówiących mogą być sylabiczne: składa się zzzz:), wykrzykniki w rodzaju ćśśś! Rzeczy typu wlk, krk raczej nie ma nigdzie, chyba że gdzieś na terenie Czech/Słowacji pod wpływem czeskiego/słowackiego. Dla pewności można popatrzeć w Małym atlasie gwar polskich, który mi się strasznie wolno ładuje.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

Cytat: ShookTea w Grudzień 29, 2015, 19:20:17
Prawdopodobnie jedyne słowo w języku polskim, w którym 4 spółgłoski następują jedna po drugiej:

Strwiąż.
  •  

poloniok

Pytam tylko o te gwary bo mój dziadek (stary ślonsok) zawsze mnie przywita "Witom srdyczni!".

CytatNo, są oczywiście przyimki z, w (nawet u niektórych mówiących mogą być sylabiczne: składa się zzzz:), wykrzykniki w rodzaju ćśśś!


Nie zapomni stary archaiczny przyimek "k"  ;-D

CytatPrawdopodobnie jedyne słowo w języku polskim, w którym 4 spółgłoski następują jedna po drugiej:

ŹDŹBŁO

Masz to chyba ze względu fonetycznym namyśli (bo patrząc na litery to są 5 spółgłoski). Mi ale o coś innego chodzi.
  •  

Wedyowisz

#7
MAGP ma poświadczone postacie sr̥co, pr̥śi ,,serce, piersi" tylko w jednym punkcie, gdzieś na południe od Głubczyc, przy samej granicy (przejście do gwar laskich łączących fonetyczne cechy polskie i czeskie).

Może dziadek ma w tym wyrażeniu jakąś redukcję, wypadnięcie samogłoski, wywołane po prostu szybkim jego wypowiadaniem?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

poloniok

CytatMoże dziadek ma w tym wyrażeniu jakąś redukcję, wypadnięcie samogłoski, wywołane po prostu szybkim jego wypowiadaniem?

Dziadek nawet akcentuje bardzo te r w "srdyczni". Nie, że powie coś w stylu "syrdyczni".
  •  

Feles

#9
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Spiritus

#10
Popraw tylko te /z̠/ i /b/ w wygłosie tchórza i żlebu (chociaż u sporej części osób, w tym mnie, się zdarza w wiadomych pozycjach, ale w wygłosie absolutnym to raczej nie).
EDIT: Chyba że uznajesz dźwięczne w wygłosie za fonemiczne, a ubezdźwięcznienie za jedynie allofonię. N'ale tu bym się spierał.
  •  

Obcy

Cytat: ShookTea w Grudzień 29, 2015, 19:20:17
Prawdopodobnie jedyne słowo w języku polskim, w którym 4 spółgłoski następują jedna po drugiej:

ŹDŹBŁO

No po prostu WSTRZąsające.

  •  

Obcy

Ja bym dodał do waszej analizy jeszcze n i m, przecież mamy wyrazy typu Sosnkowski, czosnku, garnka, giermka.
  •  

Todsmer

U mnie w żadnym z tych przykładów nie ma n :) Jest tylko m w giermku. Ale to chyba nie [m], tylko jakieś dziwne coś.
  •  

CookieMonster93

A ja się zastanawiam, jak mogliście zapomnieć o bezwzględnym... Takie piękne słowo!
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •