Etymologijni szujodruhowie, czyli fałszywe kognaty

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 22, 2011, 00:35:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

To nie jest typowy Udmurt. Nie jest rudy.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Nahuatl pāpālōtl 'motyl' i franc. papillon 'ts.'
  •  

Ghoster

#303
[...........]
  •  

Todsmer

ZTCW połowa japońskich słów to pożyczki z chińskich, więc myślę, że nie. Zwłaszcza że koń w Japonii powszechniej zaczął występować dopiero w okresie wpływów chińskich.
  •  

Dynozaur

Pozwólcie, że powrócę do posta sprzed ponad roku.

Cytat: Vilène w Grudzień 19, 2012, 22:07:00Na pewno. Polska cipa jest (podobno) od ćpania

Czyżby nasi przodkowie znali już Tantum Rosę?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#306
[...........]
  •  

Wercyngetoryks

Rum. locui (mieszkać) i łac. locus (miejsce).
ChWDChRL
  •  

Widsið

Rum. locui "mieszkać" i rum. înlocui "zastąpić, podmienić", jeśli przyjmiemy, że proponowana etymologia dla locui jest poprawna, chociaż ostatnio dużo naukowców zdaje się ją podważać.
  •  

Dynozaur

#309
Cytat: tqr w Luty 16, 2014, 01:29:35
ZTCW połowa japońskich słów to pożyczki z chińskich, więc myślę, że nie. Zwłaszcza że koń w Japonii powszechniej zaczął występować dopiero w okresie wpływów chińskich.

Akurat japońskie "uma" to nie jest on-yomi (które w przypadku konia brzmi "ba"), tylko kun-yomi. Ale mówi się, że akurat to kun-yomi może pochodzić z chińskiego, tylko po prostu zostało zapożyczone jeszcze przed główną falą zapożyczeń z chińskiego w japońskim, przez co uchodzi za wyraz natywny.

Poza tem, ten wyraz jest jakiś ogólnowzchodnioazjatycki - na przykład po mongolsku jest morj, po mandżursku morin (stąd zapewne wyraz koreański), więc to raczej nie przypadek.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Hapana Mtu

º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Ghoster

#311
[...........]
  •  

spitygniew

Ktoś sprawdzi, czy da się przepłynąć tratwą z Bałtyku na Antypody? Bo jak tak, to problem rozwiązany.
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

Cytat: Hapana Mtu w Luty 23, 2014, 00:56:13
Ugrofińskie esperanto mina 'ja' - tasmańskie esperanto mina 'ja'.

Ktoś ma pomysł na teorię spiskową?
Twórca tasmańskiego esperanta to klon prof. Budynia który jest klonem Marka Hučki (a.k.a. Vojtěcha Měrunki), klona samego Ludwika Łazarza Zamenhoffa.
  •  

Noqa

CytatKtoś sprawdzi, czy da się przepłynąć tratwą z Bałtyku na Antypody?

W 2007 już nie trzeba koniecznie korzystać z tratwy ;-)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •