Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia


Torkan

  •  

Spacepunker

Ja czasami mówię ''na wzdłuże'' w opozycji do ''na skróty'' xD
  •  

Siemoród

#1608
Nie mogę się pozbyć wrażenia, że w wyrażeniu "pękać w szwach" jest biernik a nie miejscownik. Zawsze odbieram to jako jako "wszwach" tak jak "wszerz" albo "wdal"
Niech żyje Wolny Syjam!

ZBronk

Cytat: Siemoród w Styczeń 31, 2018, 22:47:35
Cytat: Ainigmos w Styczeń 31, 2018, 12:30:37
Kłopoczyć zamiast kłopotać wskutek tego, że u mnie ostatnia sylaba bezokolicznika wyrównuje się intuicyjnie do ostatniej sylaby alternacyjnej postaci czasownika kłopoczę (od kłopotać).
A winno być kłopocę!
Według SGJP (http://sgjp.pl/leksemy/#255621/k%C5%82opota%C4%87) obie formy są poprawne (aczkolwiek przestarzałe).
  •  

Kazimierz

Cytat: ZBronk w Marzec 17, 2021, 17:26:44
Cytat: Siemoród w Styczeń 31, 2018, 22:47:35
Cytat: Ainigmos w Styczeń 31, 2018, 12:30:37
Kłopoczyć zamiast kłopotać wskutek tego, że u mnie ostatnia sylaba bezokolicznika wyrównuje się intuicyjnie do ostatniej sylaby alternacyjnej postaci czasownika kłopoczę (od kłopotać).
A winno być kłopocę!
Według SGJP (http://sgjp.pl/leksemy/#255621/k%C5%82opota%C4%87) obie formy są poprawne (aczkolwiek przestarzałe).
Tak, ale kłopocę jest właściwsze etymologicznie, a kłopoczę to hiperpoprawne unikanie mazurzenia.
  •  

Dynozaur

Cytat: Kazimierz w Marzec 18, 2021, 07:43:08
Cytat: ZBronk w Marzec 17, 2021, 17:26:44
Cytat: Siemoród w Styczeń 31, 2018, 22:47:35
Cytat: Ainigmos w Styczeń 31, 2018, 12:30:37
Kłopoczyć zamiast kłopotać wskutek tego, że u mnie ostatnia sylaba bezokolicznika wyrównuje się intuicyjnie do ostatniej sylaby alternacyjnej postaci czasownika kłopoczę (od kłopotać).
A winno być kłopocę!
Według SGJP (http://sgjp.pl/leksemy/#255621/k%C5%82opota%C4%87) obie formy są poprawne (aczkolwiek przestarzałe).
Tak, ale kłopocę jest właściwsze etymologicznie, a kłopoczę to hiperpoprawne unikanie mazurzenia.

Cała ta alternacja t:cz jest mocno wtórna i jeszcze do niedawna była ostro tępiona przez normatywistów.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

ZBronk

#1612
Cytat: Dynozaur w Marzec 18, 2021, 18:03:15
Cytat: Kazimierz w Marzec 18, 2021, 07:43:08
Cytat: ZBronk w Marzec 17, 2021, 17:26:44
Cytat: Siemoród w Styczeń 31, 2018, 22:47:35
Cytat: Ainigmos w Styczeń 31, 2018, 12:30:37
Kłopoczyć zamiast kłopotać wskutek tego, że u mnie ostatnia sylaba bezokolicznika wyrównuje się intuicyjnie do ostatniej sylaby alternacyjnej postaci czasownika kłopoczę (od kłopotać).
A winno być kłopocę!
Według SGJP (http://sgjp.pl/leksemy/#255621/k%C5%82opota%C4%87) obie formy są poprawne (aczkolwiek przestarzałe).
Tak, ale kłopocę jest właściwsze etymologicznie, a kłopoczę to hiperpoprawne unikanie mazurzenia.

Cała ta alternacja t:cz jest mocno wtórna i jeszcze do niedawna była ostro tępiona przez normatywistów.
Uzus jest jednak taki, że w NKJP300 forma kłopoce pojawia się raz (u B. Jasieńskiego) a kłopocze 30 razy (m.in. Bahdaj, Z. Kossak, Gąsiorowski, Żukrowski, Dołęga Mostowicz)
Imiesłów kłopocąc w NKJP300 nie występuje, kłopocząc ma 9 notowań.
Podobnie jest dla form od łopotać i szczebiotać.
  •  

Siemoród

Cytat: ZBronk w Marzec 18, 2021, 18:55:16
Cytat: Dynozaur w Marzec 18, 2021, 18:03:15
Cytat: Kazimierz w Marzec 18, 2021, 07:43:08
Cytat: ZBronk w Marzec 17, 2021, 17:26:44
Cytat: Siemoród w Styczeń 31, 2018, 22:47:35
Cytat: Ainigmos w Styczeń 31, 2018, 12:30:37
Kłopoczyć zamiast kłopotać wskutek tego, że u mnie ostatnia sylaba bezokolicznika wyrównuje się intuicyjnie do ostatniej sylaby alternacyjnej postaci czasownika kłopoczę (od kłopotać).
A winno być kłopocę!
Według SGJP (http://sgjp.pl/leksemy/#255621/k%C5%82opota%C4%87) obie formy są poprawne (aczkolwiek przestarzałe).
Tak, ale kłopocę jest właściwsze etymologicznie, a kłopoczę to hiperpoprawne unikanie mazurzenia.

Cała ta alternacja t:cz jest mocno wtórna i jeszcze do niedawna była ostro tępiona przez normatywistów.
Uzus jest jednak taki, że w NKJP300 forma kłopoce pojawia się raz (u B. Jasieńskiego) a kłopocze 30 razy (m.in. Bahdaj, Z. Kossak, Gąsiorowski, Żukrowski, Dołęga Mostowicz)
Imiesłów kłopocąc w NKJP300 nie występuje, kłopocząc ma 9 notowań.
Podobnie jest dla form od łopotać i szczebiotać.
Zgadzam się, nikt tutaj z tym nie polemizuje, po prostu kłopocę jest pierwotne względem kłopoczę. Zresztą to tylko jeden z wielu tego typu czasowników, jak zauważasz. Swoją drogą te formy są teraz jeszcze bardziej destabilizowane, przynajmniej w języku potocznym, przez konkurencję z odmianą -am, -asz.
Spoiler
Ale się piramidka robi xD
[Zamknij]
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Dynozaur

Wymawiam nazwę strony Tysol.pl (co jest skrótowcem od Tygodnik Solidarność) jako Tajsol. To jest kurwa silniejsze ode mnie xDDDD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Łudomian

#1615
Ostatnie parę razy, jak mi było potrzebne, mówiłem bystsi jako r. mos. od bystry. Mam wrażenie, że to ten sam kazus co duzi czy dobzi.
Przy imek za dla czasu
  •  

mijero

Barzo możliwe, że całe życie mówiłem przeciwwstawny, przeciwwstawne. Google wypluwa trocha wyników, ale mniej niże sądziłem.
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.
  •  

dziablonk

To chyba pod wpływem przeciwwskazany? Ja w telewizji słyszę często: któzi; szepcę czy szepczę, a może szeptam?
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

QRSGN

Cytat: mijero w Czerwiec 09, 2022, 16:34:21
Barzo możliwe, że całe życie mówiłem przeciwwstawny, przeciwwstawne. Google wypluwa trocha wyników, ale mniej niże sądziłem.

No nie, czyżby znów się okazało, że mój chleb powszedni jest mi jedzony na przekur ustawców?

Co do Google'a, to widzę, >przeciwwstawny< bywa użyty. Jest też poświadczony w tekście filologa, Elżbiety Laskowskiej. Rzuciło mi się w oczy także, że jedna z osób tworzących fiszki, na ich przestrzeni, użyła równolegle obu wariantów.

Z pojedynczym ,,w" multum jest wyników, w tym wszystkie ważne i poważne słowniki. Przy czym nie rzuciło mi się marudzenie na niszczenie języka ,,onieee, ludzie nie znają jak jazyka używać i mówio przez ww", więc ww-wariant zdaje się jeszcze przemykać pod radarami rad.

Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •  

Caraig

A propos nietypowych geminat, akurat nie ja używam, ale często słyszę u swojej mamy (zdarzyło się też u innych) formę jje, szczególnie w przeczeniu. Ktoś się z tym spotkał?
  •