Dźwięk, którego nawet IPA nie zna (chyba)

Zaczęty przez Pingǐno, Lipiec 28, 2012, 01:13:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pingǐno

Chciałem tylko się spytać... W razruhskim mam pewien dźwięk.
Jutro wyślę nagranie.
Dźwięk zapisuję ja w ten sposób:
[kt] albo tak (to definitywnie chyba bardziej pasuje): [tk] (chociaż w razruhskim zapisuje się "kt"). Nie znając się aż tak na fonologii, powiem tak: artykułuje się je w dwóch miejscach jednocześnie: na dziąśle oraz podniebieniu (miękkim). Możliwe, że to połączenie [c] i [t].
Jak można określić takie połączenie dwóch zwartych spółgłosek? :o
  •  

Jątrzeniot

Jest to chyba po prostu dźwięk o dwóch miejscach artykulacji/podwójnej artykulacji (istnieje taka kategoria). Zapisałbym to jako [k͡t] (k i t objęte łuczkiem). Co prawda mam trudności z wymówieniem takiego połączenia, ale podobno istnieje już [k͡p] (http://en.wikipedia.org/wiki/Voiceless_labial-velar_stop) więc czemu i [k͡t] miałoby nie móc się w jakimś języku pojawić...
  •  

Pingǐno

  •  

Noqa

Żaden ze mnie ekspert, ale dla mnie to bardziej brzmi jak [ɖ]
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pingǐno

Cytat: Noqa w Lipiec 28, 2012, 13:35:38
Żaden ze mnie ekspert, ale dla mnie to bardziej brzmi jak [ɖ]

Ups, chciałem zacytować, a pochwaliłem xd

Wypowiedziałem głoskę bezdźwięczną i wcale nie retrofleksyjnie.
  •  

Noqa

Czekaj, taki dźwięk jak załączony to może jest?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pingǐno

Cytat: Noqa w Lipiec 28, 2012, 15:16:20
Czekaj, taki dźwięk jak załączony to może jest?

Nie do końca zrozumiałem twojego zdania xP

To brzmi tak samo, tylko z retrofleksją. :P
  •  

Noqa

Aha, to ja już nie wiem. Ja tam u ciebie słyszę tylko retrofleksyjne d, ale może ktoś inny się lepiej zna.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Dla mnie to brzmi bardziej jak duńskie zwarcie krtaniowe (niepełne) + t :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pingǐno

Cytat: CookieMonster93 w Lipiec 31, 2012, 13:53:48
Dla mnie to brzmi bardziej jak duńskie zwarcie krtaniowe (niepełne) + t :-)
Duńskie zwarcie krtaniowe? :P
Znaczy, tego [k] mało słychać, bo [t] jest w tej głosce istotniejsze.
  •  

Ghoster

#10
[...........]
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#12
[...........]
  •  

CookieMonster93

Nie ma procesu, który został opisany, nazwany i występuje w języku duńskim? Hmm... ciekawe. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

Cytatwhich in its most common form is a kind of creaky voice (laryngealization), but may also be realized as a glottal stop, above all in emphatic pronunciation.

Artykulacja skrzecząca alofoniczna z zatrzymaniem krtaniowym to nie żadne niepełne zwarcie krtaniowe.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •