Językotwórstwo (conlanging) i światy > Pisma i ortografie

Interpunkcja

<< < (2/3) > >>

Noqa:
No dobra, ale te gwiazdki wyglądają strasznie. I chyba jednak połączenie kropki z wielką literą może łatwo stworzyć wiele niejasności. A co robią dwukropki? Niby coś wprowadzają, ale tam gdzie się pojawiają nie ma przecież żadnych pauz, ani nic takiego.

Feles:
No to może lepiej taki system, który kiedyś wymyśliłem dla sylingi:

. lub | - krótka przerwa
.. lub || - długa przerwa
... lub ||| - mówca się zawiesił

Intonacje można oznaczać osobno - przydatne, nie zawsze wykrzyknienia czy pytania są pełnymi zdaniami.

nic - opadająca, oznajmująca
! - równa, wykrzyknieniowa
? - wznosząca, pytająca
⸮ lub ¿ - opadająco-wznosząca, powątpiewająca

Noqa:
A możnaby zrobić interpunkcję opartą o junktury?

varpho :Ɔ(X)И4M::

--- Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57 ---No dobra, ale te gwiazdki wyglądają strasznie. I chyba jednak połączenie kropki z wielką literą może łatwo stworzyć wiele niejasności. A co robią dwukropki? Niby coś wprowadzają, ale tam gdzie się pojawiają nie ma przecież żadnych pauz, ani nic takiego.

--- Koniec cytatu ---

właśnie. nie widzę sensu w zastępowaniu jednej dwuznaczności drugą...

natomiast samo zastąpienie kropki gwiazdką nawet mi się podoba, bo sama kropka jest niestety zbyt nikła, żeby mogła wystarczyć do oznaczania granic zdań, bez uciekania się do konieczności zaznaczania początku zdania wielką literą.

kiedyś w którymś conalphie zaproponowałem stosowanie znaku wykrzyknienia przed nazwą własną [a uzasadniałem to tym, że nazwy własne dość często występują w wołaczu].

BartekChom:

--- Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57 ---No dobra, ale te gwiazdki wyglądają strasznie.
--- Koniec cytatu ---
kwestia gustu * myślę ˛ że do takich rzeczy można się przyzwyczaić

--- Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57 ---I chyba jednak połączenie kropki z wielką literą może łatwo stworzyć wiele niejasności.
--- Koniec cytatu ---
myślałem ˛ że widać odstępy ,ˌ ale faktycznie mogę użyć innego znaku * chyba za słabo oderwałem się od obecnych zasad ˛ w których wielka litera jest w nazwach własnych i na początku zdania

--- Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57 ---A co robią dwukropki? Niby coś wprowadzają, ale tam gdzie się pojawiają nie ma przecież żadnych pauz, ani nic takiego.
--- Koniec cytatu ---

--- Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07 ---No to może lepiej taki system, który kiedyś wymyśliłem dla sylingi:

. lub | - krótka przerwa
.. lub || - długa przerwa
--- Koniec cytatu ---
nie myślałem o pauzach * dwukropki ze średnikami tworzą nawiasy wydzielające to ˛ co rozdzielają proste przecinki ,ˌ a krzywe przecinki wydzielają zdania wtrącone * [ przy końcu zdania takie przecinko-nawiasy ( w przeciwieństwie do właściwych nawiasów ) można pomijać ]
: ˌ ˌ ;
˛ ,

--- Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07 ---... lub ||| - mówca się zawiesił
--- Koniec cytatu ---
takie coś może być – dwie gwiazdki

--- Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07 ---Intonacje można oznaczać osobno - przydatne, nie zawsze wykrzyknienia czy pytania są pełnymi zdaniami.
--- Koniec cytatu ---
w sumie już można ˌ chociaż na razie doszedłem do wniosku ˛ że pytajniki czy wykrzykniki będą zawsze przy gwiazdce ( poza początkiem i końcem wiersza ) ˌ bo mam wrażenie ˛ że właśnie całe zdania są pytaniami ˌ a pytania w zdaniach podrzędnych to nie pytania

--- Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07 ---nic - opadająca, oznajmująca
! - równa, wykrzyknieniowa
? - wznosząca, pytająca
⸮ lub ¿ - opadająco-wznosząca, powątpiewająca
--- Koniec cytatu ---

--- Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 18:15:42 ---A możnaby zrobić interpunkcję opartą o junktury?
--- Koniec cytatu ---
a to muszę jeszcze przetrawić

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej