Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Cytat: pittmirg w Styczeń 24, 2012, 20:09:19
Zastanawiam się, jak to jest, że dla mnie przez całe życie to i "pop" to były perfekcyjnie neutralne wyrazy... Czyżby każdy krystowierca w Polsce chciał się podszyć pod polokoktolika?
Nie zapominaj, że w Polsce mniejszości mają często tendencję do uprawiania butthurtzu, jeżeli się ich nazwie powszechnie przyjętym wyrazem, który co prawda jest neutralny, ale w jakiś sposób podkreśla ich odmienność od większości... To tak, jak Murzyni się obruszają, jak się ich nazwie Murzynami.

Chyba jedyni, co się nie obruszają, to Żydzi, ale oni są znani z wielkiego dystansu do samych siebie...
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatZastanawiam się, jak to jest, że dla mnie przez całe życie to i "pop" to były perfekcyjnie neutralne wyrazy... Czyżby każdy krystowierca w Polsce chciał się podszyć pod polokoktolika?
CytatNie zapominaj, że w Polsce mniejszości mają często tendencję do uprawiania butthurtzu, jeżeli się ich nazwie powszechnie przyjętym wyrazem, który co prawda jest neutralny, ale w jakiś sposób podkreśla ich odmienność od większości... To tak, jak Murzyni się obruszają, jak się ich nazwie Murzynami.
To! To!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

Z innej beczki, najśmieszniej jest, gdy każdy kolejny wyraz określający daną grupę staje się pejoratywny.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Ano. Ten "syndrom Murzyna" to strasznie wnerwiająca rzecz. I urosło do komicznych rozmiarów, zwłaszcza w "cywilizowanych" Ameryce i Jewropie.

Ale to samo się dzieje z etnonimami, czyż nie?

Cyganie to już nie Cyganie, skądże! Teraz to Romowie, bo jak wiadomo - oni założyli Rzym!
Ostjacy i Wogulowie? Skądże! Teraz to Khanciarze i Masoni!
I nawet Hotentoci już nie są Hotentotami, no bo kurwa bez przesady. Teraz to KhoiKhoi, co chyba należy czytać jako "chuj-chuj".
No i nareszcie, nie ma już Aryjczyków, bo jakiś malarz pokojowy z Austrji przedawkował środek owadobójczy...

Kurwa mać!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: pittmirg w Styczeń 24, 2012, 20:09:19
Zastanawiam się, jak to jest, że dla mnie przez całe życie to i "pop" to były perfekcyjnie neutralne wyrazy...

może po prostu się nad tym nie zastanawiałeś?
co do "popa", to tutaj pejoratywność przyszła z czasem, w wyniku komunistycznej propagandy. osobiście wolę "popa" od infantylnego "batiuszki", tak czy siak używam po prostu wyrazu "ksiądz", bez względu na to, czy duchowny jest rzymskokatolicki, polskokatolicki, mariawicki, prawosławny czy ewangelicki.
co do "zboru", to nie tyle chodzi tu o pejoratywność [chociaż często wyraz ten jest używany dla uwydatnienia jakiejś rzekomej różnicy w stopniu prawdziwości Kościołów innych niż rzymskokatolicki], co po prostu o błędność [bo zbór to ludzie, nie budynek]. oczywiście znaczenia wyrazów się zmieniają, ale nie widzę powodu, aby stosować różne wyrazy na określenie budynków, które wyglądają bardzo podobnie.

a teraz zagadka: jak niby nazwać budynek sakralny używany obecnie przez Kościół rzymskokatolicki, który jednak przed wojną należał np. do Kościoła ewangelickiego? [większość Mazur, parę większych kościołów Łodzi itd., itp.]


Cytat: pittmirg w Styczeń 24, 2012, 20:09:19
Czyżby każdy krystowierca w Polsce chciał się podszyć pod polokoktolika?

heh, kiedyś kolega umieścił u siebie na stronie ankietę o wyznanie i okazało się, że większość odwiedzających to wierni Kościoła polskokatolickiego. :D


Cytat: Ⓐ Vilén w Styczeń 24, 2012, 21:09:43
Nie zapominaj, że w Polsce mniejszości mają często tendencję do uprawiania butthurtzu, jeżeli się ich nazwie powszechnie przyjętym wyrazem, który co prawda jest neutralny, ale w jakiś sposób podkreśla ich odmienność od większości...

tu nie chodzi o podkreślanie odmienności od większości, tylko o to, że ta większość zdaje się rezerwować dla siebie określenia ogólnochrześcijańskie i potem ma problemy z nazywaniem rzeczywistości.

ale w sumie mniejszym złem jest "zbór", niż np. równie często spotykana "świątynia", lepszy "pastor" od "kapłana" i lepszy "odłam" od "religii"...

a tak w ogóle, to religioznawstwo do szkół!!!


Cytat: Ⓐ Vilén w Styczeń 24, 2012, 21:09:43
Chyba jedyni, co się nie obruszają, to Żydzi, ale oni są znani z wielkiego dystansu do samych siebie...

no ale litości... przecież dla żydów obraźliwe byłoby nazywanie ich określeniami chrześcijańskimi, bo żydzi nie są chrześcijanami...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

Cytata teraz zagadka: jak niby nazwać budynek sakralny używany obecnie przez Kościół rzymskokatolicki, który jednak przed wojną należał np. do Kościoła ewangelickiego? [większość Mazur, parę większych kościołów Łodzi itd., itp.]
+ jeden w Złotowie, tymczasowo stanowiący siedzibę dla parafii z drugiej części miasta - zanim tam nie wybudowano kolejnego kościoła.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

lehoslav

Cytat: varpho w Styczeń 24, 2012, 23:29:53
a tak w ogóle, to religioznawstwo do szkół!!!

I wiedza o krasnalach!
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: lehoslav w Styczeń 25, 2012, 01:14:41
Cytat: varpho w Styczeń 24, 2012, 23:29:53
a tak w ogóle, to religioznawstwo do szkół!!!

I wiedza o krasnalach!

podpada pod religioznawstwo, więc czemu nie. :>
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Wedyowisz

Cytat: varpho w Styczeń 24, 2012, 23:29:53
Cytat: pittmirg w Styczeń 24, 2012, 20:09:19
Zastanawiam się, jak to jest, że dla mnie przez całe życie to i "pop" to były perfekcyjnie neutralne wyrazy...

może po prostu się nad tym nie zastanawiałeś?

Nic by mi to nie dało, bo nikt w moich okolicach tego nie używa w sensie pogardliwym, i założyłbym się, że tak generalnie jest przynajmniej w tych tradycyjnie wyznaniowo jednolitych, katolickich regionach Polski. Możliwe, że za mało obracam się w różnych ekumenicznych kręgach? :p
Cytat
co do "zboru", to nie tyle chodzi tu o pejoratywność [chociaż często wyraz ten jest używany dla uwydatnienia jakiejś rzekomej różnicy w stopniu prawdziwości Kościołów innych niż rzymskokatolicki], co po prostu o błędność [bo zbór to ludzie, nie budynek]. oczywiście znaczenia wyrazów się zmieniają, ale nie widzę powodu, aby stosować różne wyrazy na określenie budynków, które wyglądają bardzo podobnie.

To kiedy likwidujemy "cerkiew"?

Cytat
a teraz zagadka: jak niby nazwać budynek sakralny używany obecnie przez Kościół rzymskokatolicki, który jednak przed wojną należał np. do Kościoła ewangelickiego? [większość Mazur, parę większych kościołów Łodzi itd., itp.]

A jak byś nazwał Ayasofyę, kościołem czy meczetem?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

lehoslav

Również dla mnie pop jest zupełnie neutralnym określeniem.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: pittmirg w Styczeń 25, 2012, 07:52:08
To kiedy likwidujemy "cerkiew"?

rety, przecież tłumaczyłem...
cerkiew i kościół to nazwy budynków.
cerkiew różni się od kościoła pod względem architektonicznym.
kościół katolicki od kościoła ewangelickiego nie różni się pod względem architektonicznym jakoś znacznie.
nie ma więc powodu, dla którego należałoby używać tu różnych określeń.


Cytat: pittmirg w Styczeń 25, 2012, 07:52:08
A jak byś nazwał Ayasofyę, kościołem czy meczetem?

muzeum. ;);)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytatrety, przecież tłumaczyłem...
cerkiew i kościół to nazwy budynków.
cerkiew różni się od kościoła pod względem architektonicznym.
kościół katolicki od kościoła ewangelickiego nie różni się pod względem architektonicznym jakoś znacznie.
nie ma więc powodu, dla którego należałoby używać tu różnych określeń.
No tak, ale nie idzie tu tylko o względy architektoniczne, ale ogólnofunkcjonalne - czyli różnicę grupy użytkującej budynek. Ponadto dochodzi do tego tendencja w języku polskim do nieróżnicowania nazwy budynku i nazwy grupy wyznaniowej (kościół, cerkiew). Ba, osobiście częściej słyszałem słowo «zbór» w odniesieniu do budynku niż wyznawców, ale może to już tylko kwestia nudnych jak flaki z olejem statystyk demograficznych naszego kraju.

Co do tej tendencji do nieróżnicowania nazw - nie jest ona oczywiście absolutna, patrz: meczet, synagoga - z drugiej strony, można by to próbować uzasadniać inną strukturą organizacyjną tych religij. Można by, ale nie wiem, czy to konieczne. Zwyczajne obecny, być może błędny, usus nie jest moim zdaniem ani językowo nieestetyczny, ani nie wynika z żadnych złych uprzedzeń.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: varpho w Styczeń 24, 2012, 23:29:53
co do "popa", to tutaj pejoratywność przyszła z czasem, w wyniku komunistycznej propagandy.
?!

varpho == Dynozaur, it's tró

Cytat
tu nie chodzi o podkreślanie odmienności od większości, tylko o to, że ta większość zdaje się rezerwować dla siebie określenia ogólnochrześcijańskie
A może to mniejszość próbuje udawać, że określenia specyficzne dla jednego wyznania są ,,ogólnochrześcijańskie"?
  •  

Towarzysz Mauzer

#478
Cytat
Cytatco do "popa", to tutaj pejoratywność przyszła z czasem, w wyniku komunistycznej propagandy.
?!
No, ja mam wrażenie, że to nie komunistyczna, tylko jezuicka, i nie propaganda, tylko działalność duszpasterska ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Z tym, że pejoratywizacja "popa" to już kwestja ostatnich lat, czyż nie?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •