Kurs chorwackiego u Mścisława

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Marzec 11, 2012, 22:08:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mścisław Bożydar

#15
No to jest męski tylko.
Ok, będą zdania :D Nie wiem jak mi wyjdzie ich układanie (sam się pewnie przy tym dużo nauczę). Nie jestem jakoś specjalnie dobry w chorwackim. Bez porównania lepiej idzie mi ukraiński :P
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Silmethúlë

Proponuję też, żebyś przed publikowaniem kolejnej części konsultował się z chorwacją. Mam nadzieję, że się na to zgodzi i pomoże :), a wtedy będziesz miał od razu pewność, że to, co wysyłasz, trzyma jakiś poziom.

I, żeby się upewnić, że można w to, co jest napisane, wierzyć, nie będzie trzeba czekać aż ona to skomentuje w poście niżej :P.
  •  

Noqa

A przy okazji sobie sprawdziłem na wiki - I jednak tych klas jest trochę więcej...
Choć wyglądają przynajmniej dość logicznie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

patka chorwatka

Cytat: Silmethúlë w Marzec 13, 2012, 00:58:12
Proponuję też, żebyś przed publikowaniem kolejnej części konsultował się z chorwacją. Mam nadzieję, że się na to zgodzi i pomoże :), a wtedy będziesz miał od razu pewność, że to, co wysyłasz, trzyma jakiś poziom.

I, żeby się upewnić, że można w to, co jest napisane, wierzyć, nie będzie trzeba czekać aż ona to skomentuje w poście niżej :P.

Dobrze, zgadzam się  :-)
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat: Noqa w Marzec 13, 2012, 07:58:37
A przy okazji sobie sprawdziłem na wiki - I jednak tych klas jest trochę więcej...
Choć wyglądają przynajmniej dość logicznie.

Bo to jest wzięte w tabele to wszystko co ja podałem w formie "przed samogłoską /v/ spółgłoska c przechodzi w x" etc.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Noqa

Aha :) Czyli trochę na wyrost wymyślili te inne klasy. To mnie całkiem cieszy.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

patka chorwatka

Cytat: Noqa w Marzec 13, 2012, 20:56:47
Aha :) Czyli trochę na wyrost wymyślili te inne klasy. To mnie całkiem cieszy.

Noqa, dla mnie jesteś trochę kontradyktorny, najpierw chcesz taki survival, potem mówisz, że chcesz kontekst, a na końcu zajmujesz się za dużo tablicami. Jeśli chcesz, to mogę zrobić upload na chomik czy coś z jednej gramatyki chorwackiej deklinacje. To możesz sobie liczyć, co dobrze a co nie tak. Pytanie brzmi, jaki poziom chcesz osiągnąć?
  •  

Mścisław Bożydar

#22
Cytat: patka chorwatka w Marzec 13, 2012, 21:05:22
Cytat: Noqa w Marzec 13, 2012, 20:56:47
Aha :) Czyli trochę na wyrost wymyślili te inne klasy. To mnie całkiem cieszy.

Noqa, dla mnie jesteś trochę kontradyktorny, najpierw chcesz taki survival, potem mówisz, że chcesz kontekst, a na końcu zajmujesz się za dużo tablicami. Jeśli chcesz, to mogę zrobić upload na chomik czy coś z jednej gramatyki chorwackiej deklinacje. To możesz sobie liczyć, co dobrze a co nie tak. Pytanie brzmi, jaki poziom chcesz osiągnąć?

Trochę racji w tym jest. Jak chcesz jechać tylko na chwilę, to nie musisz govoriti na nie-wiadomo-jakim-poziomie.
Ja z moją szczątkową znajomością gramatyki i wkutymi zwrotami byłem w stanie załatwić sobie wszystko co chciałem. Począwszy od kupna pamiątek, przez jedzenie na pytaniu o WC skończywszy :P
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Dynozaur

Byłby prosty język, gdyby nie te tony...

Swoją drogą, co z aorystami/imperfektami? Ja słyszałem, że aoryst jeszcze jakoś się trzyma, ale imperfekt to już zimny trup. Chociaż pewnie sporo zależy od regjonu, gwary.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Mścisław Bożydar

Tony? o.O
Wiesz Dynek, nie wiem jak się mają insze czasy. W moim jakże prostym opisie gramatyki jest ten standardowy przeszły.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Noqa

Bo ja chce survival - ale nie może nie tylko taki, że się dowiem, gdzie toaleta, bo do tego żadna nauka potrzebna nie jest, ale raczej umieć powiedzieć coś prostego ciekawego i mieć jakąś przyjemność z obcowania z językiem.

Nie wiem co masz na myśli pisząc o kontekście; a na tablice spojrzałem tylko dlatego, że Mścisław zaczął od deklinacji no to typowym noqowym zwyczajem musiałem to sobie rozwinąć :P Ale to było raczej tak dla własnej wiadomości, nie po to, żeby umieć odmieniać słowa typu "ksiądz" ;-)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat
umieć powiedzieć coś prostego ciekawego
Weźże to rozwiń. Chyba mi nie powiesz, że z survivalowym zasobem słownictwa chcesz gadać o wojnie w Jużnej-sławii albo o innych rzeczach :P
Myślałem, że słowo "survivalowy" jest dla wszystkich zrozumiałe o.O
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

patka chorwatka

#27
Jeśli chodzi o kontekst to napisałeś tak :

Cytat: Noqa w Marzec 13, 2012, 00:12:00
Dobrze jakbyś większy nacisk postawił na jakieś różne wariacje zdań - tak chyba najnaturalniej przychodzi.
czy różne wariacje zdań nie są kontekstem? co są według ciebie różne wariacje zdań?
o uwaga z słowem ksiądz - może przyda się w Ch. Mogę napisać taki artykuł : Jak być idealnym turystą w Chorwacji.
  •  

Mścisław Bożydar

Svećenik? (teraz z pamięci piszę, nie jestem pewny czy tak)

Co do wariacji- dużo zależy od tego czy to będą wariacje z powtórzeniami czy bez powtórzeń :P
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

patka chorwatka

Cytat: Mścisław Ruthenia w Marzec 13, 2012, 22:02:27
Svećenik? (teraz z pamięci piszę, nie jestem pewny czy tak)

Co do wariacji- dużo zależy od tego czy to będą wariacje z powtórzeniami czy bez powtórzeń :P

Svećenik, tak. Niby musi być idealne w trakcie pisania, na surowo, chyba nie?
  •