Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 209782 razy)

Offline P1a

Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #2055 dnia: Wrzesień 03, 2021, 20:28:36 »
Dzięki za zdanie. I ostatnia sprawa, czy istnieje słowo dniowo, określać czas dniowo np. jest starszy dwa dni(dniowo dwa dni), podobnie jak lata rocznikowo, dwa lata starszy ?

Offline P1a

« Odpowiedź #2056 dnia: Wrzesień 13, 2021, 22:15:56 »
Ostatnie pytanie, jeśli powiemy szkolenie dwu dniowe, wesele dwu dniowe oznacza to dwie doby, czyli coś obejmuje dwa dni, doby np. sobotę i niedzielę? Czy dwie doby od chwili rozpoczęcia uroczystości wesela, albo szkolenia?

« Odpowiedź #2057 dnia: Wrzesień 15, 2021, 16:40:13 »
Ostatnie pytanie, jeśli powiemy szkolenie dwu dniowe, wesele dwu dniowe oznacza to dwie doby, czyli coś obejmuje dwa dni, doby np. sobotę i niedzielę? Czy dwie doby od chwili rozpoczęcia uroczystości wesela, albo szkolenia?
Proponuję spojrzeć na użycia języka - np. programy szkoleń, konferencji, wesel.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline spitygniew

« Odpowiedź #2058 dnia: Wrzesień 15, 2021, 23:58:57 »
Czy ty masz kontakt z językiem polskim, P1a?
P.S. To prawda.

Offline P1a

« Odpowiedź #2059 dnia: Wrzesień 18, 2021, 22:31:47 »
Polonistą nie jestem, pytałem bo w słowniku dzień to czas od świtu do zmierzchu albo doba. Próbuję to odnosić do ścisłej definicji słownikowej, ale mam z tym problem.

Offline P1a

« Odpowiedź #2060 dnia: Wrzesień 28, 2021, 07:13:08 »
Proszę o zdanie odnośnie ostatniego, dwudniowy wyjazd, dwudniowe szkolenie to coś co trwa mniej więcej dwie doby(chociaż szkolenie trwa tylko jakąś część dnia, wiec tu by się nie zgadzało). Wydaje mi się, że można traktować to też tak, że to dwie doby w znaczeniu np. poniedziałek, wtorek, bez znaczenia ile szkolenie trwa, chodzi o wskazanie dni(doby tygodnia poniedziałek, wtorek), które są tym szkoleniem objęte? Czy można to też odnosić do dwóch dni w znaczeniu dzień czas kiedy jest jasno, więc dwa takie okresy(takie dwie części doby kiedy coś jest robione)?(Można zadać pytanie jeszcze, która wersja poprawna, wydaje się, że kto jak woli?) Z góry dzięki za zdanie i poświęconą uwagę. Znalazłem coś takiego na PWN: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Wycieczka-dwudniowa-czy-jednodniowa;16533.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2021, 07:22:15 wysłana przez P1a »

Offline P1a

« Odpowiedź #2061 dnia: Październik 11, 2021, 22:54:09 »
OK. Czy powiedzenie: wysadził mnie dwa domy wcześniej, jest poprawne, skoro słowo wcześniej odnosi się do czasu(przed upływem jakiegoś czasu)?
Jeśli jest używane i poprawne to pod jakim względem.

Offline Siemoród

« Odpowiedź #2062 dnia: Październik 12, 2021, 13:14:53 »
Ja bym się bardziej zastanawiał, czy wysadzić jest tu poprawne, skoro słowo wysadzić odnosi się do czegoś wybuchającego, np. wysadzić można bombę.
Niech żyje Wolny Syjam!

Offline P1a

« Odpowiedź #2063 dnia: Październik 12, 2021, 15:19:36 »
OK. Chyba rozumiem o co chodzi. A co do pytania odnośnie: dwudniowy. Np. szkolenie dwudniowe itp., to szkolenie, gdzie dwudniowy oznacza dwie doby, czy dwa dni od świtu do zmierzchu? Dwudniowy oznacza dosłownie trwający dwa dni(zgodnie ze słownikiem jp), czy można to określenie dwudniowy rozumieć tak, trwający dwa dni jako dwa okresy od świtu do zmierzchu(takie znaczenie słowa dzień), nie koniecznie dwie doby?  Proszę o zdanie.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2021, 17:35:26 wysłana przez P1a »