Rumuński

Zaczęty przez Widsið, Wrzesień 02, 2012, 18:12:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

Serpentinius

Cytat: Widsið w Maj 14, 2013, 16:19:51
Da oznacza "tak", a și (< łac. SĪC) przybrało znaczenie spójnika współrzędnego "i". Gdyby Dante wiedział, że rumuński jest językiem romańskim, obok języków oc, oïl i si musiałaby się pojawić także grupa języków da, bo nic nie wskazuje na to, żeby derywat SĪC był kiedykolwiek używaney w znaczeniu "tak", ani że derywaty HOC lub HOC ILLE w ogóle się w rumuńskim pojawiły, bo zarówno òc jak i oui kalkują języki celtyckie.

No ok, ale piszesz o literackim języku czy o potocznym? Mój ojciec pracował pół roku w Rumunii i twierdzi, że mówią Si zamiast Da. Może to też jest zabieg romanizowania języka potocznego.
  •  

Wedyowisz

Cytat: tqr w Maj 14, 2013, 16:52:12
Ciekawe, czy są w rumuńskim jakiekolwiek ślady ,,tak" sprzed najazdu Słowian. O ile w ogóle takie słowo wtedy istniało.

W łacinie chyba partykuła twierdząca nie była jakoś mocno zgramatykalizowana, różne warianty ludowe utworzyły sobie ją po swojemu.

Ciekawe, czego się używa(ło) w arumuńskim, istrorumuńskim, meglenorumuńskim (oraz dalmatyńskim, istriockim) Wcale mobilny ludek był z tych Wołochów, btw.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

Cytat: Gubiert w Maj 14, 2013, 17:32:53
W łacinie chyba partykuła twierdząca nie była jakoś mocno zgramatykalizowana, różne warianty ludowe utworzyły sobie ją po swojemu.
No właśnie, zastanawia mnie, co sobie wytworzyli przed najazdem Słowian. Chyba, że to da to dackie :)
  •  

Widsið

Cytat: Serpentinius w Maj 14, 2013, 16:55:20
[No ok, ale piszesz o literackim języku czy o potocznym? Mój ojciec pracował pół roku w Rumunii i twierdzi, że mówią Si zamiast Da. Może to też jest zabieg romanizowania języka potocznego.
Pierwsze słyszę o czymś takim, znajomi Rumuni i wykładowczyni z Alba Iulia też nie mają o tym pojęcia. Niemniej, și ma miliard znaczeń, być może w którymś się pojawiło w mylącym kontekście.
  •  

Wedyowisz

Cytat: tqr w Maj 14, 2013, 20:30:16
Cytat: Gubiert w Maj 14, 2013, 17:32:53
W łacinie chyba partykuła twierdząca nie była jakoś mocno zgramatykalizowana, różne warianty ludowe utworzyły sobie ją po swojemu.
No właśnie, zastanawia mnie, co sobie wytworzyli przed najazdem Słowian. Chyba, że to da to dackie :)

Wcale nie takie pewne jest, że była jakakolwiek styczność/ciągłość między populacją dackojęzyczną a wschodnioromańskojęzyczną na terenie obecnej Rumunii (tak ruchliwy etnos jak Wołosi — nawet w Tesalii mieli państwo! — mógł skolonizować te tereny parę wieków po tym, jak po Dakach wszelki słuch zaginął, asymilując np. lokalnych Słowian). Za to można zauważyć wertując słownik, że rumuński ma sporo zbieżności leksykalnych z albańskim, więc ,,dziwne" słowa w rumuńskim może tłumaczyć jakiś substrat albanoidalny/południowobałkański.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

Albański na pewno nie pochodzi z terenów obecnej Albanii, więc jedno z drugim wcale się nie wyklucza. Zdaje mi się zresztą, że rekonstruuje się rodzinę tracko-dacką, co by nawet pasowało (zakładając, że Albańczycy pochodzą od Traków czy innego takiego ludu).
  •  

Wedyowisz

Cytat: tqr w Maj 14, 2013, 22:03:40
Albański na pewno nie pochodzi z terenów obecnej Albanii, więc jedno z drugim wcale się nie wyklucza.

Pijesz do jakoby braku rodzimego rolniczego i rybackiego słownictwa?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

+ teoria o Albańczykach jako pasie rozdzielającym grupę bułgarską od serbsko-chorwacką. To wydaje się mieć sens, nie?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

Cytat: Towarzysz Mauzer+ teoria o Albańczykach jako pasie rozdzielającym grupę bułgarską od serbsko-chorwacką. To wydaje się mieć sens, nie?

W ogóle podziały i antagonizmy między Słowianami to albańska robota.

Poważniej, nie wiem, tam nie ma i tak kontinuum? (te jakieś torlackie, nie torlackie z półobumarłymi przypadkami). Chyba że to jakieś wtórne. Nie widzę, czemu miałoby to być konieczne.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

Cytat: Gubiert w Maj 14, 2013, 23:03:37
Pijesz do jakoby braku rodzimego rolniczego i rybackiego słownictwa?
Raczej do powszechnie występującego nazewnictwa słowiańskiego na terenie dzisiejszej Albanii.
  •  

Wedyowisz

Cytat: tqr w Maj 15, 2013, 00:45:14
Cytat: Gubiert w Maj 14, 2013, 23:03:37
Pijesz do jakoby braku rodzimego rolniczego i rybackiego słownictwa?
Raczej do powszechnie występującego nazewnictwa słowiańskiego na terenie dzisiejszej Albanii.

To jak w Romynii. Albania i oważ to jawne wymysły żydokomunomasonerii dla pognębienia Słowian. (Chyba muszę iść spać.)
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Cytat: tqr w Maj 14, 2013, 22:03:40
Albański na pewno nie pochodzi z terenów obecnej Albanii, więc jedno z drugim wcale się nie wyklucza. Zdaje mi się zresztą, że rekonstruuje się rodzinę tracko-dacką, co by nawet pasowało (zakładając, że Albańczycy pochodzą od Traków czy innego takiego ludu).
Jest ciekawa teoria, jakoby Albańczycy to dawni niezromanizowani Dakowie, którzy mieli szczęście znaleźć się poza zasięgiem rzymskiego limesu - choć z drugiej strony, wersja o niedackim pochodzeniu Rumunów tez jest wcale przekonująca, wystarcza pobieżny rzut na mapę Rumunii by przekonać się, że nazwy słowiańskie występują praktycznie na całym jej obszarze, zresztą Bułgarzy mieszkali w czasach historycznych na terenie Wołoszczyzny i vice versa, więc dzisiejsze ostre rozgraniczenie tych grup jezykowych nie jest wcale dawne. A wracając do Albańczyków, na pewno nie pochodzą oni od Ilirów, jako że jezyk tych drugich był najwyraźniej kentumowy. A zresztą, może nie ma czegoś takiego jak jedni przodkowie Albańczyków, skoro w ich języku bodaj niecałe dziesięć procent (!) słownictwa kontynuuje bezpośrednio praindoeuropejski, a reszta to łacińskie, słowiańskie, greckie i inne pożyczki?

W ogóle mam wrażenie, że te Bałkany to od zawsze był kocioł Europy... A z tego co wiem, Eliade napisał całą książkę o pochodzeniu Rumunów, trza by kiedyś się za nią wziąść.
P.S. To prawda.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatJest ciekawa teoria, jakoby Albańczycy to dawni niezromanizowani Dakowie, którzy mieli szczęście znaleźć się poza zasięgiem rzymskiego limesu - choć z drugiej strony, wersja o niedackim pochodzeniu Rumunów tez jest wcale przekonująca
Tutaj znalazłem stary, ale całkiem ciekawy artykuł a propos dacko-mezyjskiej teorii o wspólnym pochodzeniu Rumunów i Albańczyków. Są argumenty z toponimii i przemian fonetycznych z niej, ale też z charakteru pożyczek łacińskich w albańskim.

Co do nazw słowiańskich, cóż, podobnym kotłem były za Turka Kosowo, Metochia czy Macedonia, kiedy miały miejsce największe wędrówki Serbów i Albańczyków - tam również różne etnosy występowały obok siebie bez dominacji żadnego z nich.

A gdzie na Bałkanach występuje największa dominacja nazw łacińskich? Latynizmy w toponimii są tu strasznie chimeryczne - jako że język ów był z importu, większość toponimów była wcześniejsza, rdzenna, i jakże tu śledzić pochodzenie Rumunów? Ma ktoś na to jaki przystępny artykuł?

Znalazłem zresztą też gramatykę historyczną, która próbuje odtworzyć język proto-albański; tak czy owak, zamierzam się do jakiegoś balkanlanga, tylko niech nadejdzie sesja ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

CytatZnalazłem zresztą też gramatykę historyczną, która próbuje odtworzyć język proto-albański; tak czy owak, zamierzam się do jakiegoś balkanlanga, tylko niech nadejdzie sesja ;).
To da się stworzyć prajęzyk bazując tylko na jednym języku pochodnym?

Aha, i podczas wydzielania wyleciał fragment mojego postu (chyba) na temat:
CytatMoim zdaniem Albańczycy to niedoromanizowani Trakowie albo Dakowie.
  •  

Feles

Cytat: tqr w Maj 16, 2013, 13:25:49
CytatZnalazłem zresztą też gramatykę historyczną, która próbuje odtworzyć język proto-albański; tak czy owak, zamierzam się do jakiegoś balkanlanga, tylko niech nadejdzie sesja ;).
To da się stworzyć prajęzyk bazując tylko na jednym języku pochodnym?
Właściwie to na dwóch językach, bo mamy jeszcze proto-proto-albański.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •