Menu główne

Finis Kynos

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Listopad 10, 2018, 00:48:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

#60
Co do Dewii, przypominam tylko ;P:
Cytat: Ja, Epizod 2Na oceanie Muria ma parę wysepek i... niedawno odkrytą Dewię, w której całe murskie klasy wyższe widzą wielką drugą szansę. Na wybrzeżu wielkiej Dewii powstało już kilka niewielkich murskich osad, a do stolicy, Watan, dobiły ostatnio statki z kilkoma przybyszami z odległej Pojki...
A to jest stan na rok zerowy :). Więc Canisie, Henryku, tak łatwo nie będzie. Jak w 91. wieku Muria się dobrze już usadowi w Szurze i Dewii, rywalizacja stanie się potrójna i trzeba to będzie jakoś rozwiązać. - Choć zdaję sobie oczywiście sprawę, że jeżeli chodzi o zachód kontynentu, Neszja i Tangia mają geograficzną przewagę przez bliskość metropolii.

Jeśli doszłoby do traktatu neszyjsko-tangijskiego dzielącego świat na pół, to Muria niewiele by sobie z niego robiła.

@Canis, Jako że widzę, że nie za bardzo pamiętasz kyońską geografię, to przypomnę, że Szur, którego kolonizację jakiś czas temu opisywałem bezpośrednio graniczy z Buanią (zaraz na południe od niej).

EDIT: A propos ostatniej aktywności Canisa na wiki. Nie umówiliśmy się, że na wiki opisujemy stan na rok 8973? Bo z jednej strony głupio, żeby to co się dzieje później było tylko na forum, ale z drugiej też niefajnie, żeby był na wiki bajzel - bo ja mam np. w artykułach o Murii, Szurze i Pojce mam opisany stan z 8973, a Canis przyłączył już na wiki Buanię do Tangii, mimo że stało się to, jak rozumiem, już po tej dacie.
  •  

Canis

#61
Cytat: Spiritus w Luty 14, 2020, 15:43:26
Co do Dewii, przypominam tylko ;P:A to jest stan na rok zerowy :). Więc Canisie, Henryku, tak łatwo nie będzie. Jak w 91. wieku Muria się dobrze już usadowi w Szurze i Dewii, rywalizacja stanie się potrójna i trzeba to będzie jakoś rozwiązać. - Choć zdaję sobie oczywiście sprawę, że jeżeli chodzi o zachód kontynentu, Neszja i Tangia mają geograficzną przewagę przez bliskość metropolii.

Jeśli doszłoby do traktatu neszyjsko-tangijskiego dzielącego świat na pół, to Muria niewiele by sobie z niego robiła.

@Canis, Jako że widzę, że nie za bardzo pamiętasz kyońską geografię, to przypomnę, że Szur, którego kolonizację jakiś czas temu opisywałem bezpośrednio graniczy z Buanią (zaraz na południe od niej).

EDIT: A propos ostatniej aktywności Canisa na wiki. Nie umówiliśmy się, że na wiki opisujemy stan na rok 8973? Bo z jednej strony głupio, żeby to co się dzieje później było tylko na forum, ale z drugiej też niefajnie, żeby był na wiki bajzel - bo ja mam np. w artykułach o Murii, Szurze i Pojce mam opisany stan z 8973, a Canis przyłączył już na wiki Buanię do Tangii, mimo że stało się to, jak rozumiem, już po tej dacie.

Rozdzieliłbym dwie rzeczy: kwestię Szuru, i kwestię tego, co wypisuję na Wiki.

Zacznę od kwestii Szuru. Na głównej stronie masz tę mapę:

Jest Pinu, na południe jedno państwo na niebiesko, a zaraz poniżej od niego, na zielono państwo, które znalazło się na projektowanych przeze mnie mapach:

Nie zwracajcie uwagi na złe oznakowanie gór i niektórych kształtów, mapa jest na bazie Kyonu wygenerowanego w SpaceEngine 0.972 a nie 0.973, bo 0.973 po prostu nie działa na współczesnych sterownikach graficznych :/ a jest różnica niestety między 0.972 a 0.973 w tym jak Kyon jest generowany
Więc... jeżeli to zielone to nie Szur (kij wie co to jest, przecież do tej mapy nie ma nawet legendy), to nie wiem co to jest, i gdzie jest Szur.

Podobnie państwo Neszów Henryka: https://jezykotw.webd.pl/wiki/Pa%C5%84stwo_Ne%C5%A1%C5%A1%C3%B3w
Nie ma ani jednej mapy, która by pokazywała gdzie to na tle całego Kyonu jest. Jest jeden kontynent, więc się domyślam na podstawie tych skrawków w rozdziale poetycko zatytułowanym "2", no ale wiecie.
EDIT: no dobra, jeszcze dalej jest przepołowiona mapa Kyonu, niech będzie.

Także w tej kwestii gorąca prośba ode mnie, zaktualizujcie podstawowe artykuły na wiki, jeżeli to nie będzie dla was problem, jeżeli coś uległo zmianie na podstawie rozmów na forum czy Discordzie, gdzie indziej.

Co do drugiej kwestii, Spiritus, chciałbym się doczepić do "nie umówiliśmy się, że na wiki opisujemy stan na rok 8973?", bo ciężko powiedzieć patrząc po artykułach czy się na coś umówiliśmy, ale co do meritum przyznaję Ci rację. Wystrzeliłem trochę z tą Tangią. Na Kyonie, szczyt rozwoju miał odpowiadać jakoś wiekowi XV, choć jakieś konstrukcje typu silnik parowy były wspominane w założeniach od samego startu, to były to ciekawostki inżynieryjno-"alchemiczne", nie norma. Ja natomiast opisałem poziom cywilizacyjny pasujący aż do lat 1650-1750, po prostu dawało to inspirację do tworzenia, jako zwyczajnie ciekawsza epoka, Tangia była całkiem samodzielna w swoim obszarze, a założyłem że w razie potrzeby zawsze można się cofnąć... planowałem załatwić to przez komentarz na początku artykułu, że opisywany rok jest inny niż w pozostałych artykułach, i nie przeszkadzać twórczości. Są z tym jednak dwa problemy:
1. Pomysł przyłączenia Buanii mnie trochę zaskoczył. Z drugiej strony, umówiliśmy się z Kazimierzem, że to nie było punktowe wydarzenie, tylko płynny proces, który zachodził przez pokolenia
2. Mapa świata i interakcje mogą wyglądać w 1650-1750 trochę inaczej niż w odpowiedniku cywilizacyjnym Ziemi z lat 1450-1550. To nie powinien być aż taki problem akurat dla Tangii (zakładam, że nie miała wtedy Atirai, które od początku było dopisane do Kanisji, ale to tyle), która pozostaje narodem wyspiarskim i nie sądzę by przeprowadzała inwazje czy była poważnie atakowana, ale w szerszej perspektywie to problem
  •  

Canis

Spiritus, rozwiązałem problem przez odpowiednie opisanie swojego artykułu.

Borlach

#63
Tak wgl Spiritus - tak wygląda mapa ras Kyonu



Weź określi jakiej rasy są mieszkańcy Murii i innych ziem Tobie podległych i dodaj to na mapę, bo to bodaj jedyny nie określony jeszcze region świata.
W razie jakiś wątpliwości
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  
    Pochwalone przez: Canis

F1req

#64
Cytat: Henryk Pruthenia w Styczeń 29, 2019, 11:10:28
Panowie!
Jako, że nasz świat musi ruszyć do przodu z technologią, przygotowałem krótką listę wynalazków, które przyjdzie nam odkryć. Same wynalazki, chciałbym, by były rozlosowane pomiędzy chętnych, lub po prostu zaklepane.
A mi przypadnie coś z wynalazków? xd
  •  

Henryk Pruthenia

Raczej peryferyjne :P

Jak masz jakieś pomysły :P

F1req

#66
Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 24, 2020, 00:07:07
Jak masz jakieś pomysły :P
Chciałbym coś z prądem elektrycznym i z militariami po pierwsze, może wynalazki ohma? miotacz ognia (to bardzo chce), może jakiś karabin? zapalniczka, zapałki, esperanto, coca cola XD, witaminki, pasteryzacja, TNT, lampa naftowa, nawozy, braille, rachunek różnicowy, jod, ropa. Chociaż pomarzyć można xD Jeśli przesadziłem lub coś ci się nie podoba to napisz.
  •  

Borlach

#67
Tak w ogóle jeśli chodzi o rasy Kyonu, to z uwagi na geograficzny podział "rasy żółtej" tak naprawdę na 2 części (jedna na Todsmerszczyźnie, druga na Wschodzie, plus część Ajdyniriany). proponowałbym podzielić ją i jakoś rozróżnić, na przykład na "Azjatów" zamieszkujących jedną część i "Indian/Rdzennych Amerykanów" mieszkających tę drugą.

Indianie chyba bardziej pasowaliby na Wschodnie, a Azjaci na Todsmerszczyźnie
EDIT: rasę czarną też można by podzielić na ludy bardziej afrykańskie, mieszkające w Ajdynirze, i ludy drawidyjsko-papuasko-aborygeńskie zamieszkujące dżungle między Siedmiomieściem, Ajdynirianą a Murią, czy to na mapie, czy to w opisie rasy czarnej na naszej wiki
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Borlach

#68
Tak bym to widział:



ZMIANY:
1. wprowadzono różnice w oznaczeniu "azjatyckiej rasy żółtej" i "indiańskiej rasy żółtej"
2. lekko zmieniono kolor rasy ajniadzkiej
3. dodano trochę ajniadzkich górali w Górach Pochodzenia, oraz lud ajniadzkiego pochodzenia w Ajdynirze i na archipelagu wysp na Wschodzie (mam co do nich kilka pomysłów)
4. dodano na mapę należącą do Erutii wyspę Rybia
5. dodano ludzi na należąca do Tangii wyspę Atirai

@Spiritus proszę o oznaczenie Murii i jej kolonii
Spoiler
[Zamknij]

@Canis
proszę o kontrolę i komentarz co do Atirai. Założyłem, że Tangijczycyt będą głównie na południowym wybrzeżu - jak nie, możesz/mogę zmienić
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

1. Dobry pomysł z Atirai, jak pisałem o niej na Wiki, mimo przynależności do Tangii, ona ma mieć bardziej dewijski charakter.
2. Ja pracuję nad Tangią z lat ok. 9500, nie 8900, nie wiem czy T. miała już Atirai w roku wspólnym, który pewnie obowiązuje na Twojej mapie. Tym bardziej mapa jest poprawna.
3. Udało mi się ogarnąć trik jak odpalić Space Engine 0.9.7.3! Znowu mogę robić zrzuty ekranu i testować ukształtowanie terenu.
  •  

Borlach

Jak się przyjrzysz, to zauważysz, że na tej mapie też jest niewielkie skupisko Tangijczyków, na samym południowym wybrzeżu wyspy. Tak, mapa opisuje raczej rok 8900. Ale może i przed inwazją Tangii na Atirai byłyby tam jakieś skupiska Twoi ludzi? To chyba zależy w dużej mierze od tego, od jak dawna Tangia by o tej wyspie wiedziała.

O, świetnie! Ja próbowałem odpalić Kosmiczny Silnik kilka tygodni temu, ale coś mi się w tym programie popsuło, a nie mam tyle cierpliwości by go naprawiać. Jestem bardzo ciekaw jak wygląda nocne niebo w Ajdynirze, czy są jakieś charakterystyczne konstelacje widoczne w tym regionie, i jak wyglądają na niebie wszystkie 3 księżyce. Bo mamy zdjęcia Lykaona, ale nie widziałem jeszcze skrinów pokazujących pozostałe 2 księżyce na nocnym niebie.

Btw czy możliwa jest jednoczesna obecność wszystkich 3 księżyców na niebie? 
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Todsmer

Księżyce są tutaj: https://jezykotw.webd.pl/wiki/Uk%C5%82ad_planetarny_Kyonu#Ksi.C4.99.C5.BCyce

Natomiast Borlach mam prośbę - możesz wrzucać obrazki na jakiś hosting? Wrzucane z Dyskorda się nie ładują.
  •  

Borlach

Tak, wiem, że księżyce są na wiki. Z ty, że to co jest na wiki nie pokazuje tego, jak tak naprawdę wyglądają one na nocnym niebie. Przynajmniej ja nie potrafię sobie tego wyobrazić bazując tylko na danych z wiki. Przez co mam spore problemy z uwzględnieniem tych 2 mniejszych księżyców w mojej mitologii.

Jak to się nie ładują? Nie jesteś w stanie zobaczyć tych map?
No dobra, następnym razem wrzucę na jakiś hosting.
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

@Borlach - o, faktycznie, teraz widzę.
@Todsmer - mi się ładuje.

I teraz tak. Nowe grafiki!
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:AjdynirJezioro.jpg
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:AjdynirDjyazhoar_POLNOC.jpg
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:AjdynirDjyazhoar_ZACHOD.jpg
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:AjdynirDjyazhoar_POLU.jpg
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:AjdynirDjyazhoar_WSCHOD.jpg - widoczny Kynylagmos!

Wnioski:
1. Nawet mniejszy z księżyców jest stosunkowo dobrze widoczny pod światło, są to jednak dość duże asteroidy i do tego o wysokim albedo
2. O tej porze roku co sprawdzałem to Ajdynirczycy podążając za gwiezdną stroną nieba natrafią na koniec pangei i następnie na Tangię

Canis

#74
Odpowiadajac dalej, czy jest mozliwa jednoczesna obecnosc wszystkich ksiezycow, moim zdaniem tak, dzis na symulacji widzialem obie asteroidy pozornie obok siebie, wiec jak najbardziej.

Kilka dalszych obserwacji.
1. Lykaon jest duzy i jest blisko Kyonu. Jest duzo ciekawszy niz nasz Ksiezyc. Okres obiegu wynosi 20 godzin, wiec leci wokol Kyonu szybciej niz sam Kyon sie obraca. To moze spowodowac, ze Lykaon pojawi sie na niebie dwa razy w ciagu doby, z wielokrotnym wschodem i zachodem. Taka sytuacja jest tez teraz na Marsie.
2. Tarcza Lykaona widziana z Kyonu jest prawie 2x wieksza od tarczy slonca!  Tarcza Ksiezyca jest w przyblizeniu rowna, co powoduje, ze na ziemi sie nad tym nie zastanawiamy, ale tu faktycznie i zacmienia beda duzo czestsze, i tez jest mniejsze ryzyko, ze ludzie nie pokojarza zwiazku miedzy satelita a zacmieniem. Chocby dlatego, ze Lykaon jest aktywny wulkanicznie i sa na nim czerwone kropki swiecace w nowiu. Swietnie tez go widac w dzien, a dzieki bialej powierzchni odbija mnostwo swiatla!
3. Rozmiar i odleglosc Lykaona od Kyonu musi powodowac powazne sily plywowe - od atmosferycznych, przez oceaniczne, po wewnatrzplanetarne, magmowe.