Ciekawe zasłyszane formy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Październik 04, 2011, 03:26:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jątrzeniot

Może to nie jest jakieś super odkrywcze, ale zauważyłem, że bodaj najpopularniejszym i najbardziej charakterystycznym odstępstwem od normy językowej na Kaszubach i Kociewiu jest twarda wymowa [k'], [g'] typu kedy, take, druge. Mówi tak mnóstwo osób stamtąd, również takich, które słowa nie znają po kaszubsku czy kociewsku.
  •  

Towarzysz Mauzer

To może być jakaś nadpoprawna reakcja na kaszubską palatalizację typu czidë, taczi, drudżi?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Jątrzeniot

Tak właśnie to sobie tłumaczę.
  •  

Henryk Pruthenia

Ciekawy zapis:
«teraz jest natłok pseudo fanow wiec lepiej poczekac...szybko tego filmu z kina nie usunal...»

Ghoster

#304
[...........]
  •  

Jątrzeniot

  •  

Wedyowisz

Cytat: Ghoster w Wrzesień 28, 2012, 16:24:06
Nosówkel możnaby zaczalć zapisywać poprzez ligaturel z "l". xd

<ęł> w miejsce wygłosowego <ę> jeszcze chyba nie miałem okazji widzieć (ciekawe, czemu...), za to regularnie widuję w tej pozycji nadpoprawne <ę> zamiast <e> (bo [on] nie istnieję itp.).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pingǐno

Cytat: Jątrzeniot w Wrzesień 28, 2012, 18:14:25
À propos:



xDD

A moja nauczycielka od historii/WoSu mówi [pɔːska]. I tak chyba wszędzie u niej [l] tworzy iloczas. xP
  •  

MrVassil

Na YT usłyszałem jakąś nadhiperpoprawność, poza zachowaniem wszystkich nosówek, również wygłosowego ę (też tam gdzie go nie powinno być) zauważyłem cį /ʨiɰ̃/, zamiast ci oraz dobrỹ /dɔbrɨɰ̃/ zamiast dobry.
  •  

Todsmer

Mi zdarza się mówić "do widzeniam", więc nie jest to jakieś najdziwniesze.
  •  

Wedyowisz

Jestę inteligętę, a tǫ zobowiązuję.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Mój rómmejt (pochodzący z okolic Garwolina) mówi konsekwentnie "chódź" zamiast "chodź". Regjonalizm?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Pingǐno

Też u niektórych to słyszałem, choć i ja czasem mówię, lecz w znaczeniu chodzić -> chódź. ;P

Albo po prostu przesunięcie całkiem samogłoski, gdzie to często się spotyka. ._.
  •  

spitygniew

Ja mam "chodź", ale "ogól się".
P.S. To prawda.
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •