Po co tworzycie pisma i języki?

Zaczęty przez Rémo, Czerwiec 02, 2012, 11:09:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rémo

Hej! Nie wiedziałem gdzie to dać, a że tutaj jestem najczęściej to zakładam ten temat tutaj. Dlaczego zapisujecie coś swoim pismem/językiem, a nie na przykład alfabetem łacińskim jak to mamy my Polacy w zwyczaju?
Ja piszę w moim piśmie lub (rzadziej) języku, żeby (najważniejsze) nikt nie odczytał mojego pamiętnika. Dlatego, że lubię to robić i ładnie to wygląda. Bo lubię być inny i pisanie alfabetem łacińskim jest dla mnie nudne... xD A wy? Jakie macie powody?
Pozdrawiam! :)
  •  

tob ris tob

Bo jak pokazuję komuś tekst zapisany po dwuokniańsku, to pyta się: "Rosyjski?". Muahahaha, mistrz zła.
Dzień dobry :-)
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Remo :] w Czerwiec 02, 2012, 11:09:47
Bo lubię być inny
HIPSTERĘ
Cytat
a nie na przykład alfabetem łacińskim jak to mamy my Polacy w zwyczaju?
Cyrylica jedynym słusznym sposobem zapisu języka polskiego :D


Hm, chyba efekt nudy z tymi pismami. Zazwyczaj na religii coś bazgram i tak kolejne pismo leci. Coś udoskonalam itd. :D
Języki lubię, uznałem, że fajnie będzie stworzyć coś swojego. Fajne jest nadawanie językowi charakteru, akcentu, ideologii, etymologii, innych fajnych pierdołek, dzięki którym rozwijamy swoją wyobraźnię. (No i wiedzę)

тобрiстоб, true story xD
The n-word
  •  

CookieMonster93

Tworzenie własnych języków ma wieeele zalet. Jest to pewnego rodzaju ucieczka w świat fantazji, nie żeby mi było źle na normalnym świecie, ale fajnie jest pofantazjować. :) Poza tym na pewno jest to rozwijające zajęcie, można się podczas tego wiele nauczyć. Poza tym fajnie jest, gdy można stworzyć coś dokładnie tak, jak mi się to podoba.

A dlaczego to robię? Sam nie wiem, lubię to po prostu. Zawsze lubiłem obce języki, a że nie mam możliwości w małym mieście uczenia się ich (co się zmieni, jak pójdę na filologię po wakacjach ^^), to chyba po prostu tworzę je, bo mam potrzebę "obcowania" z innymi językami.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Rémo

Z tego co widzę to chyba każdy conlanger lubi języki obce. :)
Pozdrawiam! :)
  •  

Henryk Pruthenia


żuwaczky

Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 25, 2012, 21:55:14...
wut?

Jak tak porządnie tworzyłem te języki, to miałem 15 lat i uważałem że to jest fajne, mądre i szalone hobby.

  •  

Vilène

Cytat: zavackŷ w Czerwiec 25, 2012, 22:04:12
Jak tak porządnie tworzyłem te języki, to miałem 15 lat i uważałem że to jest fajne, mądre i szalone hobby.
Ta, a teraz okazało się, że jest zbyt mainstreamowe... :(
  •  

Mścisław Bożydar

Czasami conlang jest efektem jakiegoś "natchnienia", pod wpływem chwili bierze się kartkę i ołówek.
Czasami na "potrzeby" jakiegoś świata lub społeczności (na przykład alqualondin)
A czasami po to, żeby móc dla siebie samego coś zakodować (moje slavlangi i snuć)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

żuwaczky

Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 25, 2012, 22:08:13
Cytat: zavackŷ w Czerwiec 25, 2012, 22:04:12
Jak tak porządnie tworzyłem te języki, to miałem 15 lat i uważałem że to jest fajne, mądre i szalone hobby.
Ta, a teraz okazało się, że jest zbyt mainstreamowe... :(
Nie, a to dlatego, że
Cytat: Mścisław Kulmatycki w Czerwiec 25, 2012, 22:09:48
Czasami conlang jest efektem jakiegoś "natchnienia", pod wpływem chwili bierze się kartkę i ołówek.
Czasami na "potrzeby" jakiegoś świata lub społeczności (na przykład alqualondin)
A czasami po to, żeby móc dla siebie samego coś zakodować (moje slavlangi i snuć)
  •  

Mścisław Bożydar

Kuba, Ty weź się nad sobą zastanów, bo ostatnio zbyt często się zgadzamy ;-)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia


Aureliusz Chmielewski

Cytat: Henryk Pruthenia w Czerwiec 25, 2012, 22:40:58
Jak nic, Multi Multi!
Też chciałbym mieć własnego pokemo... multi :<
The n-word
  •  

żuwaczky

Cytat: Mścisław Kulmatycki w Czerwiec 25, 2012, 22:31:57
Kuba, Ty weź się nad sobą zastanów, bo ostatnio zbyt często się zgadzamy ;-)
Na szczęście dalej nie jestem za prawakami ;p
  •  

QRSGN

Swoim pismem pisać lubię, bo jest przystosowane do mnie; piszę ręką lewą, więc i pismem odprawostronnym pisze mié się godniej'wy - poza tym, moje pismo łączy - na moje - estetykę i ekonomię - pisze mié się nim szybciej, a wygląda to schludniej.
Dlaczego je w ogóle stworzyłem? - od zawsze fascynowały mnie różne sposoby zapisu wyrazów - dlatego poznając je, tworzyłem swój, odpowiadający moim potrzebom i gustowi.
Jeśli chodzi zaś o conlanżenie - podobnie jest jak z pismem - fascynuje mnie mnogość sposobów na wyrażanie; fascynują mnie języki - fascynuje mnie to, że i ja mogę sposób widzenia i wyrażania kreować, więc to robię, tworząc swój na to sposób.
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •