Budinos Arzamazowa i alfabet Mołodcowa

Zaczęty przez Hapana Mtu, Wrzesień 20, 2013, 03:05:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

Hapana Mtu

Nieprzeglądającym ostatnich zmian na naszej wiki śpieszę donieść, że udało mi się dowieść do z grubsza finalnego stanu artykuł o aktualnej wersji języka Budinos (w znacznej mierze jest to tłumaczenie mojego licencjatu pisanego po węgiersku). W każdym razie zachęcam do przejrzenia, można znaleźć tam trochę ciekawostek.

W artykule znajduje się też odnośnik do mojej analizy dwóch tekstów po budinosku, z których jeden nosi tytuł wyraźnie wskazujący na ingerencję sił wyższych, a dokładniej muzy językotwórstwa. Również i tu nie brakuje smaczków.
Spoiler
Złota budinoska homonimia:
Tulkan emiksio [...] [tulkada]
Ptaka~pióra były~całowały [...] ptaki~pióra.

Mieszanie czasów świadka i nieświadka oraz słowa, które znaczą co innego niż wedle słownika:
Gdy ptak~pióro znów przyleciał, ona złapała go [na moich oczach] i zamknęła w sól [czego się tylko domyślam].
Ptak~pióro już nie latał [czego byłem świadkiem], a tylko latanie [jak wnioskuję] było sensem jego chleba. Ptak~pióro umarł [na moich oczach]. Kobieta straciła ptaka~pióro [to wiem] i straciła też chlebosens [to też wiem]. I wtedy śmierć zapukała do jej drzwi [a w każdym razie tak mi się zdaje].


Z wersji rosyjskiej tekstu dowiadujemy się, że chleb to życie, a sól to klatka. Znowu ta homonimia...
[Zamknij]
Pozostając w tematach ugrofińskich pochwalę się jeszcze innym moim tłumaczeniem dotyczącym alfabetu Mołodcowa, który był bodajże najodważniejszą i najbardziej nowatorską cyrylicą na poważnie używaną do zapisu języka niesłowiańskiego (choć oczywiście nie utrzymał się w użyciu...), a przy okazji może dostarczać inspiracji twórcom polskich cyrylic.

Komentarze? Uwagi? Propozycje?
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Feles

Cytat
Z wersji rosyjskiej tekstu
dowiadujemy się, że chleb to
życie, a sól to klatka. Znowu ta
homonimia...
Witamy was życiem i klatką!

A poważnie: dobra robota.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Hapana Mtu

#2
Małe ogłoszenie - w przyszłym tygodniu w ramach ogólnouniwersyteckiego seminarium poświęconego typologii języków mam referat o języku Budinos (czwartek 17:15-18:45, kampus Uni. Warszawskiego, budynek polonistyki [południowo-wschodni róg kampusu], sala 37; chyba że złamię nogę albo mnie tir rozjedzie, to wtedy nie mam...). Jeśli ktoś chętny, to śmiało może przyjść, postaram się nie przynudzać (choć większość rzeczy będzie się dublowała z tym, co już jest na wiki).
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

CookieMonster93

#3
Ja bym chętnie przyszedł, jeśli nie zostanę przytłoczony ilością prac domowych, których ilość narasta w zastraszającym tempie, mimo że dopiero 5.10. Nie wiem też, jak z dojazdem...

EDIT: jednak odpada... :-( Za długo zajęcia w czw.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Hapana Mtu

#4
To uczucie, kiedy na twoje biurko trafia poważna monografia naukowa cytująca twój artykuł na conlanger.wiki





Jakby kogoś ciekawiło: książka to Język fiński w teorii i praktyce prof. Katarzyny Wojan z UG. Jest też o innych conlangach wzorowanych na fińskim i krewniakach: samboce, nasice, quenyi, pandunii i kënta-käxli.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Pluur

  •