Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 190465 razy)

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 317 razy
  • Wiecznie obserwowany
Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #1200 dnia: Marzec 03, 2014, 11:04:12 »
Hah, podobnie jest w mojej Vanstinie (która, nota bene jest słowiańska) - imiona słowiańskie przestały być tam w ogóle produktywne (cholerne szwaby i to ich "chrześcijaństwo"...) i te nieliczne, które zostały - uległy potwornej degeneracji. Z Stanisława ostał się jeno Stansel, z Włodzimierza... Dimer, z Bolesława - Bönsel it.p. Pełnoprawne, przydługawe imiona słowiańskie nie pasowały mi w ogóle do "charakteru" tego języka.

Wiem, offtopuję, temat jest o natlangach...
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2014, 11:05:55 wysłana przez Dynozaur »
Admin, kurwo jebana, przestań mi kurwa sygnaturę cenzurować!
(nawet nie wiem, kto jest obecnie adminem tego kurwidołka... i w sumie mam to w piździe xD)

« Odpowiedź #1201 dnia: Marzec 03, 2014, 11:31:22 »
Brzmią przekonywająco. Czyżby inspiracja północnymi derywatami imion słowiańskich w rodzaju meklemburskiego Barnima czy szwedzkiego Svantego?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #1202 dnia: Marzec 03, 2014, 11:36:25 »
Raczej niemieckimi formami słowiańskich toponimów odimiennych.

Ale być może stamtąd też wyciągnę, co dobre.
(nawet nie wiem, kto jest obecnie adminem tego kurwidołka... i w sumie mam to w piździe xD)

« Odpowiedź #1203 dnia: Marzec 03, 2014, 11:51:52 »
Nie ma chyba tych imion dużo więcej niż te dwa, tak bogiem a prawdą, toż te toponimy owocniejszy stanowią materiał. A, wiem jeszcze! Ja zawsze mylę Barnima z Borwinem, który - uwaga, uwaga - pochodzi od Borzywoja.

A tu taka ciekawostka - jakiś tam arystokratyczny ród z Pomorza Średniego (EDIT: Tfu, nie Średniego ino Przedniego), von Eickstedtowie, zanim jeden z ich potomków nie uznał Słowian za podludzi w I poł. XIX wieku zaczął używać - najwyraźniej świadomie - jako czwartych imion imion Dubslaff i Jaromar, wskrzeszając tym tradycję, która wygasła w początku XVII wieku. Jak badania genealogiczne mnie zawsze raczej odstręczały, tak widać trza będzie pogrzebać w życiorysach tym całym meklemburskim arystokratom.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2014, 12:36:07 wysłana przez Towarzysz Mauzer »
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #1204 dnia: Marzec 03, 2014, 12:24:04 »
Dubslaff = Dobiesław?

« Odpowiedź #1205 dnia: Marzec 03, 2014, 12:35:31 »
No przecież nie Dębosław - prawda, o to można by podejrzewać XIX-wiecznych fantastów, gdyby nie fakt, że imię Dubslaff nosili jacyś ich praszczurowie z XIV wieku.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1206 dnia: Marzec 03, 2014, 13:06:04 »
Co do dębów, to Eickstedt nie mapuje się z jakimś górnoniemieckim *Eichenstadt? :p
стань — обернися, глянь — задивися

« Odpowiedź #1207 dnia: Marzec 03, 2014, 13:44:46 »
No tak, oni są wiązani z Eichstedt w Środkowej Marchii i Eckstedt w Turyngii. Co ciekawe, jak teraz patrzę, to oni byli przybyszami z Turyngii, którzy widać przyjęli słowiańskie imiona pomorskiej szlachty - no i jednak stawiam na Dobiesława. W Meklemburgii widać zdarzało się to rzadziej, tak jak teraz patrzę. Aczkolwiek, co do tłumaczeń, to rzecz ciekawa z Meklemburgii - istniał tam ród von Rieben, który ma w herbie... rybę!

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1208 dnia: Marzec 20, 2014, 16:18:05 »
Jak oceniacie prawdopodobieństwo wystąpienia w języku słowiańskim czasu przeszłego pochodzącego z imperfektu?

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1209 dnia: Marzec 20, 2014, 16:41:28 »
Niemożliwe.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1210 dnia: Marzec 20, 2014, 16:54:42 »
Tak myślałem, dzięki.

« Odpowiedź #1211 dnia: Marzec 20, 2014, 19:37:22 »
Gubiert sobie tu sobie robi podśmiechujki, a to poważne problemy są. Przecież imperfekt to jest czas przeszły. I w funkcji czasu przeszłego występuje w bułgarskim i macedońskim, a także - obok dominującego perfektu - w serbsko-chorwackim.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1212 dnia: Marzec 22, 2014, 17:14:56 »
A co myślicie o zaniku przydechu? Np. [th] > [t], ale to chyba mało prawdopodobne, co nie?

« Odpowiedź #1213 dnia: Marzec 22, 2014, 17:38:20 »
Przecież to całkiem standardowa zmiana, np. w prabałtosłowiańskim względem praindoeuropejskiego.

« Odpowiedź #1214 dnia: Marzec 23, 2014, 17:24:44 »
1. Bardzo przydałby mi się jakiś w miarę szczegółowy opis tworzenia się aglutynacji w danym (jakimkolwiek) języku, czy szerzej procesu przekształcania się analityczności w aglutynacyjność. Ktokolwiek, cokolwiek?

2. Czy wydaje wam się prawdopodobne, by w jakimś języku /ʃ/ miało alofon
  • , i to tylko w pozycji przed /r/? Bo mam pomysł, by wprowadzić coś takiego w konlangu, jako że /ʃr/ pojawia się (ze względów, hm, gramatycznych) dosyć często, a ta zbitka wydaje mi się relatywnie trudna do wymówienia i brzydko brzmi. Dodam, że /x/ w tym języku także istnieje, choć nie może pojawić się w tej pozycji.