Konstrukcje posesywne

Zaczęty przez deepfreeze, Sierpień 15, 2012, 16:11:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

deepfreeze

W przeważającej większości języków naturalnych, z którymi miałem do czynienia w celu wyrażenia posiadania rzeczownik posiadający jest oznaczony, rzeczownik posiadany zaś nie. W języku polskim jest to dopełniacz (dom Pawła, rower Jacka itd.). Czy spotkał się ktoś z was z odwrotnością, tzn., że oznaczany jest rzeczownik posiadany zaś posiadający jest w przypadku niezależnym?
  •  

Henryk Pruthenia

W natlangach się nie spotkałem, ale w języku nesdotirskiém mam takie coś. Co ciekawe, występują obie konstukcje.

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

"odwrotnie" jest chociażby po węgiersku, przy czym różnica nie polega tu na różnicy przypadków, bo zarówno posiadacz, jak i posiadane mogą być wyrażone tym samym przypadkiem - mianownikiem [chociaż posiadający czasem przyjmuje końcówkę celownika, a nawet jeśli nie, to można to rozpatrywać jako nie tyle "czysty" mianownik, co elizję końcówki celownika, zresztą kiedyś zaznaczało się to apostrofem], a na tym, że posiadane ma sufiks dzierżawczy.

Péter autója, gdzie -ja jest sufiksem dzierżawczym trzeciej osoby l.poj.
kiedyś zapisano by to tak: Péter' autója, przy czym wtedy chyba nie było jeszcze samochodów. ;)
forma pełna wygląda tak: Péternek az autója, gdzie -nAk jest końcówką celownika, a az - przedimkiem określonym. tej pełnej formy używa się przy konstrukcjach wielokrotnie złożonych, np. Péter barátnak az autója 'samochód przyjaciela Piotra'.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Silmethúlë

Używali kiedyś apostrofów do oznaczania takiego semi-posesywu?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Silmethúlë w Sierpień 15, 2012, 17:10:38
Używali kiedyś apostrofów do oznaczania takiego semi-posesywu?

tak, podobnie jak do oznaczania przedspółgłoskowej wersji przedimka az, czyli a', skróconej wersji zaimka ez 'ten' we wszystkich przypadkach - e' - i skróconej wersji spójnika és 'i': 's. np. tu:


K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Pingǐno

Oh, ciekawe. Właściwie taka konstrukcja jest dosyć nieekonomiczna. ;P

Zastanawia mnie też coś podobnego, jak mam w razruhskim: czyli oznaczenie rodzaju dla rzeczownika posiadającego, jak i rodzaju rzeczownika posiadanego. W jakichś językach ziemskich takie cuś jest? Np. mówimy "moja piłka", ale zaimki osobowe w polskim mają trzy rodzaje jedynie w trzeciej osobie.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Pingǐno w Sierpień 15, 2012, 19:23:01
Oh, ciekawe. Właściwie taka konstrukcja jest dosyć nieekonomiczna. ;P

hm? przecież Péter autó-ja jest tak samo długie morfemicznie, jak auto Piotr-a...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Pingǐno

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Sierpień 15, 2012, 19:27:35
Cytat: Pingǐno w Sierpień 15, 2012, 19:23:01
Oh, ciekawe. Właściwie taka konstrukcja jest dosyć nieekonomiczna. ;P

hm? przecież Péter autó-ja jest tak samo długie morfemicznie, jak auto Piotr-a...
Aaj, nie o taką ekonomiczność mi chodziło. :p
Znaczy, zuego użyłem słowa - miałem na myśli przydatność.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Pingǐno w Sierpień 15, 2012, 19:30:55
Znaczy, zuego użyłem słowa - miałem na myśli przydatność.

nadal nie widzę różnicy...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

Raczej chodzi o to, że jeśli przyjdzie co do czego, to prędzej będzie trzeba odmienić przedmiot posiadany, a posiadacz będzie sobie stał tak bezczynnie nieodmieniony. ;-)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Silmethúlë

Ale w aglutynacyjnych można spokojnie odmieniać i dołączać taką końcówkę posesywną. Domyślam się, że węgierski tak sobie radzi. Wtedy ciągle nie ma żadnych utrudnień w używaniu.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Silmethúlë w Sierpień 15, 2012, 20:06:27
Ale w aglutynacyjnych można spokojnie odmieniać i dołączać taką końcówkę posesywną. Domyślam się, że węgierski tak sobie radzi. Wtedy ciągle nie ma żadnych utrudnień w używaniu.

oczywiście: Péter autójában 'w aucie Piotra'.


Cytat: Feles w Sierpień 15, 2012, 19:55:53
Raczej chodzi o to, że jeśli przyjdzie co do czego, to prędzej będzie trzeba odmienić przedmiot posiadany, a posiadacz będzie sobie stał tak bezczynnie nieodmieniony. ;-)

no i co, niech poczywa sobie.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Wedyowisz

Cytat: Silmethúlë w Sierpień 15, 2012, 20:06:27
Ale w aglutynacyjnych można spokojnie odmieniać i dołączać taką końcówkę posesywną. Domyślam się, że węgierski tak sobie radzi. Wtedy ciągle nie ma żadnych utrudnień w używaniu.

Markierowanie na głowie ocieka-APPL.INSTR-3sgfO zajebistość!
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •