Szablon podręcznika conlangowego.

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Luty 12, 2016, 20:50:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Co myślicie, o pomyśle stworzenia wspólnego szablonu podręcznika języka sztucznego?
Wszystko napisane po polsku, tabeleczki, leksyka, teksty... Nic, tylko tłumaczyć! Co wy na to?

Canis

Wspieram w 100%!
Kto zrobi i na kiedy?
  •  

Henryk Pruthenia

Ja i na kiedy mi się chce.

Ogólnie wyobrażam to sobie, jako zestaw tematycznych krótkich tekścików, które wprowadzają po 20-30 słów, zamknięte w liczbie 10, może 15 przy dobrych wiatrach i wenie. I pytanie brzmi, czy ktoś też chce wziąć w tym udział, robić lekcje, własne teksty, ćwiczonka?

Henryk Pruthenia

Taka lista na szybko:
1. Rys gramatyczny, dźwięki.
2. Pierwsze kontakty. Powitania.
3. Dom i codzienne czynności.
4. Liczby, czas.
5. Charakter, ciało.
6. Podróż.
7. Miasto.
8. Jedzenie.
9. Zwyczaje
10. Wieś. Przyroda.
11. Opowiadanie historii.
12. Zdrowie i ruch.
13. Władza, polityka.
14. Ludzie, społeczeństwo.

Prosiłbym o edytowanie (kolejność jak i treść) tej listy.

Pingǐno

Sam robiłem coś takiego dla razruhskiego, tylko że jedynie do słownictwa, w którym były między innymi elementy słownictwa z matematyki albo teorii muzyki :P

Świetny pomysł. Tylko mam nadzieję, że conlangerski podręcznik będzie ambitniejszy niż te przeklęte allesklary z innowacyjnymi zadankami.
  •  

Canis

  •  

Henryk Pruthenia

Dzięki za odzyw i ocenę.  Postaram się dziś zrobić lekcję drugą i jakieś pomysły do pierwszéj.

Caraig

Na pewno skorzystam z niej przy swoich obecnych projektach. Zawsze brakowało mi zorganizowania xD
  •  

Henryk Pruthenia

Nie wyrobię się.  Jutro postaram się coś skrobnąć.

Henryk Pruthenia

Pierwsza lekcja przykładowa. Każda lekcja będzie składała się z paru takich tekstów (2-3). Co myślicie o takim sposobie?

zabojad

Elegancko, prosto i przejrzyście.
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Obcy

Cytat: zabojad w Luty 20, 2016, 17:52:23
Elegancko, prosto i przejrzyście.

Ja jednak mam zarzuty do przejrzystości, ale z prostotą mogę się zgodzić.
  •  

Canis

Fakt, przejrzystość da się tu łatwo poprawić. 1.c na przykład - niedobrze jest wstawiać takie pytania bez luk na wpisanie odpowiedzi. To mogłoby mieć zastosowanie przy lekcjach, kiedy uczymy się na żywo z nauczycielem (wskazujesz punkt i każesz odpowiedzieć), ale nie przy samodzielnej nauce. Warto poświęcić na te frazy więcej miejsca.

Należałoby też wstawić (może edytowalne pola tekstowe?) miejsca, gdzie miałbyś frazę w iksińskim do przetłumaczenia na polski.

Ktoś zna jakieś naprawdę przyjazne czytelnikowi podręczniki do nauki języków obcych?
  •  

Henryk Pruthenia

Jak rozumiesz frazę, jakieś zdanie,  czy tak? Bo chyba wstawiłem zadanie do tłumaczenia na X.

Za uwagi dziękuję,  projektem się zajmuję i np. wczoraj pisałem troszkę.

Canis

Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 23, 2016, 07:07:21
Bo chyba wstawiłem zadanie do tłumaczenia na X.
No właśnie. Wstawiłeś zadanie do tłumaczenia na X. Bardzo dobrze, ale potrzebujemy jeszcze zadania na tłumaczenie z X na polski.

Wydaje mi się, że w ogóle dobrze byłoby wykorzystać edytowalne pola tekstowe. Nie za dobrze znam się na tej technologii, ale dzięki niej bardzo łatwo i szybko będzie można potem stworzyć własny podręcznik.
  •